Kõik aedmaasikad ei olegi magusad, kuid miks?

Kõik aedmaasikad ei olegi magusad, kuid miks?

Alustan sellest kümneminutilisest külaskäigust naabritädi juurde. See toimus suvekuul, kui maasikad olid valmis ja meie pere uue maakodu idaküljes olid mõned maasikalehtedega  puhmad. Väga palju lehti ja üksikud hapud maasikad.

Mäletan, et olin 3-4 aastane ja olin rahul sellega, mida sain. Ema leidis kohe, et magusamad maasikataimed saame naabritädilt ja seetõttu oma sammud sinnapoole seadsimegi. Juba vanatädi värava taga oli tunda imehead  ja veidi sooja maasika lõhna, miks see niimoodi tunda andis- ma ei tea. Aga hooldatud kuldse põhukattega peenravaod ja minu peopesa suurused ja isegi suuremad maasikad, mis olid justkui südamekujulised- olid meeletult magusad ja head. Sordiks  oli juba tollel ajal Senga Sengana. Tollest hetkest soovisin, et minu ema teeks samasugused peenraread meie aeda. Kuid seal idapoolses küljes ei kasvanud midagi peale roheliste lehtede veel paar aastat. Seejärel vahetati maakodu metsa ja metsa sisse, kus oma võlud ja lagendikud põlluharimiseks. Oma pere maitsvad maasikasaagid tulid alles mõne aja pärast.

Kaubanduses on saadaval tänapäevani see tuntud sort ja see maasikas on õigustanud end ka saagirohkusega. Olen korjanud Senga Sengana maasikaridadest 4 vagu x 5 m- kokku 40 l nii moosiks kui mahlaks koos perega ja mõelnud, et milleks nii palju, kui keegi ei söö ju kõike. Tõsi on see, et kõik mahlad juuakse heinateol ära ja nii juhtus ka meie varudega. Ei saa unustada, et suvel nii heinateol kui vabaajaveetmisel on maasika mahla ja teiste puuviljade kooslused parimad janu kustutajad ning koos pakkumisel oleva vitamiini tagavaraga saame jõudu tegutsemiseks. Leian, et väga oluline on tegutseda selleks, et rahuldada oma huvid ning minu huvi on tarbeaia puhul taimed ja saak, mida jagada oma lähedastega ning jätkuvalt püsitaimed -puud, põõsad, lilled, mille arengut võin jälgida ja tunda nende ajalugu. Alustades mulla harimisest, kus kogemusest ütlen, et tarbetaimede puhul on kasuks tulnud kompostitud hobuse nonnide lisamine mullale või samahästi toimiv kaubanduses saadaolev juba töödeldud kompostitud hobusesõnnikust valmistatud maheväetis, mis tagab mikroelementide omastamise läbi kujuneva mikrokeskkonna. Taimed on tugevad ja tumerohelise lehestikuga ja rohke maitsva saagiga. Kogu maitseelamus on keelel ning keelel pidu läbi maitsete. Proovida enda hooldatud maasikaid Polkat või Honey sorte ja tunda ennast kui tõeline rohenäpp oma aias, rõdul või naabriaias, siis mis saab olla veel paremat? Parim lahendus maasikate hooldamiseks on peenravahede multšimine  ja kavandatud profülaktiline hooldus, et kahjureid vältida. Lõunapoolne päikesepaisteline soe ilm ning piisav mullaniiskus ning õhu liikuvus tagavad hea saagi. Üldine saagi ennustus, et saak ikka tuleks, on märgata sellest, kui õitseajal lendavad seal mesilased. Hoolas perenaine, kes kuumal ajal kastab nädalas 1korra hilja õhtul nii, et kogu peenar on vähemalt 10 cm sügavuselt märg, on valinud põua perioodil õige kastmisviisi. Korraliku kastmiskorra järgselt ei pea kindlasti järgmine päev kastma, kuid olenevalt kuumusest jälgi oma sisetunde järgi kastmisvajadust. Kindlaim viis kontrollimiseks on ikka näpud mulda ja veendumine, et seal on niiskus olemas.  Kasta võib väga vara hommikul või õhtul kui päike juba sügaval läänes. Lisaboonust saagile annab võsundite ära lõikamine. Vajadusel saad emataimepoolselt võsundilt 1-3 esimest taime järelkasvuks, kuid siis ole hoolas ja lõika juurte ilmumisel ta ema taimest lahti ja hoolitse niiskuse ning juurdumise eest.

NIPP – maasikate külmutamine Väike nipp maasikate sügavkülmutamiseks nii, et maasikaid on võimalik lusikaga võtta ka peale külmumist. Soovitan maasikate peale valada värsket mett, mis annab suurepärase koosluse maitsele ja mis ei lase neil külmuda jääkõvaks. Tõeline maius nii lastele kui täiskasvanutele!


Autor: Diana Velberg, hobi-aednik

Jaga
KõIK AEDMAASIKAD EI OLEGI MAGUSAD, KUID MIKS? on lisatud ostukorvi