Nõuandeid grillimise kohta Enn Toberlutsult

Nõuandeid grillimise kohta Enn Toberlutsult

Kuidas grillida?

 • Lase lihal enne grillimist umbes kaks tundi toasoojas seista, nii ei toimu järsku temperatuuri muutust (pruunistus toimub kiiremini, kuumus ei kõrveta nii liigselt liha ja seetõttu saab liha pehmem ja mahlasem).
 • Väga hea on grillsöe süütamiseks kasutada ökoloogilisi narmendavaid süütepulkasid. Võib kasutada ka spetsiaalset süütekaminat (ufo-grilli puhul) või süüteõli (alkohol + toiduõli). Eriti mugav on süüdata grillsütt gaasipõletiga st leeklambiga või ka elektrilise süütajaga  ehk Looftlighter’iga. Kuid korralik grillsüsi süttib väga lihtsalt ka toiduõli ja paberituustiga asetades grillsöed püramiidikujuliselt grillahju söerestile, kui süsi on hõõguma hakanud sega seda ja jaota ühtlaselt grillil juhul kui soovid saavutada kiiremini ühtlaselt hõõguvat grillsütt.
 • Tavaliselt kulub ca 5-10 minutit süütamisest, et söed hakkaksid ühtlaselt hõõguma ja leeki enam ei oleks. Kui süte pealispind on muutunud umbes pooles ulatuses hõõguvaks, on söed grillimiseks valmis.
 •  Aseta liha grillile alles siis, kui grillrest on  kuum, terasharjaga puhastatud ja  rätikuga  või majapidamispaberiga puhtaks nühitud.  Juhul kui kasutad  malmresti siis määri see  kergelt toiduõliga!
 •  Pruunista liha alguses kõrgemal kuumusel  ühelt küljelt ja siis teiselt küljelt  - nii saad  isuäratava triibulise välimuse. Võid keerata  liha vajadusel ka mitu  korda, oluline, et liha  ära ei kõrbeks. Seejärel tõsta liha grilli  vähem  kuumemale alale või kõrgemal  asetsevale restile järelküpsema, sulge   grillikaas (võid laduda mitu lihalõiku  üksteise peale, et need liigselt ei kuivaks –  samas ideaalse grillihõngu säilitamiseks  ära kuhja neid eriti palju üksteise peale).
 •  Suuremat steiki või lihatükki võid  küpsetada ka tagurpidi (reverse) meetodil,  st algul madalal kuumusel ja siis viimases  lõpus kõrgel kuumusel – nii saad eriti ilusa  grillresti mustri, ühtlasemalt küpsenud ja  pehmema liha.
 •  Peenikeses lambasooles toorvorstid aseta  grillile nii, et need oleksid ühte pidi kaardus   – siis on hea lapikute tangidega    ühekorraga mitu vorsti ringi keerata ja ei  pea neid ühe kaupa liigutama. Toorvorstide  puhul on ka hea kui küpsetad neid algul  paar minutit madalamal kuumusel ja siis  tõstad veidi kõrgemale kuumusele  pruunistuma – nii ei lähe vorstikest katki ja  tulemus tuleb ilusam!
 • Grill-liha küpsust saab kontrollida hinnates liha pinna pruunistusastet, kergitades kergelt lihalõigu ühte äärt. Samuti saab sellest aru näpuga liha katsudes, kuid selleks on vaja õiget tunnetust, mis tekib kogemustega. Lihtsaim versioon on kasutada liha sisetermomeetrit. Väherasvase liha puhul peab jälgima liha pealse pinna ja külje värvimuutumist – kui see muutub kahvatuks või halliks siis peab kontrollima liha alumise pinna pruunistust kergitades kergelt lihalõigu ühte äärt. Grill-ribid on valmis kui ribikondiotsad on veidikene liha küljest lahti tulnud ja ribikontide vaheline liha on näpuga katsudes pehme.
 • Liha pööramiseks kasuta mugavaid grilltange, mitte kahvlit. Toorete grillvorstide jaoks on parim kasutada lapiku otsaga mitte-sakilisi grilltange.
 • Väga hea on grillimisel kasutada puidust grill-planke. Grillplangu peal kinnise kaane all grillides saab küpsetada kala, samuti järelküpsetada liha ja muid toiduaineid.
 • Toiduohutuse tagamiseks tuleks kõikide küpsetusviiside puhul saavutada liha sisetemperatuuriks 71°C (küps ehk welldone), kuid veise- ja lambaliha (sh pardifilee) soovitame küpsetada poolküpsena (medium, liha sisetemperatuur 60-65°C) ja/või pooltoorena (rare, liha sisetemperatuur 50-55°C).
 • Enne söömist võiks lasta valmisküpsenud lihal 5–10 minutit toatemperatuuril tõmmata, et lihamahlade liikumine peatuks ja maitse oleks parem ning liha pehmem ja mahlasem. Samas ärge sel laske liigselt jahtuda, vaid sööge kuumalt.
Jaga
NõUANDEID GRILLIMISE KOHTA ENN TOBERLUTSULT on lisatud ostukorvi