Parketi paigaldustööde õpituba peremeestele

Parketi paigaldustööde õpituba peremeestele

Parketi paigaldamine ei ole väga keeruline töö, ent oluline on enne töödega alustamist teada kõike töövahenditest, isolatsiooni parandamisest ning aluse ebatasasuste tasandamisest.

Bauhofi spetsialistid aitavad Sul leida sobivad töövahendid ja suunata ka alusmaterjali ja parketi valimisel, ent kui sooviks on ise kõikide paigaldustöödega hakkama saada, siis selleks jagame järgnevalt õpetussõnu meie spetsialistidelt.

Vajaminevad tööriistad

Mõõtmiseks: mõõdulint, taskukalkulaator, paber, pliiats

Laudade mõõtmiseks ja parajaks lõikamiseks: mõõdulint, saag

Ebatasasuste tasandamiseks: pahtel, lainepapp

Osade ühendamiseks: vasar, klots, puiduliim, parketiraud

Seinte ja parketi vahele: kiilud

Seinaäärse vahe katmiseks: katteliistud, põrandaliistud

Seina ja liistu vahelise prao sulgemiseks: täiteaine

 

Hoolikalt valitud isoleeriv alus

Parketi ja laminaatkatte ujuval paigaldamisel kasutatav isoleeriv alus peab üldiselt täitma kindlaid ülesandeid ja sellepärast tuleb see hoolikalt valida.

Isoleeriva aluse üks tähtsamatest ülesannetest on helide summutamine. See puudutab eriti kõvasid ja seetõttu tugevamini kajavaid laminaatpõrandaid. Põrandakatte paigaldus toimun normi ISO 717-2 järgi pinnamaterjalidele.

Teine isoleeriva aluse kriteerium on aluse ebatasasuste vähendamine. Alus, näiteks betoonpõrand, peaks üldiselt olema täielikult viimistletud ega tohi ületada tolerantsi RYL ± 3 mm/ 2 m, mis tähendab, et ühes suunas võib tolerants olla maksimaalselt 1,5 mm. Üle 4 mm kõikumise korral soovitatakse tasandussegu kasutamist. Kui aluskonstruktsioonis on ainult üksikuid ebatasasusi nagu jämedalt või ebaühtlaselt kantud kattekiht või laudpõrand, saab tasandussegu asemel enamasti kasutada paksemat isolatsiooni. Vale samm selleks on valida 5 mm PE-vaht, sest oma pehmuse tõttu ei sobi ta parkett- ja laminaatpõrandate aluskihiks.

Pehmed põrandakatted tasandavad küll väga hästi ebatasasusi, kuid neid on soovitav kasutada läbikaalutult. Liiga pehmetel isolatsioonialustel puudub survetugevus, mis võib suurte kasutuskoormuste puhul aja jooksul kaasa tuua puitpõranda kahjustused, eriti sulundite kohal.

Liimita laminaatsüsteemide- tuntud ka click-laminaadi nime all- paigaldamisel tuleks peamiselt kasutada võimalikult hea survetugevusega isolatsioonimaterjali. Ekstrusioon-polüstüreenvahud on selleks otstarbeks ideaalsed materjalid tänu oma suurele survetugevusele, mis on 6,5 tonni/m².

 

Ettevalmistustööd tagavad kvaliteedi

Enne parketitöödega alustamist peab kindlasti läbi lugema tootjapoolse paigaldusjuhendi. Kindlasti tuleks parketipakid avada alles vahetult enne paigaldamist. Infot õige atmosfääriga kohanemise kohta saab tootja tootekirjeldusest või pakendilt.

Valmisparketti, mis on eriti vastupidav põrandakate, võib paigaldada ujuvana ainult tasasele ja tugevale alusele. Seda liimitakse sulundist ehk punnidest vastavalt tootja juhistele ning enne paigaldamist saab aluse tasasust kontrollida mõõtelauaga. Mõõtelaud – vähemalt 2 m pikk – asetatakse põrandale ning kui laud on igalt poolt otse, siis võib parketi paigaldamisega alustada. Kui aga ilmneb suuremaid ebatasasusi kui ± 3 mm, peab põrandat asuma tasandusseguga tasandama.

