Loodussõbraliku aia rajamine

Loodussõbraliku aia rajamine

Igal pühendunud aiapidajal on võimalus luua endale loodussõbralik aed – tasakaalustatud ökosüsteem, mille osa on ka inimene ise. See eeldab alguses tööd ja süvenemist, teatud põhimõtete järgimist ning seoste kuju. Hiljem on sellist aeda lihtne hooldada. 

Loodusaia jaoks taimi valides arvestatakse nii elanike soovidega kui ümbritseva loodusega. Ühes õiges loodusaias leiavad linnud, loomad ja putukad toitu, vett, liigikaaslasi ning varjumis- ja paljunemispaiku. Ka väikese pindalaga aeda mahub mitmekesist taimestikku ja erinevaid elupaigatüüpe, rohualast tihedate puude-põõsasteni.

Mitmel pool looduses, kus tehakse umbrohutõrjet ja maakuivendustöid, jääb taimi järjest vähemaks. Nii saab loodusaeda päästa ka mujal oma elupaiga kaotanuid. Liikiderohke aed saab hakkama nii kliimamuutuse, tujukate ilmade kui ekstreemsete ilmastikunähtustega.

Loodussõbraliku aia rajamine
Püsilille-ürdiaed

Loodusesõbra aed ei ole piinliku hoolega rohitud, ent selle hooldamata olek on kontrollitud. Muru lõigatakse siin mehaanilise muruniidukiga, mis ei hirmuta siile ega linde. Kuigi püsiktaimed tahavad vaid vähesel määral hooldust ja kastmist, on ka loodusaias palju tegemist. Ent vähemalt taimekahjuritega ei pea siin võitlema – erinevaid liike on palju, toitumisahela lülid on tasakaalustatult paigas ning aias valitseb tasakaal.

Ka loodusaia hooldamise juures on kõige olulisem ikkagi aiast ja loodusest rõõmu tunda.

Kuidas rajada loodusaeda

Lihtsalt hooldatav loodusaed rajatakse looduse toimimismehhanisme arvestades. Kõigepealt on vaja läbi uurida aeda ümbritsev maastik, et selgitada, kas tegemist on niiske või kuiva alaga.

Riku soovitab aiapidajatel hankida taimeliike, mis meelitavad ligi liblikaid, mesilasi ja muid putukaid. Päevase eluviisiga putukate jaoks on kõige ahvatlevamad värvid sinine, lilla ja kollane. Ööliblikad aga eelistavad valgeid ning lõhnavaid õisi.

Et putukatele jätkuks söödavat kevadest sügiseni, peab aias olema eri ajal õitsvaid taimi.

Loodusaias on soovitatav eelistada kodumaiseid mitmeaastasi taimeliike, mis on vastupidavad ega vaja erilist hooldust. Paljude kohalike liikide õied lõhnavad ja annavad mett, samas kui liikide aretamisel on enamasti eesmärk vaid üha suuremate õite saamine. Kohalikud taimeliigid paljunevad hästi, kuna nende idanemisvõimelised seemned jäävad taimedevahelises konkurentsis ellu.

Kes tahab loodusaeda rajada keset põlde, seisab suure väljakutse ees. Loodusaias peab kindlasti olema puid-põõsaid, kus väikesed aiaasukad leiaksid elu- ja paljunemiskohti. Kui aed on veel tühi, võiks sinna istutada õitsvaid põõsaid. Need kasvavad kiiremini kui puud ning nende õitest arenevad ju hiljem viljad, marjad, seemned.

Loodusaias peaks leiduma ka hooldamata alasid, kus kasvavad nõgesed ja muud umbrohud. Need on suurepärane elupaik putukatele. Hekke pügatakse pärast marjade küpsemist, kui üldse.

Terve aed ei pea sugugi olema muru all – putukate ja väikeloomade jaoks on pügatud plats lihtsalt üks kõnnumaa. Loodusesõber lõikab muru harvem ja jätab selle pikemaks, et putukad leiaksid seal kaitset. Ega sest ole ju miskit, kui rohelise vaiba sees kasvab ka võililli, tulikaid või mõningaid madaralisi. Osa murust võib lasta ka pikaks kasvada, kujuneda niiduks.

