Püsilillepeenra planeerimine ja kujundamine

Püsilillepeenra planeerimine ja kujundamine

Püsililled on pea iga aia lahutamatu osa, võiks öelda lausa raudvara. Nende liigi- ja sordirohkus on äärmiselt suur, andes aiaomanikule laia valiku nii oma kõrguse, värvi, kasvukuju kui lõhnaga.

Püsilillede suurus algab maapinnalähedastest padjanditest ja lõpeb suurte mitme meetriste hiiglastega. Ka annab nende rikkalik valik võimaluse kasutada neid erinevate valgustingimuste ja mullaviljakusega aladel.
Laiemalt võttes on püsikud mitmeaastased rohtsed taimed, millede maapealne osa sügisel kuivab, olles talletanud kõik toitained maa-alusesse jämenenud juurikasse e. risoomi. Kevadel tärkavad nad uuesti, kasvavad, õitsevad ja kuivavad, ja nii aastast aastasse. Mõned püsikud on igihaljad, mis püsivad rohelisena ka talvel. Püsikute hulka kuuluvad peale püsilillede ka dekoratiivsed kõrrelised, alpitaimed, sõnajalad, veetaimed, sibullilled.

Kasvukoht

Kõige paremini kasvavad taimed aias siis, kui leida just talle kasvuolude poolest kõige sobivam koht. Nii jääb ära ka aiapidaja üks töömahukamaid töid – ümberistutamine. Püsililled sobivad kasvama: püsikutest koosnevasse lillepeenrasse; segapeenrasse koos ilupõõsaste, suvelillede ja okaspuude kääbusvormidega; kiviktaimlasse ja veekogu kallastele. Vastavalt kasvukohale, kas see on varjuline või päikseline, ning arvestades mullaomadustega (lubjarikas, happeline, liivane, savine), valitakse ka taimed. Suurem osa püsililli eelistab siiski päikesepaistelist kasvukohta ja rammusat mulda. Toitainetevaesel pinnasel jääb taimede kasv kiduraks ja varjulises kohas õitsemine väheseks.

Peenra planeerimine ja kujundamine

• Leia peenrale sobiv asukoht aias. Selleks sobivad hästi eesaed, teede servad, terrassi ja isteplatsi ümbrus, majaseinte ääred jne. Vastavalt kasvukoha tingimustele (valgus, vari, mullastikutingimused) vali välja ka sobilikud taimed.
Lillepeenar on aias üks töömahukamaid osasid. Kui sul aega napib, ole nende planeerimisega pigem tagasihoidlik või vali väga vähenõudlikud ja vastupidavad taimed.
• Püsilillepeenra planeerimine ja kujundamineArvesta lillede õitsemise ajaga. Kasutades erinevatel aegadel õitsevaid püsililli, saad värvika peenra, mis õitseb maikuust novembrini. Kui sa tead, millal on sinu puhkuse aeg ja millal sa veedad kõige rohkem aega oma aias, kavanda suurim õitsemise aeg just sellesse kuusse. Varakevadel õitsevad lumeroosid, karukell, amuuri adoonis, kopsurohi. Mais ja juunis õitsevad: pojeng, õevane murtudsüda, kitse-enelas, kullerkupp, kuldne piimalill, lupiin, inkarvillea. Juulis ja augustis õitsevad: astilbe, kellukad, raudrohi, härjasilm, nelgid, päevaliilia. Sügisel õitsevad: purpur-siilikübar, aedfloks, krüsanteemid, päevakübar, kuldvits, kaunis kukehari. Ära koorma peenart liigirikkusega. Kasuta vähem liike ja lase neil peenras korduda. Nii mõjub peenar harmoonilisemalt ja on silmale ilus vaadata.
• Arvesta püsikute erineva kõrgusega. Peenar moodustub sel moel, et kõrgemad püsikud istutatakse tahaserva ja kõige madalamad jäävad esiserva. Peenras, mis on vaadeldav igast küljest, istutatakse kõige kõrgemad püsikud keskele. Ülikõrgeid püsikuid: sahhalini konnatatar, südajas makleia, vaigulilled, võib suuremas aias eksponeerida täiesti omaette. Nad on väga kiirekasvulised ja neid on lihtne kasvatada. Sahhalini konnatatart ära istuta lillepeenardesse ega aia piiretele. Seal on tema levikut raske piirata.
• Sobita värve. Peenra võib kujundada väga värviküllase või vastupidiselt ainult ühevärvilise, näiteks kasutades vaid valgeõielisi taimi. Ühtne värvivalik rõhutab ka erinevate õite kuju. Rahulikuma mulje jätab peenar siiski kui kasutada üht või kahte põhitooni kontrastiks teistele või kui kasutada sama liigi erivärvilisi sorte. Tihti kasutatakse teineteisele kontrastiks siniste ja valgete õitega lilli. Jälgi, et värvipartnerid ka ühel ajal õitseksid.
• Arvesta eramu ja üldise aiastiiliga. Modernse hoone selgepiirilistesse minimalistlikesse peenardesse sobivad paremini kõrrelised ja ühevärvilised või üheliigilised rahulikud istutused. Kõrrelised on ilusa vormiga, vähenõudlikud püsikud. Sobilikud on kehva, liivase ja kivise pinnasega aeda, kus ei kasva liialt kiiresti kõrgeks ega lamandu peale esimest suuremat vihma. Aias võiks kasvada hall aruhein ja tema sordid (mida kuivem on kasvukoht seda sinisemaks muutuvad siniselehised sordid), harilik sinihelmikas ja tema sordid, kõrge raikkaerik, stepirohi jne.
Värvikirevad ja lopsakad „vanaema aia“ peenrad sobivad kaunistama maa- või talumaja aeda. Sinna sobivad koos sireli- ja jasmiinipõõsastega õitsema pojeng, murtud süda, kukekannus, päevaliiliad, suureõieline härjasilm, kirikakar jne.

Ühe korraliku püsilillepeenra kujundamine nõuab palju teadmisi ja oskusi. Ammuta ideid ja teadmisi erinevatest ajakirjadest ja raamatutest või pöördu abi saamiseks asjatundjate poole.

Jaga
PüSILILLEPEENRA PLANEERIMINE JA KUJUNDAMINE on lisatud ostukorvi