Väärtusliku puitpõranda renoveerimine

Jagage:

Puit on läbi aegade olnud kindel ja väärtuslik põrandakattematerjal tänu millele on nii mõnigi kinnisvara läinud kiiremini ja kallimalt müügiks. Bauhofi viimistlusspetsialistid aitavad Sinu vanale puitpõrandale suhteliselt kiirelt ja odavalt hubase ning stiilse välimuse anda.

Nii mõnegi korteriomaniku üllatuseks on vana põrandat üles võttes nende silme ees laiunud kaunis puitpõrand, mis pärast korrektselt teostatud viimistlustöid on laitmatus korras ning võib säilida sellisel kujul aastakümneid.

Renoveerimiseks vajaminevad tööriistad

Puitpõranda lihvimiseks on otstarbekas laenutada lihvimismasin ja küsida laenutajalt selged juhised ühtlase tulemuse saavutamiseks. Laenutataval masinal võiks olla tolmukott, mis hoiab ära suurema osa lihvimistolmu levimise ruumidesse. Taldlihvimismasin ei sobi värvi eemaldamiseks, kuid matistab läikivaid pindasid. Lihtlihvimismasin sobib värvi- või lakikihi eemaldamiseks. Väikeste pindade matistamiseks sobib aga ekstsentriklihvmasin.

Kui on soov põrandat õlitada, siis oleks vajalik ka laenutada spetsiaalne poleermasin.

Vaja läheb:

  • Trelli
  • Erinevaid otsikuid trellile
  • Mõõdulinti
  • Käsisaagi
  • Haamrit
  • Nurgikut
  • Märkimispliiatsit
  • Pintslit ja värvirulli
  • Harja
  • Tolmuimejat
  • Värvikaabitsat
  • Kuumaõhupuhurit, infrapunalampi
  • Lihvimismasinat koos erinevate liivapaberitega
  • Poleermasinat koos erinevate poleerimisotsikutega

Kõik algab lihvimisest

Kui põrandatel on lakk kohati kulunud või ka matiks läinud, ent ülejäänud lakikiht on heas korras, siis võib tekkida kiusatus lakkida ainult kahjustunud kohad. Tegelikult tuleb ühtlase tulemuse nimel terve põrand korralikult üle lihvida, tolmust puhastada ja alles siis lakkida, et tulemus oleks ühtlane ja kauakestev.

Õlitatud puitpõrand ei ole vigastustele nii vastuvõtlik kui lakitud põrand. Kui õlitatud põrandale on tekkinud kahjustused, võib lahenduseks olla meetod, kus vigastatud kohti lihvitakse, puhastatakse ning seejärel kantakse peale parandusõli. Kriimustusi ja täkkeid võib vaheldumisi lihvida ja parandusõliga õlitada. Ka Bauhofi puidukaitsevahendite riiulitel on palju erinevaid põrandaõlisid kvaliteetsematelt tootjatelt.

Kui on vastu võetud otsus, et põrand tuleb täies ulatuses vanadest viimistluskihtidest puhastada, tuleb esmalt kindlaks teha põrandakatte viimistluse ja materjali paksus. Laudpõrandat võib kindlasti rahumeeli lihvida nagu parketti. Viimasel võib viimistlus- ja lakikiht olla kõigest mõne millimeetri paksune. Piisab vaid valest lihvimismasina käsitsemisest, kui juba paistab ilmetu saepuruplaat. Sellel tõdemusel ei tasuks lasta end heidutada, kuid ettevaatlik tuleb siiski olla.

Värvitud laudpõrandatelt võib värvikihi eemaldamiseks kasutada lintlihvimismasinat, sest viimistluse kaabitsaga kraapimine nõuab äärmiselt palju aega. Enne masinaga töötamist, tuleb kindlasti kõik väljaulatuvad naelapead ja tapid korralikult tagasi lüüa, et need ei jääks lihvimismasinale ette.

Masinaga töötamisel tuleb arvestada, et see on küllaltki raske ja kohmakas töövahend, mis võib valesti käsitsedes põrandasse sisse lõigata. Enne lihvimismasina sisselülitamist tasuks seda kallutada nii, et lihvitav pind ei oleks kontaktis lihvimismasina liivapaberiga. Vältida tuleb kindlasti ka olukordi, kus masin paigal seistes töötab.

Lihvimismasinaga töötamist alustatakse jämeda liivapaberiga ning liigutakse toa nurgast diagonaalselt üle põranda. Samamoodi tehakse ka teistpidi, kuid alustatakse kõrval nurgast. Kui põrand on jämeda liivapaberiga lihvitud, jätkatakse tööd peenema liivapaberiga – seda tehakse juba laudade pikisuunas. Kui põrandat on plaanis hiljem õlitada, siis ei tasu väga peene liivapaberiga põrandat üle käia, sest see võib piirata õli imendumist. Kuna lihvimismasin ei ulatu põrandaservade ja -nurkadeni, võib nende piirkondade lihvimiseks kasutada spetsiaalset servalihvimismasinat, metallkaabitsat või töödelda need piirkonnad käsitsi. Lihvides kandke kindlasti tolmumaski! Äsja lihvitud põrandaga ruumis laske tolmul sadestuda ja alles siis eemaldage tolm ning mustus tolmuimejaga.

