Marjapõõsad ja nende istutamine

Marjapõõsad ja nende istutamine

Igas aias võiks kasvada vähemalt 1-3 musta sõstra põõsast. Teist nii väärtuslikku vitamiinide allikat (eriti C- vitamiini, 160 mg%) on aias raske leida, rääkimata marjade magusast maitsest. Punane sõstar on väga saagikas ja hea mahla valmistamiseks ning karusmari e. tikker on väärtuslik ja magus eelkõige otse põõsalt noppides.

Marjapõõsad ja nende istutamineKasvukoht

Kõige nõudlikum on kasvukoha suhtes must sõstar. Eelistades päikeselist kasvukohta ja parasniisket huumusrikast savikat mulda. Märksa vähenõudlikumad on kasvupinnase osas punane sõstar ja karusmari, kuid võimalusel eelistavad ka nemad parasniiskeid kergema lõimisega viljakaid muldasid.  Niiske ja varjuline kasvukoht ei sobi ühelegi neist. Seal  suureneb põõsaste nakatumine seenhaigustesse, väheneb saagi kogus ja kvaliteet.

Uue põõsa kasvukohaks ei sobi vana ülesjuuritud põõsa asukoht. Ruumipuudusel asenda kasvukoha muld.

Istutamine

Parim istutamise aeg on sügis, septembri lõpp-oktoober. Sõstrad, kui väga varajase kasvuperioodi algusega taimed (eriti must sõstar), jõuavad siis kenasti juurduda ja järgmisel kevadel jõudsasti kasvama hakata. Ka räägib sügisese istutuse kasuks see, et istutusaeg on pikem ja istutusjärgse kastmise teevad enamasti ära sügisvihmad. Eriti kehtib see kõik paljasjuursete istikute kohta.  Istutada võib ka kevadel enne pungade puhkemist ja nõuistikuid kevadest sügiseni.

Marjapõõsaste istikuid võib osta nii paljasjuursete kui nõuistikutena. Paljasjuursete istikute puhul jälgi, et istiku juurestik oleks hästi hargnenud ja narmasjuurte rikas. Nõuistiku puhul peab vaatama, et ta poleks väga kauaks ühte potti kasvama jäänud. Sellest annavad märku keerdunud juured poti põhjas ja lühikesed võrsed.  Sellisel istikul võib tekkida isegi terve aasta kestev kasvuseisak. Nii paljasjuursel kui nõuistikul peaks olema vähemalt 2-4 üheaastast oksa. Okste pikkus hargnemiskohast võiks olla punasel sõstral vähemalt 25 cm ja mustal sõstral 35 cm.

Istuta taimed sügavamale kui nad seni olid kasvanud. Punase sõstra põõsad 5 cm ja musta sõstra põõsad 10 cm sügavamale. Selline istutusviis soodustab uute lisajuurte ja võrsete tekkimist. Põõsaste vahekaugus üksteisest võiks koduaias olla 1,5 m. Kindlasti tuleb istikut peale muldapanekut kasta. Eriti oluline on see kevadel, aga ka sügisel kuivade ilmadega.

Jaga
MARJAPõõSAD JA NENDE ISTUTAMINE on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,