Mida istutamisel meeles pidada?

Mida istutamisel meeles pidada?

Puud ja põõsad moodustavad meie aiaruumi. Mida rohkem neid on, seda mõnusamalt ja hubasemalt me ennast aias tunneme. Pakkudes suviseses päikeselõõsas varju ja tormisel sügisel tuulekaitset, rääkimata meie ilu ja lõhnameelte mõjutamisest. Puukoolis ringi jalutades tekib tihti tahtmine nii mõnigi kaunilt õitsev, huvitava võrakuju või sügisvärviga istik koju kaasa viia. Siin aga peaksid enne veidi mõtlema ja endalt küsima: – milline taim minu aeda üldse sobib? – kas osta odav paljasjuurne või kallim konteineristik? – kas praegu on õige aeg istutamiseks – kas ma peaksin istikuga kaasa ostma ka väetisepaki ja head musta kasvumulda?

Millele mõelda enne istiku ostmist

Et aiakaupluses õige valik teha, uuri enne taimede sobivust sinu aeda
Et aiakaupluses õige valik teha, uuri enne taimede sobivust sinu aeda

Kõige targem ja lihtsam on valida taim lähtudes aias valitsevatest kasvutingimustest:

  • Enamusele taimedest meeldib parasniiske, toitaineterikas ja hea struktuuriga kohev aiamuld. Kehvemate muldade puhul ei ole mõtet seda muutma hakata, küll aga väetamise ja mulla struktuuri parandamisega teha taimede elu mõnusamaks. Mulla happesus pH 5,8-6,8 e. kergelt happeline muld on ka enamikele taimedele sobiv, v.a. hapu- ja lubjalembesed.
  • Enamus taimi armastab päikesepaistelist kasvukohta. Eriti õitsvad ja kirjulehelised sordid. Täispäikese alaks peetakse kohta kuhu päike paistab hommikust õhtuni vähemalt 7 tundi keskpäeval. Varjutaimed aga naudivad pool- või täisvarju ja täispäikeses nad suurt ei kasvakski. Igihaljaid taimeperekondi nagu rododendronid, jugapuud, ebaküpressid, osade elupuude, kadakate ja kuuskede sorte tuleb meie kliimas erksa kevadtalvise päikese eest varjutada.
  • Taimede talvekindlus ja tuulte taluvus. Mõtle läbi millised on olnud talvede keskmised ja äärmustemperatuurid ja milline on valitsevate tuulte suund ja tugevus.
  • Istutusala suurus. Vaata kriitiliselt üle kas sul on ikka piisavalt palju ruumi istutatava taime jaoks. Puukoolis väikesena tundunud istikust võib kasvada kõrge ja lai põõsas või puu mis valearvestuse puhul hiljem ruumipuudust kannatab. Uuri enne taime kõrgust ja laiust täiskasvanuna ja arvesta sellega.
  • Mida istutamisel meeles pidada?Vaata ringi ümbruskonna aedades ja parkides, nii näed millised taimed seal hästi kasvavad. Need on kindel valik ka sinu aeda.

Ära istuta krundi servale juurevõsusid ajavaid taimi nagu äädikapuu või harilik sirel. Usu mind, naabrid on selle eest tänulikud.


Jaga
MIDA ISTUTAMISEL MEELES PIDADA? on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,