Mulla parandamine tarbeaias

Mulla parandamine tarbeaias

Aiapidajad ei ole tihti rahul viljatuks muutunud aiamullaga. Sageli on selle rikkunud maaharijad ise. Mida teha, et olukorda parandada?

Viljakas mullas on mitmekesine taimestik ja loomastik: bakterid, seened, putukad, ussikesed. Ka hiired ja mutid kuuluvad pinnase faunasse. Mikroorganismid parandavad mulla struktuuri ja viljakust. Mikroorganismide olemasolu on terve ja elava mullastiku lahutamatu osa.

Mulla parandamine tarbeaiasKasvatades aastast aastasse samal maal lilli ja köögivilju, mullaviljakus kahaneb ja toitaineid jääb vähemaks. Seetõttu on vaja mulda loodusliku või bioloogilise väetisega parandada. Kui mulda ainult kunstväetise abi parandada, looduslikud mikroorganismid hukkuvad ja muld muutub elutuks. Seega tuleb vähemalt aeg-ajalt mulda kõdunenud sõnniku või siis kompostiga rikastada.

Kui pinnast vahetada ei saa, jääb üle mulla kvaliteedi tõstmine. Mõlemad meetmed on tähtsad – nii pinnase kultiveerimine kui ka mullaparandus.

Kobestamise käigus jäetakse mulda ka mõned suuremad mullakamakad, sest need moodustavad õhuruumid, mis võimaldavad mullal hingata. Mida peeneteralisemaks on pinnas töödeldud, seda raskemini talub see vihma.

Mulla omaduste parandamiseks on mitu võimalust. Sõnnikulaotamine enne kündmist tõstab mulla kvaliteeti kõige kiiremini, kuid võib nõuda suuremaid väljaminekuid. Sõnnikut kasutatakse pinnase väetisena ja selle süstemaatiline kasutamine suurendab huumusesisaldust mullas, parandades mulla füüsikalis-keemilisi omadusi (niiskusimavusmahtu, puhverdusvõimet).

Sõnnikuga viiakse mulda mikroorganismid, mis aitavad kaasa orgaanilise aine lagunemisele ja tõstavad mulla viljakust.

Sõnnikut on soovitatav mulda viia sügisel − kogusega kuni 10 kg/m². Sõnnikut võib kasutada igal aastal. Selle mõju on tõhusam, kui see küntakse või kaevatakse mulda või puistatakse pärast laotamist ja enne kündmist üle kuni 10 cm paksuse turbakihiga.

Muld vajab komposti

Väga hea on kasutada mulla kvaliteedi parandamiseks komposti. Üks paremaid lahendusi on kompost laudasõnnikust ja taimejääkidest, mis tekivad majapidamises. Mulla kvaliteedi tõstmiseks on sellise komposti kasutamine kõige efektiivsem.

Mullaparandusaine on ka substraat. Kaubanduses on substraate saadaval suur valik − nii turba kui ka orgaaniliste materjalide alusel ja erineva happesusega. Nii kergemat kui ka raskemat pinnast saab parandada sõnniku asemel turbaga. Turvas tagab hea mullastruktuuri, optimaalse õhu- ja veekoguse.

Kui sõnnik ja kompost pole kättesaadavad, on pinnase parandamiseks hea karohelinehaljasmass ehk haljasväetis.Roheliseks haljasväetiseks sobivad taimedon lehtsinepvõiisegitaliraps. Ristõielistetaimede jäänused tuleb pärast mulda kündmist kilegakattaja hoida kilet nelivõiviis nädalat peal − ettaimejäänused täielikultmineraliseeruksid.

Selle protsessi käigus osa patogeene lämbuvad ja taimemassist vabanevad väävliühendid (isotiotsüanaadid), mis desinfitseerivad pinnast. Seda võiks teha sügisel, eriti kasvuhoones.

Ka tera- ja kaunviljade aeda külvamine parandab mullaviljakust. Tekkiv huumus parandab mulla struktuuri ja suurendab selle võimet säilitada niiskust. Eriti tähtis on see juurviljaaias.

