LÕPUMÜÜK >>

E-poes alates 100€ 0% järelmaksu intress >


Lasnamäe kauplus nüüd kauem avatud - E-R 7.30-21, L 8-20, P 9-20
Terrasside puhastamine ja õlitamine

Terrasside puhastamine ja õlitamine

Meie regioonis on enam-jaolt kasutusel rihveldatud terrassilauad, millel on sooned sees. Enamasti jäetakse sooned just ülespoole, et sellega terrassi libedust vähendada, aga tegelikkuses ei viibita eriti terrassil vihmase ilmaga nagunii. Kui sooned on ülalpool, koguneb nendesse soontesse liiv, mustus, tolm jne, mis sinna ka ladestub ja tekitab soodsa keskkonna vetikatele ja hallitusele. Seetõttu soovitame rihveldatud pool asetada just allapoole ja sile pind ülespoole, kuna sooned on mõeldud eelkõige laua lõhenemise vältimiseks.

Paigaldamist alustades ja immutamata laudade puhul on soovitatav lisaks pealmisele poolele immutada ka laudade alumised küljed Pinotex Terrace Oil terrassiõliga. Rohekas või pruunis toonis sügavimmutatud laua puhul pole seda vaja – sellisel juhul tuleks immutada ainult laudade ristlõike otsad, sest sealt läheb niiskus kõige kergemini laua sisse. Pealmisele poolele panna minimaalselt 2 kihti õli (12-24 h vahega), alumisel poolel piisab 1 kihist.

 

TERRASSIPESU TAASTAB PUIDU LOOMULIKU TOONI

Varasemalt õlitatud laua hooldusõlituse puhul soovitame teha kõigepealt terrassipesu. Vastavalt terrassi seisukorrale tuleks valida puhastusvahend. Sadolin Cleaner mustuse, Sadolin Bio-Cleaner sambla ja vetika ning Pinotex Terrace Cleaner kõige (k.a. vanade õlijääkide) eemaldamiseks. Näiteks aja jooksul laiguliseks muutunud ja kulunud terrassi puhul tuleks kasutada Pinotex Terrace Cleanerit, mis sisaldab naatriumhüdroksiidi ehk seebikivi – tegemist on kergelt söövitava kasutusvalmis lahusega, mida võib kasutada ka terrassimööbli jaoks v.a. väärispuit.

 

Terrassi värskendamiseks on Pinotex Terrace Cleaner väga sobilik, kuna pleegitab puitu, eemaldab vana õli ning toob tagasi loomuliku puidu tooni. Enne terrassipesu tuleks terrassi ümbruses olevad metall- ja klaasesemed kinni katta, samuti lähedalasuvad taimed, õitsevad viljapuud ja põõsad.

 

TERRASSI PESEMISEL ÄRA KASUTA SURVEPESURIT

Kanda vahendit pintsli või aiapritsiga pinnale paar ruutmeetrit korraga, lasta seista kümmekond minutit ja seejärel töödelda kapronharjaga vahed piki puidusüüd ning rohke veega puhtaks uhada. Mitte kasutada survepesurit, kuna see surub osa mustusest puitu sisse. Samas ei tohiks pesuaine jäägid terrassile jääda, seega tuleb vahendi mahapesemisel hoolikas olla. Kui pind on Pinotex Terrace Cleaneriga puhastatud, tuleb oodata, et terrass vähemalt 24 h kuivaks ja siis kanda peale terrassiõli 1-2 kihti.

Pestes oma terrassi Pinotex Terrace Cleaneriga, kasuta kindlasti kummikindaid ja korralikke jalanõusid, mis kaitsevad nahka. Vajadusel kasutada ka prille, kuna vahend võib pealekandmisel pritsida. Kui Pinotex Terrace Cleaner nahale läheb, pesta see rohke vee ja seebiga nahalt maha. Vältida toote silmasattumist!

 

KUI PALJU TULEKS IMMUTADA?

Puit on niiskust hülgav ja kaitstud siis, kui see on täielikult terrassiõliga küllastunud. Küllastumist saab kontrollida sellega, et tilgutada terrassile veidi vett. Ümar veemull on märk, et puit on õliga küllastunud. Kui aga vesi märgab puitu ja läheb laiali, siis on puitu vaja veel immutada. 

Pärast õli pealekandmist tuleks 20-30 minutit oodata ja lisada õli mattidesse kohtadesse. Läikivad pinnad on juba õliga küllastunud. Üleliigne õli tuleks puuvillase lapiga ära pühkida. Kui üleliigne õli pinnale jätta, siis jääb terrass laiguline. Kasutatud puuvillased lapid tuleb kokku korjata ja panna veeämbrisse või kivile, aga kindlasti mitte terrassile, kuna linaõliga imbunud puuvillased lapid on isesüttivad.

