Aiavoolikute ABC

Aiavoolikute ABC

Viimase aja talved on suhteliselt lumevaesed  ja majaomanikel pole erilist vajadust otsida kuuri- ja keldririiulitelt välja sügisel sinna viidud vanad voolikud, et juhtida eemale sulavett või pumbata välja see, mis juba keldrisse tunginud.

Aiavoolikute ABCSooja suve lähenedes ja istutusperioodi saabudes aga muutub korraliku aiavooliku olemasolu üha olulisemaks. Voolikut läheb vaja terve suve, kuid see peab olema käeulatuses ka pärast kastmisperioodi lõppu sügisel ja talvel, et tulla toime paduvihmadest tingitud uputuste või koguni võimalike nn.” Jaanuaritormide” tagajärgedega. Peale koduaia omaniku ei saa korraliku voolikuta läbi ka professionaalsed kurgi-, maasika ja lillekasvatajad, autopesulad ning põllumajandussaaduste töötlejad, kes kasutavad neid aastaringselt.
 EKSIARVAMUSED: Voolikud ei oma inimese elus suurt tähtsust; voolikud on kõik ühesugused v.a. värvus; voolikumaailmas orienteerumine on väga lihtne – kõik “rohelised” on halvad ja kõik “kollased” on head voolikud; mida peenem voolik, seda suurem surve ja tootlikkus.

TEGELIKKUS: Voolikute kasutusvaldkond on väga lai. Maailmas toodetakse aastas üle poole miljardi kilomeetri voolikuid, mis   jagunevad tehnilisteks- ja aiavoolikuteks. Aiavoolikud võib jagada veel kasutamise sihtotstarbe, valmistamise tehnoloogia ja materjali ning tootja järgi. Neist sõltub voolikute hinnaklass, läbimõõt-pikkus, survetaluvus, universaalsus ja keskkonnasõbralikkus.

Kõige esimesed voolikud olid ühekihilised. Tänapäeval selliseid enam peaaegu et ei kasutata, kuna nad ei pea vastu UV-kiirgusele ning sõltuvalt materjalist ja seinapaksusest ei pruugi taluda survet isegi tavatemperatuuridel. Vastupidavamate voolikute tootmistsükkel on aga väga keeruline ja eeldab eriteadmisi tooraine kasutamisest ja tootmisprotsessidest, sealjuures tekstiili õmblemisest.

Neid oskusteadmisi omab maailma suurim voolikutootja FITT SpA, kes valmistab oma tooted Itaalias ja seda juba üle 40 aasta. FITT voolikuid kasutavad mitmete aianduses ja kodumajapidamises tuntud kaubamärkide esindajad. Enamik FITT-voolikuid on 3- kuni 7-kihilised. Erinevad kihid tagavad UV-kindluse, survetaluvuse 6-50 bar, elastsuse, väldivad hallituse tekkimist ja vetikate vohamist, on Cd (kaadmiumi) ja Ba (baariumi) vabad. FITT toodab ka DECO-nimelisi ftalaadivabu voolikuid, mis on mõeldud spetsiaalselt lastele. Nende tootevalikus leidub voolikuid ka joogiveele ja toiduainetele.

Enne vooliku muretsemist tuleb välja selgitada, mille jaoks aiavoolikut vaja läheb. Arvestama peab, kas voolik jääb pikemaks ajaks õue pideva päiksekiirguse kätte või on vaja teda tihtilugu ühest kohast teise transportida. Kas on plaanis suuremat veekogust pikema maa taha toimetada, täita-tühjendada lühikese ajavahemiku jooksul mahuteid-basseine, toita voolikuga survepesurit, varustada veega kastmisvihmuteid või piirdutakse autopesemise ja lillepoti kastmisega aknalaual.

