Mõtteid terrassi ehitamisest

Mõtteid terrassi ehitamisest

Terrass on maja pikendus. See paneb nn i-le täpi ning seob maja aiaga ühtseks tervikuks. Sestap on ka oluline, et terrassi välimus sobituks hoone ja aia üldlahendusega. Terrassilt võiksid avaneda vaated kaugematele aia osadele, eriti lummav on muidugi mere- või avar maastikuvaade. Sellisel juhul leiab terrass sagedamini kasutust näiteks õhtusöögipaigana või seltskonnaga koosviibimise kohana.

Terrass olgu pigem suurem kui liiga väike, seal peab olema piisavalt ruumi aiamööbli jaoks, külaliste jaoks, laste mängudeks jm. Vahel piisab õuemööblist vaid lauakesest ja paarist toolist, kuid suurem terrass mahutab näiteks aiadiivani, suurema söögilaua, konteinerhaljastuse. Kel on soovi ja võimalusi, sobib terrassi sisse ehitamiseks ka mullivann või kümblustünn.

Terrassi näide

Tavaliselt eelistatakse terrassi paigutamisel hoone lääne-või lõunakülge, sest siis on ruum enam päikesevalgusele avatud ja õhtusel ajal saab nautida päikeseloojangut.

Nauding uue terrassi peal

Lihtsasti puhastatavad terrassilauad

Hubase terrassi näide

Materjalide osas on muidugi taaskord kirju valik, sest terrass ei tähenda vaid puidust rajatist. Lisaks immutatud või termotöödeldud kodumaisele puidule saab valida veel puitplastiku jm komposiitmaterjalide ja väärispuidu (IPE, Cumaru jt) vahel. Eksootilise päritoluga kõva puit on kallim, kuid korrektse hoolduse korral on selle vastupidavus võrratu ning laudis näeb ka pärast 10 aastast kasutust uueväärne välja.

Terrass võib olla ka hoopiski kivisillutisega plats või keraamiliste plaatidega kaetud, seega materjalivalik laieneb veelgi. Sobivaima variandi oma terrassi jaoks saab iga aiaomanik tuvastada, analüüsides oma krundi ja hoonete välimust, iseloomu ning selgitades välja, millised tegevused peaksid terrassile ära mahtuma.

Vaata ka terrassi ehituseks vajalikke materjale siit.

Autor: Signe Kangur, maastikuarhitekt

Jaga
MõTTEID TERRASSI EHITAMISEST on lisatud ostukorvi