 

ÕLITA PILVISE, TUULEVAIKSE JA KUIVA ILMAGA

Oma terrassidel tuleks igal kevadel hooldusõlitus teha. Õli ei soovitata kasutada tuule käes ega päikesepaistelise ilmaga, samuti ei saa hooldust teha liigse õhuniiskuse või kuivamata laudade korral. Tuleks silmas pidada, et kui värskelt õlitatud pinnale sajab vihm, jäävad hiljem näha veelaigud. Minimaalne õhutemperatuur sellisteks töödeks on +8, kuid mida külmem on ilm, seda kauem toode kuivab.

Kauplusest ostetud süvaimmutatud laua niiskussisaldus võib olla tavapärasemast kõrgem, kuna see ei ole jõudnud peale survetöötlust ära kuivada. Sellisel juhul tuleks laud paigaldada ja lasta sellel kõigepealt mõni aeg kuivada õhu käes. Seejärel visuaalselt või niiskusmõõtjaga kontrollida, et puit oleks kuiv ja alles siis teostada õlitamine. Juba paigaldamisel on aru saada, kui puit on märg – märg puit on märgatavalt raskem.

Õli pealekandmisel on kõige paremaks töövahendiks pintsel. Oma töö lihtsustamiseks võib kasutada pintslit, mille saab kinnitada harjavarre otsa. Laud-laua haaval terrass õliga katta ning mitte unustada ristlõikeotsi. Terrass on puutekuiv 6 tunniga, aga oleks hea, kui 12 tunni jooksul seal peal ei kõnnitaks.

Vastupidiselt tavapärasele puidukaitsevahendile on õlil hea omadus ühtlustada, mistõttu sobib see ka paremini horisontaalpindadele nagu terrassid, kuhu kuluvad aja jooksul sisse kõndimisrajad. Hooldusõlitust tehes on võimalik käimisrajad ühtlustada. Puidukaitsevahend tekitab pinnale kile, mis võib olla küll ajaliselt õlist vastupidavam, kuid ei võimalda värskendamisel saavutada ühtlast ilmet. Puidukaitsevahendid sobivad ennekõike vertikaalsetele pindadele nagu fassaadid, aiad, räästad vms.

 

PUIT ON ESIMESEL AASTAL HAAVATAVAM

Terrasside suurimateks vaenlasteks võib pidada liiva ja mustust, mida me selle peale kanname, aga ka päike, vesi ning talvel lumi ja jää. Soovitame esimese hooldusõlituse teha sügisel, kui uued lauad on kevadel paigaldatud. See tagab esimesel ringil parema kaitse, kuna esimesel aastal on puit vähema õliga küllastatud ja rohkem haavatav.

Järgmisel kevadel tuleks vaadata, kas hoolduse järgi on vajadust. Kui terrassi liiga harva hooldada, kaotab puit oma sära, ilmnevad toonimuutused, toimub hallinemine ning hallitus ja vetikad võtavad võimust. Terrass kaotab oma ilu. Lihtsam on teha regulaarseid hooldusõlitusi, kui tervet hooletusse jäetud terrassi hakata üle pesema, et vana õli ja mustus sellelt maha saada. Liiga tihe hooldamine on aga raha- ja ajaraisk. Toonitud õliga immutamine muudab terrassi tumedamaks. Alternatiiviks on hooldusõlituse puhul läbipaistva õli kasutamine.

 

LEHISE IMMUTAMISEL TULEB ENNE PESU TEHA

Töötlemata kuuse- ja männipuidu korral tuleks kõigepealt kanda terrassile biotsiidne immutuskrunt Base. Vaigurikas lehis, mis on viimasel ajal populaarne ilusa väljanägemisega puit terrasside jaoks, vajaks aga enne õlitamist pesu Pinotex Terrace Cleaneriga. Üldiselt ei pea lehist töötlema, kuid kui on soov selle loomulikku ilusat kollast tooni säilitada, tuleks seda õliga katta, vastasel korral muutub lehis halliks. Terrassipesu on vajalik, kuna avab lehise puidupoorid ja peseb välja vaigu – see võimaldab õlil korralikult puitu imbuda ning puiduga nakkuda.

 

KA VÄÄRISPUITU VÕIB ÕLIGA KATTA

Õli puhul suuri erisusi puuliikidel ei ole – erinevatest puuliikidest terrassilaudu võib õliga immutada, kaasa arvatud väärispuitu. Seevastu ei saa Pinotex Terrace Cleanerit kasutada termotöödeldud ega väärispuidu korral. Tuleks ka silmas pidada, et tammepuit võtab õliga veidi teistsuguse jume. Pinotexil on kahte sorti õli – Pinotex Wood Oil ja Pinotex Terrace Oil. Koostiselt on tegemist sarnaste õlidega. Pinotex Wood Oil sobib väiksemate puitpindade jaoks ja Pinotex Terrace Oil suuremate nagu terrass, käigurajad, platvormid.

 

Vaata kindlasti ilma enne hooldustööde alustamist ja suhtu oma terrassi heaperemehelikult!

Jaga
TERRASSIDE PUHASTAMINE JA õLITAMINE on lisatud ostukorvi