Kuidas muruniidukit valida

Jagage:

Muruniiduki valimist võib alustada sellest, et piilute naabrimehe kuuri alla ning ostate lihtsalt suurema ja ilusama. Mõistlik oleks siiski pühendada veidi aega ning hinnata milline on niiduki töökoht ehk muruplats, eelkõige niidetava ala suurus. Järgmiseks vaadata juba kasutaja mugavust mõjutavaid tegureid – kui palju on aega, soovi füüsilist tööd teha ning mida hakata peale niidetud muruga. Kuidas kõik seotud on, katsume lühidalt kokku võtta.

Kuidas muruniidukit valida
Niidukid jagunevad jõuallika järgi kolmeks: mehaaniliseks, elektri- või bensiinimootoriga. Esimene on käsitsi lükatav trumliga niiduk, mis on sobilik väikestele pindadele. Elektrilised niidukid on sobilikud neile, kes soovivad väiksemat mürataset ning niidetav ala on kuni 500 m². Suurimaks hädaks on sõltuvus kaabli pikkusest, samuti peab muru tihedamalt niitma, sest kõrgema rohuga võib lahjem mootor hätta jääda. Eestis enimkasutatud on bensiinimootor – küll kõige lärmakam, aga üldiselt suuremad ja võimsamad.
Oluline on mõelda, mida teha niidetud muruga. Tavalisem on külgväljaviskega niiduk, mis jätab rohu vaaludesse. Olenevalt asukohast ja niidetava muru pikkusest, võib tekkida vajadus peale niitmist rehitseda. Järjest populaarsem on ka multšniiduk, mis tükeldab niidetavat muru pikemat aega ning laotab selle siis murule väetiseks – rohi on väga toitainerikas. Multšida tuleb jällegi tihedamalt, sest pikka muru on niidukil raske peenestada. Kolmas variant on kogujaga. Väiksemal platsil mugav, aga suuremal muutub tühjendamine tüütuks. Saadaval on ka kaks või kolm ühes masinaid, mis on küll kallimad, kuid võimaldavad paindlikku (loovat, kui soovite) lähenemist.
Järgnevalt tasub mõelda ka lõikelaiusele – mida suurem pind, seda olulisem see on. Muruniidukiga edasi-tagasi jalutamisel annab suurem lõikelaius olulise aja kokkuhoiu. Samuti on suuremad niidukid võimsamad ning üldiselt konstrueeritud rohkem tööd taluma. Väiksema füüsilise pingutuse tagab vedavate ratastega niiduk. Saadaval on nii ühtse kiirusega, kui reguleeritava kiirusega masinad. Samuti on oluline rataste suurus – suuremate ratastega on ebatasasel pinnal lihtsam toimetada. Manööverdamine on lihtsam, kui esirattad on tagumistest väiksemad. Lisaks tasub tähelepanu pöörata, kuidas on lahendatud niidukõrguse reguleerimine, millised on rattalaagrid ja kas korpust on lihtne puhastada. Hoolimata niiduki hinnast ja mugavusvarustusest on niiduki eluiga otseselt seotud sellega, kas on valitud sobiv suurus, kuidas masinaga ümber käia ning seda hooldada.

Vaata ka võrdlustabelit erinevate niidukite omaduste kohta.

Jagage: