Põhitõed, kuidas roosid rikkalikult õitseksid

Põhitõed, kuidas roosid rikkalikult õitseksid

Rooside rikkaliku õitsemise tagamiseks peab jälgima lihtsaid põhitõdesid:
Roosid tuleb istutada päikesepaistelisse ja tuulevaiksesse kasvukohta.
• Roosi istutusauk tee vähemalt 50 cm sügav ning täida toitaineterikka mullaga.
• Pookekoht peab jääma roosidel ca 8 cm allapoole mullapinda. Istutamisel harutad kokkupõimunud juured lahti ja laotage nad istutusaugus ühtlaselt laiali.
• Pärast istutamist kastke korralikult ja kaitske paaril nädalal otsese päikese eest.
• Kevadel väetage roose lämmastikurikka väetisega, alates augustist kasutage fosfor- ja kaaliumväetisi.
• Rooside õitsemiseajal lõigake regulaarselt äraõitsenud õied põõsastelt, et õitsemine oleks rikkalik. See töö on vajalik mitte ainult ilu pärast, vaid ka uute võrsete arenguks.

Kui roose kimbutavad haigused ja kahjurid, siis esmalt võiks neid tõrjuda mehaaniliselt kahjureid ära korjates või haigeid oksi välja lõigates. Kui kahjustused on tõsisemad, siis kahjurite tõrjeks kasuta Fastaci, Marvik 2f jt, erinevate seenhaiguste vastu aitab pritsimine, kas Topas 100 ec, Infinito jt.


Enamik kultuurroose on vaja talveks katta. Kuhjake taime ümber umbes 20 cm kõrgune talvekatteturba- või mullahunnik ja katke peenar kuuseokstega. Parim kate on vettpidavast materjalist katus, mis toetatakse jalgadele nii, et õhk alt läbi käiks ja roosid ei jääks hapnikuvaesesse keskkonda.


Tähtsamad sordirühmad:

• Vähenõudlikud pargiroosid – ei vaja erilist hoolt ega talvekatet. On hinnatud ilusate healõhnaliste ning rohkete õite poolest. Pargiroose ei lõigata tagasi, lõigatakse välja kuivanud ja vanad oksad.
• Remontantroosid ja uusantiikroosid – vajavad kerget talvekatet. Reeglina on suured lõhnavad täidisõied, sobivad lõikelilleks. Peale õitsemist vaja närbunud õied eemaldada. Kevadel lõigatakse ainult nõrgalt tagasi ning lõigatakse välja kuivanud, nõrgad ja vanemad kui 3 a oksad.
• Teehübriidroosid – külmaõrnad, vajavad korralikku talvekatet. Eelkõige hinnatakse neid lõikelillena, hästilõhnavad. Kevadel lõigatakse välja kuivanud oksad ning elusad võrsed lõigatakse tagasi alt lugedes kolmanda kuni viienda pungani. Kui roos on talvitunud hästi, siis lõika ikkagi oksad tugevalt tagasi. Nii kasvavad põõsale uued tugevad rikkalikult õitsvad võrsed.
• Floribund- ja polüanthübriidroosid – haigusekindlad madalad õiterohked jõulise kasvuga põõsad õitsevad rikkalikult terve suvi.
• Väänroosid ehk roniroosid – istutada ehitistest vähemalt 50-70 cm kaugusele, on nõrga- ja tugevakasvulisi, liht- ja täidisõielisi sorte. Kõik nad tuleb talveks maha painutada.

Jaga
PõHITõED, KUIDAS ROOSID RIKKALIKULT õITSEKSID on lisatud ostukorvi