Maitsetaimepeenar aias

Maitsetaimepeenar aias

Olenevalt sellest kui suur gurmaan sa oled, milliseid maitsetaimi oma toidus kasutad, millised on sinu aia mullastiku- ja valgustingimused ja milliseid peenraid sa oma aias näha tahad, tuleks rajada ka maitsetaimepeenar. Kuna paljud maitsetaimed on pärit Vahemeremaadest, eelistavad nad soojemat, kuivemat ja päikesepaistelist kasvukohta.

Maitsetaimepeenr aias
Planeeritud ürdi-köögiviljaaed

Asukoht

Traditsiooniliselt on maitsetaimi kasvatatud tarbeaias pikkades köögiviljapeenardes: till, petersell, sibul, murulauk. Samas on maitsetaimede seas uhkeid ilutaimi nagu iisop, lavendel, suur mungalill, aed-monarda, salvei, jne. mis sobivad kenasti kasvama lillepeenrasse püsilillede vahele. Kiviktaimlasse sobilikud on aed-liivatee, aed-salvei ja iisop. Kuna ürdiaed nõuab hoolt ei tasugi teda väga suureks planeerida. Piisab ka mõnest ruudust terassi ääres köögiakna all või grillimiskoha lähedal. Hoolitse selle eest et ürdipeenrani viiks korraliku kattega aiatee, või raja ürdipeenar tee äärde. Nii saad enne külaliste tulekut puhta jalaga taimede järele lipata, kui kaunis garneering toidu pealt puudu on. Ka on vahva koht ürtidele päikeselisel terassil suurtes pottides. Seal tule neid vaid tihedamin kasta kui peenras. Kui sul on aias kasvõi ajutine suveköök siis on selle lõunapoolse külje haljastuseks ürdiaed ainumõeldav.


Muld


Enamik ürte on mulla tüübi suhtes vähenõudlikud. Kuid liigniiske, raske ja väga toitainete vaene muld neile ei sobi. Parim on kerge, vett ja õhku hästi läbilaskev muld, millele on lisatud kõdusõnnikut, aiakomposti ja mereadru. Kuna ürte enamasti ei väetata, katab see ka nende toitainete vajaduse. Ürtidele kindalasti ei sobi keemilised väetised, vajadusel kasuta looduslikku vedelväetist. Kuid üleväetatud taimed ei ole enam nii aromaatsed. Liivase pinnase hulka kaeva viljakat kasvumulda või kõdusõnnikut. Looduslikult vaesel ja õhukesel mullal kasvavad siisi edukalt aed-salvei, aed-liivatee, harilik pune jt.
Valgustingimused. Enamik maitsetaimi on päikeselembesed. Nende hulka kuuluvad: liivatee, aedsalvei, roosmariin, küüslauk, aedtill, harilik pune, basiilik, aed-majoraan jne. Mõningast varju taluvad: piparmünt, petersell, aed-mädarõigas, harilik kurgirohi, apteegitill jne. Kui mõni taim on jäänud varjulises kohas kiratsema, istuta ta mullapalliga konteinerisse või aiavaasi ja tõsta päikselisse kasvukohta.

Jaga
MAITSETAIMEPEENAR AIAS on lisatud ostukorvi