Kookose eelised koduaias

Kookose eelised koduaias

Kõik meist on kuulnud kookospalmist ja selle eksootilisest viljast – kookospähklist. Kookospiima saladusi nii köögis kui kosmeetikas teavad kõik perenaised. Kuid kõik ei tea, et kookospalm, mis meil tuntud rohkem ilupuuuna, on väga tähtis taastuv bioloogiline tooraine alates kookospalmi puitosast lõpetades kookospähkliga. Kookospähkel kuulub kümne tähtsama taimse tooraine hulka, seda nii tööstuses laiemalt kui ka aianduses. 

Aianduses kasutatakse kookospähkli välimist osa – kiulist koort kasvumullana, mille peamine eelis võrreldes turbaga seisneb kookose varu igaaastases juurdekasvus. Turba ressurss on piiratud ja juurdekasv väga-väga aeglane. Ainuke looduslik, taastuv ja biolagunev kasvumuld pärineb kookose saagist.Aednikule ja kasvuarengus taimele on tähtsad kookosmulla omadused. Kookosmulla ainulaadsus seisneb kahes vastandlikkus omaduses – poorsuses ja veeimamise võimes, tagades areneva taime juurestikule kasvueelised ja taimehooldajale kindluse eelkõige kastmisel. Kookosmuld sobib erinevat niiskusrežiimi nõudvatele taimedele. Lisaks eelpool omadustele on kookosmuld taimekahjustajate vaba, see ei tolma ja vajadusel sobib kokku ka erinevate kasvumuldadega.

Mary’s Garden kookostabletid ja -potid taimekasvatajatele

Mary’s Garden kaubamärgi alt leiab iga aednik külvideks ja beebitaimede istutamiseks õige toote.

Pressitud kookostablett läbimõõduga 3,5 cm.
Kookose eelised koduaiasVäikeses mõõdus peitub korralik kogus külvimulda seemnete idandamiseks ja taimekasvuks kuni nn. pikeerimiseni. Sealjuures on ümberistutus lihtne, kiire ja mis peamine, turvaline areneva taime juurestikule. kookostablettitega väldite ümberistutamise stressi ja lühendate kasvuaega vähemalt 1-nädala võrra. Kookostableti edu võti seisneb nende leotamisel toasoojas vees enne külvi. Umbes veerandtunnise leotuse järel saate sobivas koguses ja vormis „külvikuubiku“, mis on õige niiskuse ja hapnikuvaruga, külvide arenguks vajaliku pH ja toitainetega ning seejuures vaba taimekahjustajatest, sh. umbrohtudest. Pakendis on 16 või 40 tabletti, mille koguse võite valida sõltuvalt seemnete arvust ja külvaja vajadusest.

Külvitaimedele sobiva mikrokliima tagavad toakasvuhooned. Erinevad mudelid, sobiva väljanägemise ja värvivalikuga taimekasvatuse kasvuhooned on disainitud just Mary’s Garden kookostablettide (diam.3,5 cm) järgi.
Kookose eelised koduaiasSaadaval on külvidele ja taime ettekasvatuseks mõeldud spetsiaalsed toakasvuhooned koos kaanega. Külvikasvuhoone 10 külvitabletiga ja Külvikasvuhoone 28 külvitabletiga sisaldavad juba komplektis kookostablette. Nendes erilistes „külvikastides“ saab leotada külvitabletid „külvikuubikuks“, seejärel külvata ja hooldada külvid õiges kasvurežiimis, tagades vajaliku vee juurtele, õhuniiskuse arenevate idu- ja pärislehtedele ning korraliku valguse läbi kirka kaane.