Haljasväetistaimedel on ulatuslik juurestik, mis “tõmbab” välja sügaval maas peidus olevad toitained. Kaunviljad toodavad täiendavat hapnikku, mis on seotud mügarbakteritega. Need bakterid saavad õhust lämmastikku ja koguvad selle juurte mügaratesse. Taime lagunedes imbub see väärtuslik aine pinnasesse.

Muru ja teravili ei kogu lämmastiku, kuid toodavad palju orgaanilist väetist.

Kui kasutada haljasväetist, tuleks taimed väiksemaks tükeldada, seejärel kaevatakse või küntakse need mulda.

Suur kogus haljasväetist nõuab vähemalt paar nädalat aega, et see mullas laguneks. Aiamuld on valmis kasutamiseks, kui haljasväetise taimede lehed ja varred ei ole enam nähtavad.

Abi saab ka väetistest

Mulla kvaliteedi tõstmisel on olulised ka väetised. Kunstlik või anorgaaniline väetis varustab mulda toitainetega, kuid ei paranda mulla struktuuri ja mikrobioloogilisi omadusi.

Kolm kõige olulisemat ja taime arenguks ning kasvuks vajalikku keemilist elementi on lämmastik, fosfor ja kaalium. Lämmastik soodustab taimede kasvu. Fosfor on vajalik õite ja viljade arenguks, tugeva juurtesüsteemi loomiseks ja mugulate küpsemiseks. Kaalium soodustab uute lehepungade teket ja võtab osa taime vee ja toitainete transpordist.

Bioloogiline väetis ei ole sama, mis orgaaniline. Bioloogilised väetised on tööstuslikult toodetud tooted, mis saadakse vetikate, meretaimede, turba, männiokaste, taimeekstraktide jm töötlemise tulemusel.

Väetise võimalikud vormid on vedelik, pulber, graanulid, tabletid ja pulgad. Bioloogiline väetis stimuleerib toitainete omastamist ja kasutamist, aitab taimi kriitilisel hetkel. Bioloogilised väetised sisaldavad eriti kasulikke mikroorganisme, mis eraldavad pinnasesse jõudes vitamiine, kasvustimulaatoreid ja looduslikke antibiootikume.

Väetiste abil paraneb taimede ainevahetus ja areng, tugevneb immuunsus. Taimed kasvavad kiiremini ja õitsevad rikkalikumalt, on vastupidavamad keskkonna negatiivsetele mõjudele ning vähem vastuvõtlikud haigustele. Väetistes kasutatavad mikroorganismid on pikaajalise teadusliku töö tulemus.

Orgaanilise väetise kasulikkus

Kuigi mulla viljakust aitavad parandada ka kompost, haljasväetis, bioloogilised ja kunstlikud väetised, on parim valik siiski sõnnik ja virts, mis on juba sajandeid oma tõhusust tõestanud.

Sõnnik on väga rikkalik väetis, mis sisaldab lämmastikku, fosforit, kaaliumit, kaltsiumit, magneesiumit ja laia mikroelementide valikut.

Virts on rikkalik kiiresti kasutatav lämmastiku- ja kaaliumiallikas. Lahjendatuna võib seda kasutada ka varakevadel − see mõjub taimedele, eriti põõsastele, efektiivselt, samuti aitab jahukaste vastu.

Kiirekasvulised taimed vajavad lisaväetamist ka kasvuperioodil. Lisaväetamiseks kasutatakse kana-, hobuse- jm sõnniku graanuleid, vere- ja kondijahu. Need väetised sisaldavad mikroelemente, mis lagunevad mullas aeglaselt, tagades taimede pikaajalise ja stabiilse varustamise taimetoitainetega.

Peamine orgaanilise väetise eelis on, et see ei põhjusta taimedele nn toitainete šokki. Loodusliku väetisega ei ole võimalik taimi üle väetada. Nende väetiste kasutamine tõstab efektiivselt mulla kvaliteeti ja parandab selle struktuuri.

Tuleb meeles pidada, et lämmastikusisaldusega väetisi kasutatakse ainult kevadel, kui taimed suudavad seda omastada ja see on vajalik kasvuprotsessile. Sügisel kasutatakse fosfori- ja kaaliumiväetisi.

Loe lisa: www.kodujaehitus.ee

 

Jaga
MULLA PARANDAMINE TARBEAIAS on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,