Seemnete külvamine ja külvikastid

Seemnete külvamine ja külvikastid

Seemnete avamaale külviga saab hakkama igaüks. Siinkohal selgitame seemnete külvamist külvikastidesse ja nende hilisemast pikeerimisest. Ehk siis taimede ettekasvatamist kasvuhoones või siseruumides, et nad meie lühikese suve jooksul jõuaksid kaunilt õitseda ja vilja kanda. Enamasti kasvatataksegi ette köögivilja ja lilletaimede istikuid, et istutada nad hiljem kasvuhoonesse või peale öökülmade möödumist avamaale.

Tomatitaimed külvikastis
Tomatitaimed külvikastis

Taimede ettekasvatamise aeg on väga erinev. Esimesed külvid tehakse juba veebruari lõpus (begoonia, aednelk, viirpelargoon) ja jätkatakse lühikest ettekasvatamist vajavate liikidega kuni aprilli lõpuni. Väga varajased külvid vajavad täiendusena lisavalgust päevavalguslampide näol. Kui näed, et kevad hilineb, külva parem hiljem, kui liiga vara.
Külvianumateks sobivad hästi plastikust külvikastid, külvikassetid ja potid. Neid on erineva suuruse ja tugevusega. Tugevamad ja jäigemad kestavad aastaid, õhemad sobivad kasutamiseks üheks kasvuperioodiks.
Turbast ja kookoskiust pressitud pottide, kassettide ja tablettide eeliseks on see, et nad on biolagunevad ning neid saab kasvukohale istutada koos potiga. Aja jooksul kasvavad taime juured poti seintest läbi ja edenevad kenasti edasi juba uues mullas. Kasvata biolagunevates pottides taimi milledele ümberistutamine ei meeldi (n. paprika, kurk, kõrvits).


Tomatitaim turbatabletis
Tomatitaim turbatabletis

Turba ja kookosmulla tablette on mitmes erinevas suuruses ning neid tuleb enne kasutamist leiges vees leotada. 15 minuti pärast on tablett ennast vett täis imanud ja külviks valmis.
Kõige mugavam on külviks kasutada minikasvuhoonet, millel on peal läbipaistev kaas ja sees juba vastavalt valikule külvikassett(id) ja istutuspulk.
Külvianuma valiku määrab ära istutatavate seemnete suurus ja kogus. Üksikute suurte seemnete külviks sobivad paremini potid ja kassetid. Imepisikeste ja paljude seemnet külviks aga külvikastid.
Külvimullaks sobivad kõige paremini turba ja liivasegu või turba, liiva ja kompostisegu. Kõige sobilikum on osta aianduskekustest spetsiaalset külvimulda või külvi- ja pikeerimismulda. See on haigustekitajade ja umbrohuseemnete vaba, neutraliseeritud ja sisaldab vähesel määral väetist. Kodus ise külvimulda kokku segades ja selleks ka ühe osana komposti kasutades võivad umbrohud enne kultuurtaimi tärgata ja külvi nurjata. Külvimullale võiks hulka segada ka perliiti või vermikuliiti. Perliit on neutraalne granuleeritud vulkaanilisest kivimist valmistatud steriilne kasvusubstraadi lisand, mis suurendab mulla vee- ja õhumahutavust. Vermikuliidil on samad omadused, kuid on saadud töödeldud vilgukivist. Just selline õhuline mullasegu paneb hea aluse seemikute juurte arenguks.
Seemnete külviks sobib kasutada ka kookosmulla briketti, mis sisaldab 100% kookosmulda, ning mille tooraineks on jäätmed, mis saadakse kookosõli pressimisel kookospähkli koortest. Briketile lisatakse kindel kogus vett ja lastakse paisuda. Tema eeliseks on õhulisus ja suur niiskusmahutavus.KÜLVAMINE

• Enne külvi loe alati läbi seemnepakil olevad nõuanded, millal, kuhu ja kuidas külvata.
• Täida külvianum külvimullaga ja vajuta mullapind siledaks, et seemned ei satuks eri sügavusele. Mullapind võiks olla anuma servast mõni sentimeeter madalam.
• Külva niiskele pinnasele võimalikult hõredalt, nii on taimedel ruumi kasvada ning pikeerimine on lihtsam. Seemneid võib külvata hajusalt, ridadena või täppiskülvina (granuleeritud seemned) kus seemnetel on kindlad vahekaugused. Väga väikesed seemned sega liivaga või koputa pabervoldiku vahelt. Nii tuleb hõredalt külv paremini välja. Suuremad seemned või pikeerimist halvasti taluvad seemned külva üksikult või paarikaupa potti, kassetti või tabletti.
• Kata külv pestud liiva, turba, vermikuliidi või perliidiga. Katte paksus peaks olema ühe kuni kahe kordselt sama paks kui on külvatav seeme. Mõned liigid on valgusidanejad e. vajavad idanemiseks valgust ja neid ei kaeta, näiteks begooniad, suur lõvilõug, mehhiko päsmaslill jne. Selline märge peab olema ka seemnepakil kirjas. Enamasti on need väga peenikesed seemned.
• Aianduskeskustes on saada ka spetsiaalsed seemnematid ja lindid kus seemned on juba ühtlaste vahekaugustega paberalusele valmis tipitud. Siis pane paber mulda täis külvianumasse, kasta ja kata õhukese mullakihiga (6mm).
• Külvi niisuta veepihustiga. Kastekannuga kastes tekib ülekastmise oht või uhutakse seemned liiga sügavale mulda. Kasta kindlasti eelsoojendatud veega!
• Lisa külvianumale etikett kuhu on kirjutatud liigi ja sordi nimi ning külvamise kuupäev.
Etiketiks võid ära kasutada ka vanad puidust jäätisepulgad.
• Seemned vajavad idanemise ajal ühtlast õhuniiskust ja temperatuuri (18-23C), kata külvinõu klaastüki või kilega. Minikasvuhoonel on läbipaistev kaas kaasas.
• Jälgi külvi iga päev ja piserda toasooja veega. Kui katte alla tekivad veetilgad, kuivata need ja aseta kate tagasi.
• Kui külvid on tärganud, ei ole katet vaja tagasi panna. Edasi vajavad seemikud juba vähem soojust ja rohkem valgust. Tõsta külvikast valgusrikkasse kohta, muidu venivad nad välja. Lõunapoolsel aknalaual tuleb taimi otsese päikese eest siiski varjutada, muidu kõrvetab päike nad lihtsalt ära.
• Seemikute edenedes jääb neil külvikastis üsna pea ruumi ja ka toitaineid väheseks ning nad pikeeritakse e. istutatakse hõredamalt ümber.

Jaga
SEEMNETE KüLVAMINE JA KüLVIKASTID on lisatud ostukorvi