Toataimede ümberistutamine

Toataimede ümberistutamine

Ümberistutamiseks on parim aeg kasvuperioodi algus ehk kevad, vajadusel võib aga ümber istutada ka augustis – siis jõuavad taimed veel juurduda enne kasvuperioodi lõppemist. Õitsevad taimed on parem ümber istutada pärast õitsemist, mitte selle ajal.

Toataimede ümberistutamineEhkki kõik taimed ei vaja iga-aastast ümberistutamist, tuleb seda teha noorte ja kiirekasvuliste taimedele puhul. Uus pott, millesse istutatakse, ei tohiks olla väga palju suurem. Eriti palmiliste puhul peaks uus pott olema pigem sügavam kui laiem.

Milline lillepott valida?

Uus pott, millesse taim istutatakse, ei tohi olla väga palju suurem eelmisest (maksimaalselt 2-3 cm), vastasel korral on raske hoida optimaalset niiskustaset.

Kindlasti peaks poti põhja panema poorsest materjalist drenaažikihi, näiteks kergkruusa, et liigne kastmisvesi ära valguks. Muidu võivad taimede juured hakata mädanema ning taim hukkuda.

Savipott sobib peaaegu kõigile toataimedele. Savipoti pind on poorne ja hingab seega paremini kui plastpott. Poorsuse tõttu kaotab pott siiski ka palju niiskust ning taimedele vajalikke lahustunud toitaineid. Kuna vesi koos lahustunud toitainetega liigub poti seest väljapoole (lubjarikkast veest tekib poti pinnale härmatiselaadne kiht), kasvavad samas suunas ka taimede juured.

Savipotis kasvavaid taimi tuleb sagedamini kasta, kuna osa veest aurustub poti pinna kaudu, samas on savipoti puhul väiksem tõenäosus taime üle kasta.

Plastpotis on head soojusolud, mis mõjuvad hästi taimekasvule, plastpott hoiab hästi toitaineid ja niiskust. Kastmisel tuleb aga olla ettevaatlik, et mitte üle kasta. Kasutatav muld peaks olema võimalikult poorne ja kobe.

Kasuta spetsiaalset toalillemulda, aiamuld võib sisaldada kahjureid ja haigusetekitajaid!

Päev enne ümberistutamist kasta taime hoolikalt. Taime potist kättesaamiseks hoia taime ettevaatlikult, keera pott kummuli ja koputa lillepotti, et taim koos mullaga välja tuleks.

  1. Eemalda ettevaatlikult juurtelt vana muld, haruta juured veidi lahti. Eemalda surnud, katkised ja haiged juured.
  2. Uue poti põhja pane kergkruusa, et potis jaguks hapnikku ning et ülekastmisel ei jääks juured vette.
  3. Hoia taime poti keskel ning lisa väikeste koguste kaupa mulda. Jälgi, et juurte vahele ei jääks tühje kohti. Lisa mulda nii, et taim jääb lõpuks esialgsele kasvukõrgusele ning et hiljem on vajadusel võimalik veidi mulda lisada.
  4. Lõpuks kasta taime põhjalikult ning aseta taim valgusküllasesse kohta. Vaata, et taim ei oleks otsese päikesevalguse käes. Mõne päeva pärast võid taime asetada taas tema varasemale asukohale.

 Kaktusi ei tohi pärast ümberistutamist paar päeva kasta!

Jaga
TOATAIMEDE üMBERISTUTAMINE on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,