Põranda remontimine

Värvi eemaldades võivad välja tulla kahjustunud kohad, mis tuleb välja vahetada. Õnneks on puitu lihtne parandada. Laudpõranda kahjustunud kohad saab välja lõigata ja uutega asendada, kuid asenduseks kasutatav puit peab kindlasti olema samast liigist ning samasuguse kvaliteediga. Hea oleks, kui isegi asenduseks kasutatava puidu vanus oleks enamvähem sama kui põrandalaudadel.

Kõigepealt lõigatakse kahjustunud kohad välja. Selleks kangutatakse kahjustunud põrandalaud ettevaatlikult ühest otsast üles, näiteks peitli või pahtlilabidaga, ning pannakse ülespainutatud otsa alla tugiliist, mis hoiab lauda üleval. Kahjustunud laud saetakse läbi sellisest kohast, kuhu oleks mugav asenduslaud kinnitada, näiteks alustala kohalt. Sulundlaudisest põrandaga võib toimida samamoodi, kuid sulundid tuleb eelnevalt käsisaega või elektrilise tikksaega läbi saagida ja alles siis üles painutada. Eelnevalt tuleb kindel olla, et põranda all ei ole juhtmeid. Et asendatud kohta võib silmaga siiski näha olla, siis võib kasutada ka meetodit, kus asenduslaud võetakse mõne vähem silmatorkavama koha pealt, näiteks mööblieseme või vaiba alt, ning asendatakse uue põrandalauaga.

Kui juhtub, et põrand ka kriuksub või nagiseb, siis aitab täiendav kinnitamine.

Lõppviimistluse põhitõed

Kuna puit on poorne, kergesti määrduv ja kahjustatav, on seda vaja eelnevalt töödelda. Eestis on läbi aegade puitpõrandaid peamiselt värvitud ja lakitud. Värvi või lakki valides tasub uurida, kas antud toode on vastupidavuselt põrandale kohane, ning mis puiduliigist põrandale seda kandma hakatakse. Vähem on tähelepanu pälvinud õlitamine, kuid see on väga hea viimistlemisvõimalus, mille välisilme muutub ajapikku ainult omapärasemaks.

Lakkimine

Lakkimise ajal peab ruumi temperatuur jääma kindlasti alla 25º, et lakk ei kuivaks liiga kiirelt. Vastasel juhul võib lõpptulemus olla ebaühtlane ja kare.

Alustuseks tuleb eelnevalt lihvitud ja korralikult puhastatud põrandale valada mõõdukas kogus lakki ja kanda pintsli, harja või rulliga ühtlaselt laiali. Kuna lakitud ja lakkimata pinnal on hiljem raske vahet teha, siis tuleb kindlasti meelde jätta, kus lakkimine täpselt pooleli jäi.

Kui esimene lakikiht on peale kantud, tuleb sellel kuivada lasta ning hiljem käsitsi peene liivapaberiga lihvida.

Järgnevalt kanda põrandale veel kaks kihti lakki ning kihtide vahel lihvida. Kui vajalikud lakikihid on kantud, ei tohiks põrandal käia 24 tundi.

Värvimine

Esmalt tuleb põrand ühtlaselt spetsiaalse kruntimisvärviga kruntida, järgides tootja juhiseid. Siledaks lihvitud põranda värvimiseks võib kasutada laia rulli.

Krundikihil lasta korralikult kuivada ja alles siis kanda peale viimistlevad värvikihid. Värvida tuleb piki puukiudu.

Väga omapärane tulemus saavutatakse, kui kruntimise asemel kantakse värvikiht põrandalauale ja pühitakse liigne värv lapi või švammiga ära. Selline viimistlus jätab puidu tekstuuri läbi kumama ning tulemus on väga soe ning hubane.

Õlitamine

Igal õlitootjal on pakkuda parim viis põrandate õlitamiseks, seega oleks õli ostes otstarbekas uurida, kuidas antud tootega põrandaid viimistleda. Meie toodud näide on pigem tööprotsessi iseloomustamiseks.

Õli tuleb kanda eelnevalt hoolikalt puhastatud põrandale ühtlase kihina. Seejärel tuleb põrandaõlil lasta imenduda umbes 30 min ja siis korrata tegevust niikaua, kuni on näha, et puit on õlist küllastunud.

Lõpuks tuleb puuvillaste lappide abiga üleliigne õli eemaldada ning oodata vähemalt kolm tundi kuni saab põrandat poleerimismasinaga poleerima hakata. Poleerimist peaks kordama ka järgmisel päeval.

Hiljem võib õlitatud põrandat töödelda vahaga, mis muudab pinna mustusele veelgi vastupidavamaks.

Jagage: