Maitsetaimede külv ja istutamine

Maitsetaimede külv ja istutamine

Kevadel kui oled aias sobiliku koha ürdipeenrale leidnud, tuleb istutuskoha muld korralikult ette valmistada. Kaeva pinnas läbi, vajadusel lisa komposti ja eemalda kõik mitmeaastaste umbrohtude juured. Eriti hullud on naat ja orashein. Siis kobesta rehaga muld ja riisu peenra pind siledaks. Kui võimalik jäta peenar nädalaks seisma ja kõpla siis uuesti läbi. Nii hävitad ka tärganud üheaastased umbrohud.

Maitsetaimede külv ja istutamine* Kodumaiste ja külmakindlate liikide seemned võid külvata otse avamaale. Nendeks on köömen, petersell, seller, aedtill, saialill, murulauk, kurgirohi jne. Külvi sügavust vaata seemnepakil olevalt juhiselt. Kata külvid mullaga, patsuta kergelt käe või rehaseljaga kinni ja kasta.
• Lõunapoolse päritoluga külmaõrnade taimede jaoks jääb meie suvi lühikeseks. Oma kodumaal püsikuna kasvavad taimed jäävad meie kliimaoludes vaid üheaastasteks. Nad tuleb ette kasvatada või osta aiaärist juba ettekasvatatud taimed. Välja istuta nad alles peale öökülmade möödumist. Sellised taimed on vürtsbasiilik, aedsalvei, aed-piparrohi, aed majoraan, rosmariin jne. Ära istuta taimi liialt üksteise lähedale, 20-30cm on sobilik taimede vahe. Nii saavad nad kenasti kasvada ja puhmiku moodustada. Lõika tagasi ja kata sügisel kuuseokstega iisopit, sidrunmelissi, aed-liivateed, aed-salveid, nii võivad nad pehme talve korral kenasti vastu pidada ja kevadel meid jälle rõõmustada.
• Kui taimed on peenras vabakujuliselt, võiks juurte leviku piiramiseks (mündid ja aedmonarda suurendavad oma kasvupinda küllalt kiiresti) kasutada peenra ääriseid. Selleks sobivad raudkivid, puitäärised, aga ka maa sisse kaevatavad peenraäärised.
• Tea, et maitsetaimed mõjutavad oma lõhna ja juurte eritiste kaudu ka naabrust. Küüslauk ja kurgirohi hoiavad eemale maasikakahjurid. Aed-piparrohi ubade kõrval peletab musta oa-lehetäi. Liivatee, mündid ja salvei hoiavad eemale kapsaliblikaid. Lavendel sobib hästi rooside kõrvale, peletades lehetäisid. Koriander, till ja köömen kasvavad hästi kurkide, porgandite ja sibula kõrval.

Ürtide kasvatamine on äärmiselt põnev rikastades meie lõhna-, ilu- ja maitsemeeli. Ära jäta seda kasutamata!

Jaga
MAITSETAIMEDE KüLV JA ISTUTAMINE on lisatud ostukorvi