Seemnete külvamisel olulised tähelepanekud

Seemnete külvamisel olulised tähelepanekud

Seemnete külvamisel on oluline teada seemnete idanevust, külviaega ja külvi sügavust. Seemnefirmad jagavad seemnepakendil meelsasti infot alates külviajast kuni taimede istutamise vahekauguseni.

Seemnete külvamisel olulised tähelepanekud
Ettekülvikast

Olulised on ka märkused, kas tegu on valguses või pimeduses idanejaga. Üldjuhul on väljakujunenud reegliks, et seeme võiks jääda nii kolme enda läbimõõdu sügavusele. Seemnete idanemise üheks peamiseks tingimuseks on hea kontakt ühtlaselt niiske mullaga. Seega tuleb külvi õnnestumiseks muld alati tasandada ja pärast külvi kergelt tihendada. Selleks, et külvatud seemned kastmisveega omasoodu kusagile ei valguks, tuleb külve esialgu kasta veepihustiga.
Tihti soovitatakse seemneid idanemise parandamiseks enne külvamist leotada või piserdada mõne preparaadiga. Esimestena meenuvad merevetika ekstrakt, kõrvenõgese tee ja viimasel ajal kauplustesse müügile jõudnud vihmaussikomposti leotis. Leotamine kiirendab idanemise algust. Seeme saab võimaluse endasse imeda idanemiseks piisavalt vett, kuid ohuks võib muutuda külvisubstraadi vähene niiskus. Paraku juhtub, et algaja aednik ei pane tähelegi, et seeme on juba idanema hakanud ja ka kergem pealmise mullakihi läbikuivamine võib viia noore tärkava taime kuivamiseni. Parema niiskusrežiimi tagamiseks tuleks külvikast katta niiskuse ja soojuse ühtlustamiseks valgust läbilaskva kattega, nagu klaas, kile, kasvuhoone plast jne, või kasutada minikasvuhooneid. Pisut paremini elavad esimese hukutava kuiva üle granuleeritud või geeljas kasvulindis olevad seemned. Kiiret kuivamist aitab vältida ka pinnale raputatud õhuke kiht perliiti, vermikuliiti või pestud liiva.

KÜLVIKASTIDEST
Külvide õnnestumise esimeseks tingimuseks on puhtus. Uue külvikastiga probleeme pole, kui aga kasutad eelnevalt kasutuses olnud puu- ja juurvilja karpe-kaste, külvikaste või minikasvuhoonet, tuleb need enne külvi uuesti desinfitseerida. Külvitarvikute puhastamiseks võib kasutada kaaliumpermanganaadi tumelillat lahust, pesusooda 10% lahust, keldri ja kasvuhoone septikut. Pärast desinfitseerimist tuleb tarvikud loputada puhta veega.
 

Autor: Eneli Käger
Substral®-i aianduskonsultant

Jaga
SEEMNETE KüLVAMISEL OLULISED TäHELEPANEKUD on lisatud ostukorvi