Trimmerit osta targalt

Trimmerit osta targalt

Pahatihti pöördutakse aiatööriista, mille ühes otsas on mootor ja teises lõikepea, kui trimmer. Põhimõtteliselt kedagi vangi ei panda, kuid siiski tulevad olenevalt seadme võimalustest mängu ka sõnad rohulõikur ja võsalõikaja.

Mis on mis ja mida valiku puhul silmas pidada? Nagu tööriistade puhul ikka, alustuseks mõelge läbi võimalikud kohad, kus masinat kasutatakse. Kas siledas koduaias niiduki abilisena, niitudel, kraavi pervedel või lausa metsas? Kui suur on tööala ning kui kiiresti soovid oma hobi, kohustuse või tööga lõpule jõuda?

Odavaimad ja kergemad on elektrilised trimmerid. Väiksemasse aeda, kus pärast muruniidukiga jalutamist ka erinevad ääred ära puhastada, on need ideaalsed. Plussideks sisuliselt hooldevaba kasutus, lihtsus, puhtus, kompaktsus ja madalam müratase. Miinuseks sõltuvus pikendusjuhtmest. Samas kuulub elektriliste trimmerite alla ka akutrimmer. Kõik plussid, aga täis akuga trimmi kus soovid. Hinnad on küll veidi kallimad, kui „juhtme otsas“, aga näiteks Bauhofis saate juba ühe koguka toidukorvi hinnaga hakkama. Akutrimmeritega lubatakse (mudelist sõltuvalt) tööajaks ühe laadimisega ca 20-60 minutit. See tähendab üle 1000 jooksva meetri muruserva hooldust, seejärel tund kuni mitu laadimist.
Trimmerit osta targalt

Elektriliste trimmerite ühiseks miinuseks on väiksem jõudlus – sobib rohu trimmerdamiseks, mis ei ole väga pikk või tihe. Kui trimmerdamist rohkem, siis tasub valimisel tähelepanu pöörata käepideme ja/või lõikepea reguleerimise võimalustele. Sellega saavutate omale mugavama ja vähemkoormavama tööasendi.
Kui elektrilisest ei piisa, siis edasi tuleb vaadata bensiinimootoriga toodete poole. Võimsus ja suutlikkus kasvab, nagu ka müra ja hind. Lihtsamad on väiksema mootoriga, kergemad, ühekäe sangaga käes hoitavad ning ainult trimmeri funktsiooniga. Kuna elektrit ei vaja, siis sisuliselt toimeta kus soovid, vala kütust juurde ning vajadusel vaheta trimmijõhvi. Võrreldes elektrilisega siiski juba raskem kanda ja käivitada, samuti lisandub elementaarne bensiinimootori hooldus. Samuti ei maksa lahjema bensiinimootoriga heina tegema minna. Üle koormates ei ole tööl kiirust, vaid võite kiiresti tööriista tappa.
Kõigil trimmeritel kasutatakse trimmipead, millest siis jookseb välja trimmijõhv, erinevatel mudelitel on need erinevad. Trimmijõhv on kõikidel trimmeritel kulumaterjal ning sellega tuleb arvestada. Enamasti on trimmipead ise täidetavad – see tähendab, et trimmipea käib lahti ja sellesse tuleb lihtsalt kerida uus jõhv. Selleks on Bauhofis erinevaid jõhve. Jõhvide läbimõõdud jäävad tavaliselt 1,2 – 3 mm vahele, valimisel peate teadma (juhendist järele vaatama) tootja poolt soovitatud jõhvi läbimõõtu. Edasi juba maitse asi – jõhve on eri kujuga, koostisega, teistest vaiksemaid jne. Sellest valikust ja ostetavas pakendis olevast kogusest sõltub ka 1 meetri hind. Mitmetele mudelitele müüakse varupäid, kus on jõhvi peale keritud. Mugav, aga üldiselt kallim. Osadel trimmipeadel on ka automaatne jõhvi etteandmine. Selleks on trimmipea all nupp, mis kergelt vastu maad vajutades annab jõhvi järgi. Nagu näete, on trimmipea uurimine enne ostu oluline edaspidises kasutamises. Ettevaatavalt soovitaks koos masinaga väike esmane varujõhvi varu hankida – ilma kogemuseta võib jõhv ebasobival ajal lõppeda ja töö seega katkeda.
 

Tagasi masina juurde

Järgmiseks lisandub võimsuse kasvuga enamasti ka kaksikkäepide (kutsutakse ka U-sang või sarvkäepide) ning rohuketas, mis toob nimetusse rohulõikuri mõiste. Rohulõikuriga on võimalik juba ka suurtel pindadel ning kõrgemas või ülekasvanud rohus toimetada, ka väiksema võsaga pindadel saab hakkama. Rohkema jõuga kaasneb suurem kaal ehk enam ei ole mugav töötavat masinat pikalt käes hoida. Seetõttu on rohulõikuritel tavaliselt komplektis kanderihm või traksid. Rohuketastest levinuimad on kolme-nelja teraga, kuid kujult võivad need väga erinevad olla. Tähelepanu tasub juhtida, kas trimmeri võll on poolitatav – oluline mugavaks transpordiks ja hoiustamisel.
Võsalõikuriks nimetatakse masinat, millele saab kinnitada lisaks trimmipeale ja rohukettale ka saetera. Need on üldiselt rohulõikurist võimsamad ning taluvad suuremat töökoormust, ühtlasi võib sellega ka väiksemaid (ca 20 cm – jälgi juhendit!) puid saagida. Ostul jälgi – kuna võsalõikur on mõeldud saagimiseks, siis võib tootja ollagi sellele keskendunud ning trimmerdamiseks ei pruugi kõige mugavamat asendit saada. On olemas ka väga hea kompromissiga võsalõikureid. Samuti on võsalõikurid eelnevatest veel raskemad ja seetõttu füüsiliselt väsitavamad kehvemini manööverdatavad. Jällegi, tee kindlaks põhiline töö, proovi erinevaid variante ning vali sobiv tööriist.
Kuigi rahvasuus „tõeline mees juhendit ei loe“, siis soetatud trimmeri kasutusjuhendit soovitame kindlasti lugeda. Tihti on seal nõuandeid ja nippe, kuidas tööd hõlpsamalt ning kindlasti turvalisemalt teostada.

 

Jaga
TRIMMERIT OSTA TARGALT on lisatud ostukorvi