Kuidas kujundada koduaeda?

Kuidas kujundada koduaeda?

Läbimõeldud aiaplaani tegemiseks võib kaasata nii spetsialisti, kuid huvi ja tahtmise korral saab osaleda ka vastavatel koolitustel, kus on võimalik ise koos lektori abiga oma aiaplaan luua. Kõige olulisem on aga läbi mõelda pere soovid ja vajadused ning selle põhjal valida endale sobiv aiatüüp. Jagame allpool soovitusi, mida aia kujundamisel ja planeerimisel silmas pidada. 

Kuidas kujundada koduaeda?
Kiviktaimlat teevad põnevamaks dekoratiivkivid

Trendidest olulisemad on inimese soovid ja vajadused. Kas soovitakse luua õitsvat aeda rooside, püsi- ja suvelilledega, igihaljast aeda okaspuuvormide ja  rododendronitega, avarat hoovi suure muruplatsiga või on perele vajalik hoopis tarbeaed koos viljapuude ning köögiviljadega.

Kõrghaljastusega aed sobib neile, kellel aiapinda rohkem ning kes hindavad enam privaatsust. Samuti tuleks kohe läbi mõelda, kas soovitakse viljapuuaeda ainult õunapuid või ka pirni-, ploomi- ja kirsipuid, sest nende istutuslaius ja sellest tulenevalt ala, mille tulevane viljapuuaed enda alla võtab, varieerub. Kui aiaruum on piiratud, kuid viljapuid siiski tahetakse, soovitame kasutada perepuid (mitme sordiga viljapuud) või sammasõunapuid, mida saab aiakujunduses nutikalt kasutada allee- või hekipuudena.

Viljapuude istutamisel tuleb silmas pidada, et  õunapuid ei tohiks istutada reas tihedamini kui 3,5 meetrit ning reavahed peaksid olema vähemalt 6 meetrit. Nõrgakasvulistel alustel puid võib istutada ritta 2-meetriste vahedega. Kui teie sooviks on kaunid lillepeenrad, on mõistlik rajada aeda 1-2 suuremat lillepeenart murualasid niiöelda lõhkumata.

Loe lähemalt lillepeenra planeerimisest ja rajamisest – http://www.aiaparadiis.ee/pusilillepeenra-planeerimine-ja-kujundamine/

Igas aias võiks olla spetsiaalne koht, kus end pere ja sõprade seltsis hästi tunda (näiteks suveköök või grillimisnurk) ning rohelust nautida, samuti peaks olema eraldatud prügi/komposti ladustamiskoht.

Visuaalselt teeb aia suuremaks, kui luua aias erinevaid „ruume“ ehk kui  kogu aed ei ole koheselt vaadeldav, vaid tekivad erinevad nurgad ja sopid.

Muru rajamisega ei tasu kiirustada. Kõigepealt tuleks ära teha kõik muud ehituslikud tööd, kaevata veesilmad, rajada peenrad ja istutada taimed ning viljapuud. Seejärel soovitame teede rajamisega natuke oodata ning aeda kasutada, et näha, kuhu tekivad kõige optimaalsemad käiguteed ning alles seejärel sillutisega anda lõplik vorm teedele.

Teede rajamisest loe lähemalt: http://www.aiaparadiis.ee/majaumbrus-nagusaks-tanavakividega/

Tekst: Bauhof Groupi AS-i kodu ja aia arendusjuht Tiiu Kütson-Janke.

 

Jaga
KUIDAS KUJUNDADA KODUAEDA? on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,