Kui päikest ei paista ehk mida planeerida varjulisse aeda?

Kui päikest ei paista ehk mida planeerida varjulisse aeda?

Mõni aed on tervenisti varjus – kas siis suurte puude või hoonete tõttu. Vahel on aias vaid üks osa, kuhu paistab päeva jooksul päike ainult korraks või siis üldse mitte. Algul võib tekkida moment, kus justkui ei oskagi sellise aiaga midagi ette võtta – isegi muru ei kasva, sest puud võtavad valguse ja niiskuse ning sügisene lehesadu katab viimsegi vaba pinna.

Jane Taylor „The shady garden – A practical guide to planning and planting“
Foto: Jane Taylor „The shady garden – A practical guide
to planning and planting“

Varjulisus aga ei tähenda otsejoones ainult surnud tsooni aias. Lähtuvalt sellest, kas aias on täis- või poolvari, saab valida taimed, mis ennast oma kasvukohal hoopiski hästi tunnevad ning kasutada kujunduslikke võtteid, et luua aeda pisut rohkem helgust ja valgust.

Aias peab olema õhku ja ruumi, ka siis, kui tegu on hämara puudealusega. Erineva kõrguse, kasvukuju- ja värvusega taimed peaksid üksteisega harmoneeruma. Helgemaid toone toovad varjuaeda valgeõielised taimed, mis tumerohelisega erksalt kontrasti annavad.

Kellele meeldib vaheldus ning igakevadine töö konteinertaimede istutamisega, saab katsetada suvelilledega. Erinevad allikad soovitavad varju paigutada begooniaid, värd-kirinõgest, fuksiat, müüri-kipslille, lemmaltsa, sinilobeeliat, pärdiklille, tubakalille, ida-varjulille, humalat. Enamik neist taluvad lühiajalist või poolvarju.

Püsikute valik on rikkalikum. Varjulist kasvukohta eelistavad sõnajalad, ülased (Anemone), harilik metspipar (Asarum europaeum), astilbed, bergeeniad, suurelehine brunnera (Brunnera macrophylla), laudleht, rodgersia, maikelluke (Convallaria), murtudsüda (Dicentra), hostad, roomav metsvits (Lysimachia nummularia), kevad-nabaseemik (Omphaloides verna), kuutõverohud, kivirikud, tiarellid, igihali (Vinca), tipmine puksrohi (Pachysandra) ning siberi valdsteinia (Waldsteinia ternata).

Kui puude all on ruumi rohkem, võiks kaaluda ka kõrgemate taimede ja põõsaste kasutamist. Jugapuu, iileksi ja rododendronite eelistatud kasvukoht on just otsese päikesevalguse eest varjus.

Kindlasti tuleb taimevalikul lähtuda ala suurusest ning läbi mõelda ka liigiline koosseis – harmoonilise tulemuse jaoks tuleb kombineerida  efekt-taimed, taustataimed ning pinnakatjad. Valides taimed, mille lehtede, värvi ja õite võlu pääseb just varjus esile, on võimalik hämar aianurk muuta elavaks ning hooajaliselt varieeruvaks.

Loe ka püsilillepeenra planeerimisest ja kujundamisest siitVarjuaed     Varjuaed


Autor: Signe Kangur, maastikuarhitekt 

 

Jaga
KUI PäIKEST EI PAISTA EHK MIDA PLANEERIDA VARJULISSE AEDA? on lisatud ostukorvi