E-poes alates 100€ 0% järelmaksu intress >

Kuidas kasvatada taimi väikesel pinnal?

Kuidas kasvatada taimi väikesel pinnal?

Kui aianduseks sobivat pinda nabib, ei tähenda veel, et aiandusest või lopsakast taimekasvatusest peaks loobuma. Nutikas rohenäpp leiab alati võimaluse - kui laiutada ei saa, tuleb hakata vallutama kõrgusi. Seega lähevad lisaks aknalaudadele loosi nii seinad kui laed!


Rippamplite kasutamine

Kõige levinum ja tuntum viis taimedele „õhust“ ruumi juurde hankida, on kasutada rippampleid. Mängides amplite kõrguse erinevustega, saab lihtsal viisil luua ruumilist haljastust ka üsna väikesele pinnale, näiteks rõdule. Amplitaimedena kasutakase kõige enam rippuva või laiuva kasvukujuga suvelilli, kuid rippamplites on võimalik kasvatada ka toataimi, maitsetaimi ning isegi köögiviljataimi – kasvõi kurke ja tomateid. Väga efektse ampli saab aga nn rippmaasikast ehk rohkelt võsundeid ajavatest maasikasortidest. Vähe erilisema taimekasvatusele huvilistel on võimalik taimi ka „pea alaspidi“ kasvatada, selleks on aiakeskustes müügil spetsiaalsed potid. Ka täpselt rõdupiiretele asetatavate taimeanumatega on lihtne lokkavat õitemerd luua.


Rippmaasikas sobib kortermaja rõdule


Roni -ja vääntaimed

Teine võimalus kõrguste vallutamiseks on kasutada roni – ja vääntaimi. Seda haljastusvõtet saab lisaks rõdu- ja terrassiaedades väga edukalt ka väiksemal aiamaalapil rakendada ning taimevalik on siingi lai. Suveliaanidest ehk ühe suveronijatest on vast kõige tuntumad suur mungalill, mehhiko vanikkuljus, tiivuline tunbergia, lehtertapp ja  lõhnav lillhernes. Köögiviljataimedest võiks kasvatada kõrgekasvulisi ube – lattube, õisube ja silmapaistvalt purpurset lobauba. Soojas ja tuulevaikses kasvukohas – näiteks rõdu või terrassi seina ääres,  aiaruumi puudumisel isegi köögi aknalaual võib söödava taimeseina moodustada ka ülesseotud kurgitaimedest. Isegi kõrgekasvuliste tomatitaimedega saab söödavaid hekke moodustada. Tuleb ainult arvestada, et ronitaimed vajavad tugesid või ülessidumist. Suveliaanid tasuks kindlasti ka ette kasvatada, nii jõuavad nad paremini endale pandud ülesandeid ronimise, õitsemise ja viljumise osas täita.

Taimepüramiid

Väiksemasse aeda või terrassile võiks hankida ka taimepüramiidi. See on kõige ruumisäästlikum moodus kitsal pinnal aiandusega tegelemiseks.  Mida rohkem on püramiidil korruseid, seda rikkalikumalt saab seda taimestada. Näiteks 7-korruseline taimepüramiid võib asendada tervet aeda, sest sinna mahuvad kasvama nii maasikad, maitsetaimed ja supiroheline, salatid ning silmailuks ka lilletaimed. Taimepüramiidi kolmnurkne kuju tagab, et päikesevalgus jõuab päeva jooksul kõikidele püramiidi külgedele. Taimepüramiide on müügil erinevas suuruses kuid osaval tisleril pole selle valmistamine ka mingi eriline kunst.


Taimepüramiid on ruumisäästlik moodus kitsal pinnal aiandusega tegelemiseks


Taimeseinad

Seinte taimestamiseks on samuti mitmeid mooduseid. Võib hankida rohkelt seinale kinnitatavaid kasvupotte, aga võib ka soetada spetsiaalselt vertikaalaianduseks mõeldud mooduleid, mille abil saab suisa lilleseinu ehitada. Neid on müügil mitmes erinevas variandis – suuremaid ja väiksemaid, seinale kinnitatavaid ning selliseidki, mis seina ei vaja. Spetsiaalsete moodulite eeliseks on see, et nende puhul on tootja arvestanud ka mugava kastmisvõimalusega – mõnedele neist saab juurde soetada tilkkastmissüsteemi, teistel on pottides paikne imbkastmissüsteem.


Vertikaalse taimeseina tegemiseks on palju erinevaid variante


Tõtt öelda on kastmine ja hooldus vertikaalaianduse puhul teemad, mida ei tohiks alahinnata. Kuna taimi on palju kitsal alal koos, siis on ebapiisava hoolduse tagajärjel altid levima nii haigused kui kahjurid, samuti tuleks veenduda, et kastmissüsteemid toimiksid laitmatult.

Taimeseinad on efektsed vaid siis, kui taimed neis end hästi tunnevad. Peaks arvestama ka, et aeg-ajalt võib tulla vajadus asendusistutuste järele. Taimi selleks – nii püsikuid, suvelilli, maitsetaimi kui ja toataimi  on aiakeskustes õnneks piisavalt. 

Rohkem lugemist ja kasulikke nõuandeid linnaaiandusega tegelemiseks leiad Aiaparadiisi blogist.


Tekst: Eva Luigas, ajakirja Aed peatoimetajaJaga
KUIDAS KASVATADA TAIMI VäIKESEL PINNAL? on lisatud ostukorvi