Lindudele ja väikeimetajatele sobib aed eluks veelgi paremini, kui seal leidub komposti- ja lehehunnikuid. Kompostist saab aias kasutamiseks toitaineterikast mulda. Ka komposti olemasolu aitab muuta elustikku mitmekesisemaks, mis tähendab, et aias on rohkem mikroorganisme ja vihmausse, aedniku väikesi abilisi. Komposti võib kasutada veel pinnakattena, mis takistab umbrohu kasvamist ning vee auramist mullast.

 

Loodusaeda sobivad taimed:

raagremmelgas (Salix caprea)

harilik pihlakas (Sorbus aucuparia)

harilik toomingas (Prunus padus)

punane leeder (Sambucus racemosa)

lodjapuu (Viburnum)

põõsasmurakas (Rubus Frutigosus)

aroonia (Aronia)

toompihlakas (Amelanchier)

kuslapuu (Lonicera)

kobarpea (Ligularia)

tähkjas liatris (Liatris spicata)

floks e leeklill (Phlox)

Davidi budleia (Buddleia davidii)

siilkübar (Echinacea)

vesikanep (Eupatorium)

punane kannuslill (Centranthus ruber)

aedvaak (Inula helenium)

harilik öölill (Hesper matronalis)

pune (Origanum vulgare)

münt (Mentha)

harilik kikkaputk (Angelica arcangelica)

valge mesikas (Melilotus alba)

Loodusaia põhimõtted

Loodusaed, vahel ka metsik aed, on aiakujunduse suund, kus peale aia esteetilise väärtuse püütakse luua keskkond, mis on atraktiivne elupaik pärismaisele elustikule – peale erinevate kohalike taimeliikide ka teistele elusorganismidele, nagu linnud, kahepaiksed, roomajad, putukad, pisiimetajad jne.

Loodusaiad on tõusnud päevakorda seoses looduslike elupaikade vähenemisega intensiivse põllumajanduse, linnastumise ning muu inimtegevuse tagajärjel. Loodusaeda kujundades luuakse väike tasakaalustatud ökosüsteem, milles ühe osa moodustavad ka aias tegutsevad inimesed ja koduloomad.

Põhimõtted:

* Vältida keemiliste tõrjevahendite kasutamist.

* Eelistada kodumaiseid taimi. Need on kasvukoha kliima, mullastiku ning kahjuritega paremini kohastunud, vajades seetõttu tavaliselt vähem hoolt kui võõrliigid. Kuna kohalikud taimeliigid on loomastikuga kaua aega koos arenenud, pakuvad nad neile paremaid toitumis- ja varjumisvõimalusi kui võõrliigid. Kasvatada võib ka kultuurtaimi, eriti meetaimi.

* Juurdepääs veele – soovitatav on rajada tiik või panna aeda jooginõu lindudele.

* Mitmekesine taimestik. Mida liigirikkam on aia taimestik, seda rohkem erinevaid loomaliike suudab seal leida toitu ning pesitsus- ja varjumisvõimalusi. Muruks sobivad lillemuru.

* Serva-alad ehk paigad, kus kaks elupaigatüüpi kohtuvad (näiteks puud-põõsad ja rohualad).

Aias moodustuvad serva-alad avatud alade ja puude, põõsaste ning hekkide puutepaikades, näiteks muruplatside, aasalapikeste, lille- ja köögiviljapeenarde või teeradade ääres. Serva-alasid saab suurendada, kasvatades erineva kõrguse ja kasvukujuga taimi korrapäratu kujuga kogumitena.

* Mitmerindeline taimestik. Erinevaid taimerindeid saab aeda tekitada, istutades kõige kõrgemad puud krundi serva. Nende ette võib panna kasvama madalamad puud, siis kõrgemad ja madalamad põõsad ning lõpuks rohttaimed. Varju taluvaid taimi saab kasvatada kõrgemate taimede all.

Loe lisa: www.kodujaehitus.ee

Jaga
LOODUSSõBRALIKU AIA RAJAMINE on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,