Puitlagi- hubase atmosfääri looja

Puitlagi- hubase atmosfääri looja

Aeg, mil puidust lagesid vaid saunale ja suvemajale ehitati, on mööda saamas, sest laia sortimendiga profiilvoodrilaudadega saab leidliku paigaldamise abiga luua erinevaid visuaalseid efekte ja ka tekitada hubast atmosfääri eluruumidesse.

Lagede katmiseks puiduga kasutatakse tavalisi profiilvoodrilaudu, millele saab erinevate viimistlusvahenditega anda just meelepärase välimuse. Enne paigaldama asumist, peab vaatama tuppa jõudvat valgusallikat ning otsustama, kuidas lauad jooksma hakkavad. Üldiselt tuleb laua suund valida valgusallika suunaline. Aknasuunaline puitlagi jätab ruumist pikliku ja kitsa mulje, seevastu aknaga risti asetatud laudis jätab ruumist laiema, ent lühema mulje. Bauhofis on saadaval erinevate profiilidega voodrilauad, mille seast leiab iga ostja endale kindlasti meelepärase lahenduse. Laiema voodrilaua kasuks räägib kiirem paigaldamine ning töö ise on ka vähem täpsust nõudev.

Vajalikud töövahendid

Vajalike vahendite valikul tasub arvestada, et visuaalselt korrektset ja ajas püsivamat lõpptulemust on oluliselt kergem saavutada kvaliteetsete tööriistadega. Vaata oma tööriistakast üle ning kasutades järgnevat vahendite loetelu mõtle, millised vajalikud töövahendid puitlae renoveerimiseks või paigaldamiseks Sul puudu on. Bauhofi kaubavalikust leiab kõik vajaliku ka kõige nõudlikum puutöömeister.

Vaja läheb:

• Haamrit
• Torni
• Mõõdulinti
• Nurgikut
• Märkimispliiatsit
• Vesiloodi
• Elektrilist ketassaagi
• Käsisaagi
• Elektri- või akutrelli
• Kruvikeerajaotsikuid trellile
• Puuride komplekti

 

Näpunäiteid töö paremaks sujumiseks

• Voodrilauad on otstarbekas enne paigaldamist viimistleda, kuna kuivades võivad sulunditest hakata paistma viimistlemata pinnad.

• Niisketes ruumides tuleb voodrilaudade vahele jätta kuni 10mm. Et lae aluspind läbi ei paistaks, võib selle värvida tumedaks või katta tumeda kanga või paberiga.
• Voodrilaudadel tuleks lasta ruumi keskkonnaga kohaneda vähemalt 3 ööpäeva. Veel parem, kui aega oleks lausa paar nädalat.
• Vältimaks materjali pragunemist, võib naelte ning kruvide augud ette puurida.
• Siseruumides vooderdiseks kasutatava materjali niiskusesisaldus peab olema vähem kui 15%.

Roovitise ehitamine ja paigaldamine

Puidust laevoodri kinnitusviis sõltub eelkõige aluspinnast ning selle materjalist. Ühtlasele laepinnale saab lauad kinnitada naeltega, kui aluspinna materjal seda lubab. Eriti sobilik on kinnitada laelauad naeltega olemasolevate laetalade külge. Kui laetalad ei ole teineteise suhtes tasapinnalised, võib taladele kinnitada täiendavaid liiste, mis looksid tasase pinna.

Kui laevooder siiski peaks roovitist vajama, oleks optimaalseks sammuks 600–800 mm. Et voodrilauad ka otstest kinnitada, tuleb lae äärtesse latid paigaldada. Roovitis peab paigaldatava laevoodri suhtes olema 90º nurga all. Roovitiseks võib kasutada latte, mille mõõtmed on 22×50 mm kuni 50×50 mm ning need ja paljude teiste ristlõigetega ehituspuidud on Bauhofis alati saadaval. Roovitise kinnitamiseks betoonist vahelagede külge tuleb kasutada aga tüübleid.

Niisketesse ruumidesse nagu pesuruumid ja vannituba ei soovitata puitvoodrit paigaldada, kuid piisava tuulutuse korral on see siiski võimalik. Tuulutuse tagamiseks tuleks voodrilaudade vahele jätta kuni 10 mm. Voodrilaudade alus tuleb katta siis tumeda papi või paberiga, et lae aluspind vahedest läbi ei kumaks.

Voodrilaua paigaldamine

Voodrilauad kinnitatakse üldjuhul naeltega. Sulundatud laudise kinnitamiseks võib kasutada peitpeaga naelu, mille saab torni abil lüüa läbi sulundikeele nii, et järgmine voodrilaud katab eelmise laua naelutuse. Voodrilaudade kinnitamisel ei tohi naelu haamriga lõpuni lüüa, sest haamer võib voodrit vigastada ja kinnituskoha inetuks muuta. Jällegi oleks otstarbekas kasutada torni. Kinnitus tuleb teha iga laetala või roovitise kohal. Niisketes ruumides peab kindlasti kasutama korrosioonikindlaid naelu, mis aga võivad sõrmi määrida, seega peab olema  ettevaatlik, et laelaudu ära ei määritaks! Profiillaudade ühendamiseks kasutatakse puitklotsiga koputamise tehnikat. Kindlasti tuleks vältida haamrilööke otse laua serva pihta. Kui soovite voodrilauda kinnitada kruvidega, valige ümarpea- või peitpeakruvid. Kruvi alla puurige ava, et vältida puidu pragunemist. Kui laua laius on üle 120 mm, soovitatakse kasutada kaht naela või kruvi kõrvuti.

Pinnaviimistlus

Voodrilauad on otstarbekas viimistleda enne paigaldamist, muidu võivad puidu kuivades hakata sulunditest paistma viimistlemata pinnad. Viimistlemiseks võib kasutada värvi, lakki või õli. Kui olete otsustanud värvi kasuks, siis soovitame just õlipõhiseid värve. Voodrilaua otsad ning oksakohad tuleks hoolikalt kruntvärviga katta, sest need piirkonnad imavad niiskust väga kergesti. Pinnaviimistlus tuleb peale kanda pintsliga piki puidu süüd.

Jaga
PUITLAGI- HUBASE ATMOSFääRI LOOJA on lisatud ostukorvi