Sügisel istutatavad lillesibulad

Veel on aega istutada lillepeenrasse erinevaid külmakindlaid lillesibulaid, et kevadel lopsakat õitemerd nautida. Kindlasti on boonuseks ka see, et just nüüd on lillesibulad eriti hea hinnaga, seda tasub ära kasutada!

Esimeste sügisvihmadega hakkavad sibulatel juured kasvama ja mõnedel lilledel tekivad kohe ka õied. Taimede areng peatub talvekülmade saabudes ning esimesed kaunid kevadet kuulutavad õied ning lehed ilmuvad alles peale lume sulamist.

Aianduses arvame sibullillede hulka ka sibula, mugula, mugulsibula, juurmugula ning risoomiga lilli. Bauhofi Aiaparadiisis pakutakse lillesibulaid kahel korral aastas, kevadel ja sügisel, kui on nende õige istutamise aeg. Laias valikus sügisel istutatavaid lillesibulaid leiad siit.
 

 • Enamasti kevadel õitsevad külmakindlad sibullilled nagu: lumikellukesed, märtsikellukesed, krookused, nartsissid, tulbid, hüatsindid, kobarhüatsindid, laugud, püvililled, puškiiniad, liiliad jt., istutatakse maha juba sügisel. Loe külakindlate sibullillede kohta siit.


 • Suvel õitsevaid külmõrnu sibullilli nagu: daaliad e. jorjenid, gladioolid, kannad, freesiad, kaeralilled jt. istutatakse aga kevadel. Need lilled tuleb sügisel üles võtta, puhastada, kuivatada ja hoida ületalve siseruumides. Külmaõrnade sibullillede kohta loe siit.

Näpunäiteid kauni lillepeenra rajamiseks
 • Kõige paremini kasvavad sibullilled päikeselisel kasvukohal, kus on hästi vett läbilaskev ja toitaineterikas muld. Kindlasti tasub arvestada, et liialt niiskes mullas lähevad sibulad mädanema ning hävinevad.
 • Kaeva muld läbi ja lisa kompostmulda ning väetist. Ole ettevaatlik värske sõnnikuga, sest osad sibullilled seda ei talu.
 • Sibulad tuleb peale üles võtmist puhastada, sorteerida ja kuivatada. Eralda lillesibulate küljest tütarsibulad ja pista need sügisel peenrasse kosuma, sest need vajavad enne õitsemahakkamist ca 2-3 aastat. 
 • Kindlasti tuleb sibulate mulda poetamisel jälgida, et õige istutussügavus on vähemalt sibula 3-4 kordne kõrgus. 
 • Hoia pakendite sildid alles, sest hiljem on võimalik erinevaid sorte tuvastada. 
 • Kõige kapriissemad sibullilled on hüatsindid ja tulbid, seega tuleks need igal suvel kohe peale lehtede kolletumist maast üles võtta. Teisi sibullilli võib mitu aastat mullas hoida, näiteks nartsiss on eriti lepliku loomuga taim, sest võib üsna mitmeid aastaid ka muru sees kasvada.
Soovitusi lillede paigutamisel peenrasse
Kõige esimene õitseja aias on lumekupp. Poeta need sibulad võimalikult maja sissekäigu lähedusse, et kaunid õied juba varakevadel silmailu pakuksid.
Kõrreliste vahele sobiks istutada näiteks lauke.
Kiviktaimlasse sobivad suurepäraselt looduslikud tulbid.
Hüatsindid soovitame istutada ca 3 kuni 5 sibulat grupis ja 10 cm vahedega, sest nii on need eriti efektsed.
Tulpidel võiks istutamise vahed olla ca 20 cm.
Istuta ühte gruppi näiteks varased täidisõielised punased ja kollased tulbid; fosteri kollased, valged ja oranžid tulbid; liiliaõielised tulbid ja sinised võõrasemad.
Väga kauni tulemuse annavad valged täidisõielised nartsissid koos siniste kobarhüatsintidega.
Tõeliselt efektne on Hollandi lauk koos roheliseõielise tulbiga.
Lilleline murulapp ja puude alused

 • Lisaks peenrasse istutamisele võiks ka muru sisse poetada mõningaid madalamaid sibullilli, sest need annavad koduaiale veelgi kaunima ja lopsakama välimuse.
 • Väga hästi sobivad muru sisse näiteks lume- ja märtsikellukesed, kobarhüatsindid, sillad, sügislilled, kirjud püvililled ja erinevad krookuste sordid.
 • Samuti on põõsa- ning puudealused suurepärane kodu varakevadel õitsevatele madalatele sibullilledele nagu näiteks krookused, lumikellukesed, märtsikellukesed, jaanihüatsindid, õrnad ülased, kobarhüatsindid, koerahambad, madalad laugud, nartsissid,
  sillas, linnupiimad, kirjud püvililled, kirgaslilled ja
  hispaania ebahüatsindid.

Lillesibulate istutamiseks vajad

Soovitame kindlasti katsetada, sest kaunis lilledest tulvil aed pakub varakevadel rõõmu ja silmailu. Tee oma aiast kevadine paradiisiaed!

 

Selles kategoorias ei ole tooteid