E-poes alates 100€ 0% järelmaksu intress >

27 aastat Rahvusooper Estonia aednik Merike Viilup: taimedesse peab suhtuma nagu lastesse

27 aastat Rahvusooper Estonia aednik Merike Viilup: taimedesse peab suhtuma nagu lastesse

Merike Viilup on olnud 27 aastat Rahvusooper Estonia aednik, kes hoiab suure hoole ja armastusega Estonia uhket talveaeda. Uurisime Merikeselt, mida on ta oma pika karjääri jooksul kõrva taha pannud ja soovitab ka teistel taimehuvilistel teha.

Merike Viilup

Kuidas algas Sinu teekond aednikuna?

Aedniku elu algas juba pärast keskkooli aastal 1979. Pidin langetama valiku, mida edasi õppida ja otsustasin Räpina Aianduskooli kasuks. Kusjuures ma ei olnud alguses sugugi kindel, otsad olid lahti. Mul ei olnud selget kutsumust, aga aiandus kuidagi tõmbas mind. Mu pinginaaber ei kujutanud samas absoluutselt ette, kuidas ma näpud mulda pistan, sest olen ju puhas linnatüdruk.

Kuidas sattusid tööle Rahvusooper Estoniasse?

1992. aastal tulin ema kaudu Estoniasse tööle. Siis oli talveaed olnud vaid aastakese. Nüüd olen siin töötanud kokku juba 27 aastat. Estonia on ikka täiesti oma maja. Siia on alati hea tulla, siin on alati kodune tunne. Selles majas tervitavad kõik kõiki.

Mis on Sinu põhiülesanded Estonias?

Eks ikka kastmine, väetamine, lillede läigestamine, pügamised ja lõikamised.

Kõige rohkem tööd oli vast siis, kui talveaeda renoveeriti. Istutasime taimed selleks ajaks asenduspottidesse ja jaotasime mööda maja laiali, et neil oleks remonditööde käigus koht, kus olla ja kus nad kahjustada ei saaks. Kärudega taimede vedamine osutus keerulisemaks, kui oleksime esmalt osanud arvata. Meie tõeliselt võimast viigipuud me muidugi ära viia ei saanud. Katsime selle kilega ja pärast renoveerimistööde lõppu puhastasime ta leht lehe haaval ära.

Estonia talveaia võimas viigipuud tuli remondijärgselt puhastada leht lehe haaval

Milline on Sinu lemmiktaim?

Mulle meeldivad kõik taimed, kuid esile toon aglaoneemad. Need mulle tõsiselt meeldivad. Nad on kirjud ja erinevate variatsioonidega. Kunagi oli mu lemmiktaim pretensioonikas sõnajalg. Neid oli sel ajal muidugi väga raske saada.

Merikese lemmiktaime aglaoneemat leidub Estonia talveaias palju

Mis on kõige meeldejäävam sündmus, mis on Estonias töötamise jooksul meelde jäänud?

Meie perekondlik juubelisünnipäev. See oli aasta enne seda kui restoran ehitati. Tõeliselt ilus ja üks meeldejäävamaid sündmusi. Hästi organiseeritud ja siia ruumi sobilik üritus.

Estonia hoiab oma veterane väga. Meid motiveeritakse ning peetakse eriüritustega meeles. Estonias on ütlus: „Sa kas tuled väga lühikeseks ajaks või väga pikaks ajaks.“

Mis on need kolm põhitõde, mille annaksid alustavatele rohenäppudele?

Esmalt peab taimede vastu olema ikka armastus ja huvi. See on eeldus. Mida rohkem sa taimi tunned ja mida rohkem tunned nende vajadusi (valgus, kastmine, temperatuur), seda paremini saad nendega läbi. Taimedesse peab suhtuma nagu inimestesse, nagu väikestesse lastesse. Sa ei tohi neid ära unustada.

Teiseks kõik taimed ei ole ühe puuga löödud. Ei ole nii, et valid ühe konkreetse kastmispäeva ja siis kastad kõiki. Kasta tuleb siis, kui on vajadus. Seda õppisin siis, kui 1982. aastal aiandisse tööle läksin ja küsisin Virve Roosti käest, millal tuleb toalilli kasta. Ta vastas selle peale, et siis kui on vaja. 

Meil on kastmisvajaduse kindlakstegemisel kavalad mõõdikud. Paned mõõdiku potti ja saad poti põhjast teada temperatuuri ja niiskusastme. Samas näitab ta ka õhu temperatuuri ja valguse taset. Kodus saad näpu mulda pista, kuid suurte pottide puhul, millel on graniitkillustik peal on raske näppe nii sügavale pista. Üldiselt kui muld on soe, siis on taim kuiv. Kui muld on külm, siis on taim niiske.

Kolmandaks tasub arvestada tingimustega. Ei ole mõtet istutada soojamaa taimi meie külma kliimasse, need litsalt ei püsi.

Merike kasutab taimede niiskusastme kindlakstegemiseks spetsiaalset mõõdikut

Kas välishaljastus või sisehaljastus? Kumba eelistad?

Sisehaljastust pisut rohkem. See on üha enam moodi läinud. Varem ei olnud kontorites taimede pidamine eriti au sees. Nüüdseks on huvi ja teadlikkus tunduvalt tõusnud.

Oma ettevõttes pakume nii sise- kui välishaljastust ja lisaks Estoniale on meil veel teisigi kliente. Näiteks Lennuliiklusteeninduse AS-is on meil esimene vertikaalne taimesein. See on ringleva süsteemiga, kus on vann ja pumbatakse vesi mööda seina üles.

Selge on see, et aednikuna rutiini ei teki.

Jaga
27 AASTAT RAHVUSOOPER ESTONIA AEDNIK MERIKE VIILUP: TAIMEDESSE PEAB SUHTUMA NAGU LASTESSE on lisatud ostukorvi