Korkparketi paigaldamise lühikursus

Korkparketi paigaldamise lühikursus

Mõnusalt pehme, elastne ja antistaatiline kork neelab madalaid helisagedusi nagu paks vaip. Samuti on ta suurepärane kaitse nii külma kui kuuma eest, hoiab energiat kokku ja sobib teatud tingimustel isegi põrandakütteks.

Ideaalne, kas pole? Kohe õpetame selle jalasõbraliku, piiramatu säilivusaja, mitte kõduneva ja kontoritoolide ratastele vastupidava materjali paigaldamist!

Vaata, mida läheb töötegemiseks tarvis!

Materjalid

• 
Pahtlimass
• Korkplaadid
• Korgiliim
• Tihenduslakk
• Korkparketi hooldusvahend

Töövahendid

• 
Vesilood
• Mõõdulint
• Nöör
• Sirge latt
• Vaibanuga koos lisateradega
• Kummist haamer
• Labavillane või veluurist maalrirull (vaata valmistajapoolseid märkusi)
• Lihvimisklots
• Liivapaber (teralisus 120/150)

 

Korkparketi paigaldamine samm-sammult

1. Aluspinna ettevalmistus

Korkparketi plaatide alune pind peab olema täiesti sile ja piisava kandejõuga. Korkplaadid on vaid mõne millimeetri paksused ega suuda aluspinna ebaühtlusi tasandada. Sageli on abiks ka kattelaudadest uue aluspõranda tegemine. Sellisel juhul peavad kattelaudade ühendused pealmisel küljel olema vuukideta.

2. Paigalduse planeerimine

Kõige parem on alustada korkplaatide paigaldamist ruumi keskelt. Jaotage ruum nööri abil mõlemas suunas keskelt pooleks. Jälgige, et korkplaadid jääksid 90° nurga alla. Paigutage prooviks mõned plaadid ilma liimita oma kohtadele.

Korkplaatide paigutuse järgi on lihtsam jälgida täpset vuugijoont. Kui üks korkplaatide rida on nööri järgi paika seatud, siis saab teised selle rea järgi joondada. Nihkega paigaldamisel on veelgi lihtsam – ainult ühte vuugijoont tuleb pidevana hoida.
3. Korkplaatide paigaldamine ja liimimine

Enne paigaldamist peavad korkplaadid ligikaudu 48 tundi seisma, et nad jõuaksid aklimatiseeruda. Võtke plaate alati mitmest erinevat karbist, et vältida hilisemat tootmises tekkinud tooni- ja mustrimuutustest tulenevat ebakõla.

Kandke liim maalrirulli abil põrandapinnale ja korkplaatide tagumisele küljele. Pidage seejuures silmas valmistaja poolseid märkusi. Laske liimiga pindadel toas seistes ära kuivada neid teineteise vastu panemata.

Liimikiht kuivanud, saab plaatide paigaldamisega jätkata. Alustage ruumi keskelt ja liikuge mööda nööri ühe reana kuni seinani. Alles seejärel täitke ülejäänud ala.

Korkplaadid paigutatakse üksteisega kokkupuutesse. Samas ei tohi neid üksteise vastu suruda. Kui korkplaat on õiges asendis paigas, siis koputage sellele kummihaamriga. Pärast seda ei saa korkplaati enam nihutada.

Reeglina tuleb seina äärde jäävad korkplaadid parajaks lõigata. Õige lõikekoha leidmiseks asetage lõigatav plaat seina juurde eelviimasesse ritta ning asetage teine lõikamata plaat ühe servaga lõigatava plaadi peale ja teise servaga vastu seina. Nüüd saate lõikekoha ära märkida, kuid arvestage selle juures 1,5-2 mm vaba ruumi seina ääres. Korkplaadi lõikamiseks kasutage teravat vaibanuga.

Sageli on seinte ääres ka küttetorud ja muud sellised takistused. Nende juures tuleb korkplaadi sisse selliselt ava lõigata, et sellest tükist saaks takistuse taga plaati jätkata. Ka küttetorude juures tuleb jätta 1,5-2 mm vahet.

Üleminekud muudele põrandakattematerjalidele või muudesse ruumidesse teostatakse profiilliistude abil. Selleks otstarbeks sobivad hästi messingist üleminekuliistud.

4. Ääreliistude paigaldamine

Enne ääreliistude paigaldamist tuleb kindlasti eemaldada vahekiilud. Ääreliistud, mis on põrandakattele n-ö krooniks, annavad ka seina ühinemiskohtadele hea väljanägemise. Kinnitamiseks tuleb ääreliistud seina külge kruvida. Kinnitusprofiilide ja nende juurde sobivate katteliistude kasutamisel ei jää kruvikohad näha.

Pikkade seinte puhul tuleb liiste sageli jätkata. Selleks lõigake liistuotsad 45° nurga alla ja pange siis kokku, siis jääb ühenduskoht vähem silma.

5. Hooldus ja puhastamine

Korgist põrandakatted on äärmiselt hügieenilised ja kergesti hooldatavad. Igapäevaseks hoolduseks läheb vaja ainult harja või tolmuimejat. Jalajäljed ja muu mustus tuleb ära niiske lapiga pühkides. Seejuures peab lapp alati olema korralikult välja väänatud, mitte kunagi märg. Regulaarse hooldamise osas võib kasutada spetsiaalset hooldusvahendit.

Jaga
KORKPARKETI PAIGALDAMISE LüHIKURSUS on lisatud ostukorvi