Kui parkett paigaldatakse uuele betoonile, siis peab põrandakatte kaitseks konstruktsioonis oleva niiskuse eest kasutama niiskustõket, milleks võib olla plastikkile.

Parketi alla tuleb igal juhul paigaldada alusvaip, mis muudab põrandal kõndimise mugavamaks ja parandab ebatasasusi.

 

Põranda paigaldamise A ja O

Esimene parketilaua rida peab olema otse ehk paralleelne seinaga. Seintes esineb sageli aga ehitustolerants, nii et esimese parketirea õige sihi tagamiseks on hea kasutada pingutatud nööri. Parketilauad tuleb paigale kiiluda 8-10 mm paksuste kiiludega, millega hoitakse n-ö turvavahet seina suhtes, tänu millele saab puitparkett paisuda ja kokku tõmbuda muutuva õhuniiskuse mõjul. Ka uste, küttetorude, seinte niššide ja väljaulatuvate osade kohal tuleb jätta piisavalt vahet. Et hiljem sinna vahedesse ei koguneks tolmu, saab need katta metallist või puidust liistudega.

Vaheliistude või ümardatud nurgaliistudega saab takistada ka komistamist, kui astutakse ühelt põrandakattelt teisele, näiteks parketilt teises ruumis olevatele põrandaplaatidele. Saadaval on valmis lakitud ja glasuuritud sobivas värvitoonis puitliiste ja neutraalseid või värvilisi plastliiste. Neutraalsed põrandaliistud võib ka üle värvida pererahvale meelepärase tooniga. Põrandaliiste ei tohiks panna liiga kitsaid, sest sellega raskendatakse põrandakatte puhastamist. Kõrgem põrandaliist hoiab ära ka seina määrdumise. Põrandakütte peale parketi paigaldamise võiks aga jätta professionaali hooleks, kes talitab vastavalt parketi tootja juhistele.

Nüüd võib esimese lauarea paigaldada soonega seina poole. Järgneva rea paigaldamise käigus vajatakse tavalist- või tikksaagi parketilaudade saagimiseks, vesiloodi ehk vaaderpassi aluse kontrollimiseks, teraskiilusid, mõõdulinti, vasarat ja löömiseks klotsi ning parketipaigalduse rauda. Vasara ja klotsiga kinnitatakse valmisparketi punnid üksteise sisse, kusjuures klots, mida on saadaval nii plastmassist kui ka puidust, kaitseb õrna punnlauda vasara löökide eest.

Kiilud tuleb eemaldada ca 24 tundi pärast parketi paigaldamist, kui lauad ühendatakse omavahel puiduliimiga, mida tuleb soone sisse pigistada õhukese nirena. Kui liitekohtadest surutakse välja liimi, siis tuleb see koheselt ära pühkida.

Parketi sulundid ehk punnid tuleb kokku lüüa ettevaatlikult nii, et need ise ega ka parketi pind ei saaks viga. Esimesel ja viimasel laudade real puudub tugev toetuspind – seal tuleb punnid eriti tugevalt vasaraga kinni lüüa. See õnnestub parketiraua abil, mis asetatakse seina ja parketilaua vahele.

Valmisparkett tuleb paigaldada nii, et laudade jätkukohad jääksid eri kohtadesse, vähemalt 30 cm kaugusele eelmise lauarea jätkukohast.

Uusehitustel peaks parketi paigaldamine olema alati viimaseks tööks enne sissekolimist. Kui see pole võimalik, tuleb betooni ja põrandakatte vahele panna kaitsekihiks paks lainepapp või muu hingav materjal, mis tuleb libisemise ärahoidmiseks kinnitada teibiga.

 

Jaga
PARKETI PAIGALDUSTööDE õPITUBA PEREMEESTELE on lisatud ostukorvi