Nõuanded tšillipipra külvamisel ja kasutamisel

Nõuanded tšillipipra külvamisel ja kasutamisel

Seemnete külvamiseks toimi alljärgnevalt:

Nõuanded tšillipipra külvamisel ja kasutamisel
Bio-Köögivilja muld Matogard –
ettekülviks parim!

1. Täida pott külvimullaga ja külva seemned. Mulda võib seemnete peale panna umbes 1,5 cm. Niisuta muld pihustiga ja pane pott kuhugile sooja, näiteks radiaatorite juures olevale aknalauale või kasuta soojendusmatti, sest seemned ei idane juhul kui temperatuur on alla 20 kraadi. Kõige sobivam nõu seemnete külvamiseks on väike toakasvuhoone.

2. Kui seemned on idanenud, 7-30 päeva pärast olenedes sordist, siis võib potid või toakasvuhoone paigutada kuhugile jahedamasse ja valgemasse kohta. Lisavalgustusega ehk taimelambiga on võimalik saada tugevamad taimed.

3. Siis kui juured tulevad juba läbi poti, ja taimele on tulnud idulehtede vahelt esimesed pärislehed, peab taimed suuremasse potti ümber istutama. Kõige paremini sobib neljakandiline pott, sest siis juured lähevad poti servadesse ja kasvavad võimsamalt. Väeta ja kasta regulaarselt.

4. Mõned nädalad hiljem, kui mullas olevad väetised on kasutatud lõpuni, on soovitav alustada koos kastmisega ka väetamist. Taimed tuleb vajadusel jälle ümber istutada. Ümberistutamine on vajalik, kui juured on poti põhjast näha. Kui öökülmade oht on möödas siis võib taimed viia kasvuhoonesse või terrassile. Tšillipipar lõplikuks kasvuks sobiv pott on vähemalt 10 liitrit.

5. Nopi esimesed tšillipipra õied ära, sest siis taimest kasvab tugevam ja saak on parem.

6. Kui tšillipipar on saavutanud lõpliku värvi, siis need on küpsed ja valmis korjamiseks. Tšillipipart saab kasutada värskelt kui ka kuivatatult toidu valmistamiseks.

7. Juhul kui kuivatada, siis tasub tšillipipar lõigata pooleks ja kuivatada ahjus 50 C. Hoidke kuivatatud tšillipiprad kaane all purgis õhukindlalt, säilivuseaeg aasta.


Tšillipiprad

Scoville’i skaala

Tuline või kõige tulisem?
Nõuanded tšillipipra külvamisel ja kasutamisel1912. aastal töötas Ameerika keemik Wilbur Scoville välja nn Scoville’i skaala, millega hinnata toitude, eriti tšillipipra tulisust. Tšillide tulisuse aste sõltub nende sordist ning kasvatamise tingimustest. Scoville’i skaala hindab tulisuse astet, tuginedes kapsaitsiinisisaldusele. Et teha asi lihtsamaks, Nelson Garden seemnetel on tulisus märgitud skaalas 1-5, millest number 5 on kõige tulisem.

Kõige tulisem sort Nelson Garden kollektsioonis on tšillipipar on “Chocolate Scotch Bonnet”. (200 000 Scoville). Väga ilus pruunide viljadega sort. Maitse on hea ja mahlakas, tuntava teravusega.

Kõige populaarsemad tšillipiprad Nelson Garden kollektsioonis: ‘Cayenne Long Slim’, millel on väga tugev maitse. Kasutada nii rohelisi kui punaseid vilju, värskelt või kuivatatult ja ‘Piment d’Espelette’ koos punaste viljadega ja kõrge C-vitamiini sisaldusega sort.

Uudis sordid: ‘Trinidad Scorpion’, mille teravuseks on mõõdetud üle miljoni Scoville’i ühiku, ‘Padron’, mis on väga teravamaitseline ja viljad korjatakse heleroheliselt; ‘Chiluacle Negro’, mis sobib suurepäraselt ühepajatoitudesse ja kastmetesse ja ‘Chocolate Scotch Bonnet’.
Kollektsioonis veel: Tšillipipar ‘Hot Lemon’, mis on põnev tsitruselõhnaline ja -maitseline sort!
Tšillipipar ‘Jaladuro’ F1, Sort on jalapeno-tüüpi ja tuntud oma siledate, ühtlaste punaste viljade poolest.
Tšillipipar ‘Jamaican Bell’ Mahedalt maitsev ja kaunid kellakujulised viljad.
Tšillipipar ‘Lombardo’ Hästi mahe aromaatne tšillipipar, millel on pikad saledad rohelised või punased viljad.


Paprika

Nõuanded tšillipipra külvamisel ja kasutamiselKõige populaarsemad: ‘Redskin’ F1: Keskmise suurusega mahedad viljad. Rohelisi vilju on rohkem, punased viljad on magusamad; ‘Hamik’ F1 Maitsev oranžide, peaaegu südamikuta viljadega paprika. ja ‘Thor’ F1 Kõrge ja tugeva kasvuga. Viljad on punased ja piklikud, 25-30 cm, magusad.
Uudis sordid:
‘Astor’ F1 Tumerohelised viljad, küpsena oranžid ja magusamad; ‘Luteus’ F1 Hea pehme maitsega mahlane kollane paprika, kasvatamiseks kasvuhoones või kaetult; ‘Thor’ F1` Kõrge ja tugeva kasvuga. Viljad on punased ja piklikud, magusad.
Kollektsioonis veel:
‘California Wonder’ Maitsvad läikivpunased viljad. Hea sort õues kasvatamiseks.
‘Amyka’ F1 Paprika on ilusat kreemjasvalget värvi. Hea söömiseks nii toorelt kui töödelduna.
‘Redskin’ F1: Keskmise suurusega mahedad viljad. Rohelisi vilju on rohkem, punased viljad on magusamad
‘Hamik’ F1: Maitsev oranžide, peaaegu südamikuta viljadega paprika.

Jaga
NõUANDED TšILLIPIPRA KüLVAMISEL JA KASUTAMISEL on lisatud ostukorvi