Istutagem rohkem kõrsi aeda!

Istutagem rohkem kõrsi aeda!

Efektiloojad nii looduslähedases kui moodsas aias on kindlasti erinevad kõrrelised, mis on viimase kümnendiga koduaedades järjest populaarsust kogunud. Kasutatuna soolotaimena püsikute vahel või lausistutusena, õigele kasvukohale valitud kõrreline erilist hoolt ei nõua.

Lisaks kõrreliste sugukonna taimedele käsitletakse kõrreliste mõiste all ka lõikheinalisi, loalisi ja hundinuialiste sugukonda kuuluvaid taimi.

Kui soovida katta suuremaid pindu, sobib kasutada madalamaid pinnakatja-tüüpi kõrrelisi nagu vesihaljas tarn (Carex flacca), vaip-aruhein (Festuca scoparia), harilik lubikas (Sesleria caerulea). Samuti levivad jõudsalt võsunditega suur parthein (Clyceria maxima), päideroog (Phalaris arundinacea) ja hundinuiad (Typha). Madalakasvulised kõrrelised tuleks paigutada nii, et nad moodustaksid maad katva ühtlase mati. Siis tulevad padjandi taustal kõrgemad püsikud hästi esile.

Aed-rabasesaba
Aed-rabasesaba

Niiskesse kasvukohta sobivad aas rebasesaba (Alopecurus pratensis), keskmine värihein (Briza media), tarnad (Carex), siidpöörised (Miscanthus), kaislad (Schoenoplectus). Lisaks  sobivad lausa madalamasse vette istutamiseks suur parthein (Clyceria maxima), luga (Juncus), päideroog (Phalaris arundinacea), hundinuiad.

Teravaõieline kastik ’Karl Foerster’
Teravaõieline kastik ’Karl Foerster’

Vastupidiselt kuiva kasvukohta eelistavad aga kastikud – nii teravaõieline (Calamagrostis x acutifolia) kui lühikarvane (Calamagrostis brachytricha); aruheinad (Festuca), haguheinad (Koeleria), stepirohud (Stipa), igihaljas kaerand (Helictotrichon sempervirens), harilik sinihelmikas (Molinia caerulea), ida-hiidhirss (Pennisetum orientale), suur habehein (Andropogon gerardii) ja rohelubikas (Sesleria heufleriana).

 

Mulla happesus on oluline faktor, mida tuleb samuti taime kasvukoha valikul teada. Osta mulla pH –määraja siit. Lubjalembesed ehk kõrge pH-ga mulda eelistavad lubikad (Sesleria), haruline luste (Bromus ramosus), vesihaljas tarn (Carex flacca), varvastarn (Carex ornithopoda), vesihaljas haguhein (Koeleria glauca). Samas haput pinnast eelistavad luht- ja võnk-kastevars (Deschampsia) ning harilik sinihelmikas (Molinia caerulea).


Jaapani tarn ’Variegata’
Jaapani tarn ’Variegata’

Valides kõrrelisi oma aeda, jälgi kindlasti ka taime värvust. Jaheda tooni loovad siniste ja hallide lehtedega aruheinad, igihaljas kaerand, sinihall luga (Juncus inflexus), sinihall nurmikas (Poa glauca). Sinisele vastukaaluks pakuvad kollast või kollasetriibulist lehestikku luhttarna (Carex elata) sort ’Aurea’, hariliku sinihelmika sort ’Variegata’, ainuroog (Hakonechloa macra) ’Aureola’ ning nipponi tarn (Carex hachijoensis) ’Evergold’. Valgete triipudega uhkeldavad aga näiteks jaapani tarna (Carex morrowii) sort ’Variegata’ ja hiina siidpöörise sordid ’Morning Light’ ja ’Variegata’.

Talvine effekt
Talvine effekt

Pruunide või punaste lehtedega kõrrelisi nagu vasktarn (Carex flagellifera) ja paruktarn (Carex comans) ’Bronze form’, saab väga efektselt kõrvutada dekoratiivsete heledate kividega. Eriti erksa punase värviga alang-alang (Imperata cylindrica) ’Red Baron’ sobib pilku püüdma nii peenrale kui suvelilledega konteinerisse.

Kõrreliste kõige suurem pluss on nende omadus püsida dekoratiivsena ka hilissügisel ja talvel. Nende erakordselt lai kõrguse- ja värvivalik ei tohiks jätta ühtki kirglikku aiapidajat külmaks.


Autor: Signe Kangur, maastikuarhitekt

Jaga
ISTUTAGEM ROHKEM KõRSI AEDA! on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,