Lisaks kookos külvitablettidele on Mary’s Gardeni taimekasvatuse tarvikute valikus klassikalised istutuspotid ja-kassetid, mis on samuti kookosest valmistatud. Esmaseks eeliseks taimekasvatuses taas tasakaalustatud õhu- ja veerežiim. Külvimullaga täidetud kookospotid tagavad areneva taime juurestikule õige „hingamise“, soodustades juurestiku aktiivset kasvu. On teada ju fakt, mida rohkem ja „valgem“ on juurestik, seda tervem ja kiirem on taimekasv. Kookospottide valiku esmane printsiip peaks olema keskkonnateadlikus. Kookospotid on 100 % komposteeruvad. Kookospottides ettekasvatud seemikud ja beebitaimed sobivad ettekasvatuse perioodi lõppedes otse istutuseks kasvukohta, olgu selleks siis kasvuhoone, kõrglava või istutuspeenar. Juurdumine uues kasvukohas on valutu. Iga stress pikendaks kasvuaega eriti pikakasvulistel taimedel nagu paprika, tomat jne. Kookospotid tagavad optimaalse kasvuaja ja õigeagse saagi.

Valikus on kookospotte erinevate mõõtude ja kujudega.
Kookose eelised koduaiasKookospottide kassett 5×5 cm sisaldab ühes kärjes 12 kookospotti mõõduga 5×5 cm ja kõrgusega 5 cm. Kujult koonusjad. Kookoskasseti valiku eelis peitub võimaluses kasutada erinevaid toakasvuhooneid ja kasvukaste mõõtudega alates 10×30 cm. Lihtsam hooldada, täita külvimullaga ja tagada kasvumulla õige veerežiim. Ainuke kookoskasseti piirang kasutuses on taimeareng. Juhul kui kasvatatava taime pealsed on väga lopsakad (nagu kurk), tuleks eelistada ümmargusi kookospotte.
Kookospott ümar ø 6 cm ja kookospott ümar ø 8 cm on valikus standardsed ümarpotid läbimõõduga vastavalt 6 cm ja 8 cm ning kõrgusega 6 cm ja 7,5 cm. Ümmargusi kookospotte eelistavad aednikud, kes hindavad naturaalsust kuid on nõudlikud kvaliteedi osas. Mary’s Gardeni kookospotid hoiavad taimekasvatuse perioodil oma kuju, ei purune isegi sagedasel ülekastmisel. Samas kookose, kui loodusliku materjali omadused, toetavad juurestiku kiiret ja stressivaba arengut nii taimekasvatuse perioodil (juured keerdu) kui kasvukohale istutamise järgselt. Kookospotis olevad noore taime külgmise juured hargnevad lihtsalt ja tungivad kasvukohale istutamise järgselt vaevata „läbi poti seina“, säilitades oma juurestiku arengu.

Ainulaadsed on Mary’s Garden aiatarvikute sarjas suuremõõtmelised kookospotid.
Kookose eelised koduaiasKookospott ümar 9.5 cm ja kookospott 155 cm on läbimõõduga 10 ja 15 cm. Väiksem neist on mahuga 0,5 liitrit ja suurem 1 liiter. Erinevalt teistest Mary’s Garden ümarpottidest on nimetatud mudelite ülemine osa varustatud „kraega“, mis annab kookospotile lisatugevuse ja mõjub dekoratiivselt. Nimetatud potid sobivad noortaimede ettekasvatuseks (tomatpaprikakurk) kui ka istutuspotina erinevatele taimekultuuridele, sh. ka suve- ja potililled.

Mary’s Gardeni taimekasvatuse tarvikute sarjast leiab ka kõik vajaliku külvitöödeks, alates pikeerimise töövahenditest kuni nime- ja pistetikettideni. Taimehoolduse perioodil pakub Mary’s Gardeni valik loodussõbralikku lahendusi kookosest juure- ja multšmattide näol, millede kasutusomadused on otseses seoses kookose loodusliku poorsuse ja veeimamise võimega. Naturaalselt hingav puude sidumisnöör kookosest annab noortele puudele nii tuge kui kaitset.

Jaga
KOOKOSE EELISED KODUAIAS on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,