Mida pikemad trassid ja mida rohkem vett on vaja edasi kanda, seda jämedam voolik tuleks valida (N: 3/4”-sisemõõt 20mm; 1”-sisemõõt 25mm; 1.1/4”-sisemõõt 32mm; rullipikkused on voolikutel üldjuhul 50m). Pikemate trasside puhul võib voolikuid jätkata  Näiteks: CLABER-kiirliidetega (1/2”kuni 1”) või messingist voolikuliidete nn. kuuskede ning  roostevabade voolikuklambritega. Võib ka valida variandi, kus peatrassiks kasutatakse jämedamat ja hargnemisteks peenemaid voolikuid. Kui voolikut ei ole vaja pidevalt liigutada, siis piisab odavama hinnaklassi 3-kihilisest radiaalse polüestrist tugevdusvõrguga voolikust ( nt. IDRO COLOR – tumerohelist värvi). Kui voolik jääb kauaks päikese kätte, peaks ta olema kindlasti üle keskmise UV-kaitsega 4-kihiline (nt. SUN-tüüpi – helerohelist värvi). Autopesul on mugavaim kasutada voolikuid, mille mõõdud on ½” – sisemõõt 12,5mm ja 5/8” – sisemõõt 15mm, rullipikkused 20 või 25m. Kui voolikut on vaja pidevalt liigutada, näiteks autot pesta, või tihti poolile ja lahti kerida, siis tasub valida voolik, millel on eelpingestatud võrguga tugevdusarmatuur (NTS- ja DCT-tüüpi).

Aiavoolikud
NTS – 
No Torsion System 
e. väände- ja sõlmevaba süsteem on  FITT SpA patenteeritud süsteem, mis on voolikutööstuses vallandanud tõelise revolutsiooni. Kuna eelpingestatud võrk on ruumilisspiraalse (helikoidaalse) struktuuriga, siis hoiab see ära vooliku kontrollimatu rullumise surve all ning pusade, sõlmede, voltide ning väänete tekke. Sellist voolikut on mugav kasutada, samuti aitab see kokku hoida aega, sest ei pea tegelema sõlmede-voltide lahtiharutamisega.
AiavoolikudDCT – Double Cell Technology e. topelthelikoidaalne kärgstruktuurtehnoloogia on hetkel voolikutööstuse tippsaavutus. Selline voolik peab vastu kuni 50-barisele veesurvele ning -20 kuni +60 kraadisele temperatuurile. Samal ajal säilib ülim elastsus ja voolik on ka sõlmevaba. Nii NTS kui DCT on kaitstud FITT patendiga ja ettevõte on ainus, kes selliseid voolikuid valmistab.  Seega – kes soovib muretut ja mugavat kastmisvoolikut, peab voolikurulli pakendilt otsima tähelühendeid NTS ning DCT. Ülejäänud voolikuid, olenemata neid iseloomustavast reklaamtekstist, võib võrrelda (topeltruumilisspiraalne) ühekordsete radiaalvõrguga voolikutega, kuna suure tõenäosusega tekivad aktiivsel kasutamisel ja poolile kerimisel neisse murdekohad, sõlmed, voldid ja kitsendused ning nad kipuvad minema keerdu.


EPILOOG:
 Voolikuostul ei tasu arvestada kuulujuttudega ega otsustada värvi järgi. Samuti ei pruugi kehtida reegel: mida kallim, seda parem või vastupidi. Ka täiesti tavaline ühekihiline ja jäik plastmassvoolik võib maksta üllatavalt palju. Seoses voolikute valiku märgatava laienemisega ning odavate Aasias toodetud voolikute lisandumisega on oluline jälgida, kus on voolik valmistatud ja kes on selle tootja. Alati tasub eelistada voolikut, mille valmistaja on spetsialiseerunud just voolikute tootmisele ning kellel on pikk tootmiskogemus, lai sortiment, keskkonnasõbralik materjal ja kes annavad oma toodetele garantii.

 

Fitt SpA toodete esindaja Eestis: OÜ Akvedukt, Lao 8, Pärnu ja Punane 56, Tallinn.

 
Jaga
AIAVOOLIKUTE ABC on lisatud ostukorvi