E-poes alates 100€ 0% järelmaksu intress >

Marjapõõsaste lõikamine ja väetamine

Marjapõõsaste lõikamine ja väetamine

Nii nagu kogu aed, vajavad ka marjapõõsad hoolt: kastmist (eriti peale kevadist istutust ja suvise põua ajal), lõikamist, väetamist, haiguste ja kahjurite tõrjumist, saagirikastel aastatel okste toestamist (spetsiaalsete põõsatugedega).

Lõikamine
MARJAPÕÕSASTE LÕIKAMINE JA VÄETAMINEKuigi tundub, et marjapõõsad kasvavad suuresti ise, vajavad ka nemad lõikamist. Eelkõige selleks, et saada maitsev ja rikkalik saak, pidurdada loomulikku vananemist ning vähendada haiguste ja kahjurite levikut.
• Istutusaastal lõika kasvu ergutamiseks 15 cm kõrgusest tagasi vähehargnenud paljasjuurne istik. Lõikama ei pea korralikku puukooli nõuistikut, 4-5 tugeva oksaga.
• Esimesed 4-5 aastat vaata põõsad üle. Hoolduslõikust tehes lõika välja vigastatud, lamandunud, hõõrduvad ja haiged oksad. Viimase aasta võrsetest jäta põõsa eri osadesse alles 2-4 tugevamat, ülejäänud lõika maapinnani tagasi.
• 6.-7. kasvuaastast alates peaks hakkama vanemaid oksi välja lõikama. Eriti mustal sõstral, sest tema okste viljakandeiga on kõige lühem, 4-5 aastat.
• Olles saavutanud piisava koguse põhioksi, lõika ära igal aastal 2-3 vanemat oksa jättes kasvama sama arv noori, tugevaid ja terveid asendusoksi. Ja tee iga-aastane hoolduslõikus.
• Alljärgnevas tabelis on välja toodud sõstra- ja karusmarjapõõsaste arvulised näitajad:

Punane sõstar Must sõstar Karusmari
Täiskandeiga põõsal 4. aastal 3. aastal 4. aastal
Ühe oksa viljakandeiga 6-8 aastat 4-5 aastat 10-12 aastat
Põõsa viljakandeiga 4-20 aastat 3-10 aastat 4-15 aastat
Põõsa põhiokste arv 12-16 8-12 15-30
Jätta asendusoksi 1-3 2-4 1-3

Nagu näha hakkab kõige varem saaki kandma must sõstar. Kuid samas on tema viljakandeiga kõige lühem. Kõige tihedam on karusmarjapõõsas ja kõige pikema kandeeaga punane sõstar. Põõsasse jäätavate okste arv sõltub ka sordist ja kasvuoludest.

Lõikamisest veel:
• Lõikamiseks on parim aeg kevad, enne pungade puhkemist või sügis peale lehtede langemist (mõnede soovituste järgi kohe peale saagikoristust).
• Okste väljalõikamisel maapinnalt ära jäta oksatüükaid. Need on heaks kasvulavaks haigustele ja kahjuritele. Nagu ka põõsa sisemuses olevad vanad lehed ja muu praht mis tuleks lõikamise käigus eemaldada.
• Ära kärbi oksatippe. See soodustab vaid lühikeste ja peenikeste võrsete kasvamist.
• Lõigates oksi väga maapinna ligidalt kasuta vanemaid kääre, nii ei riku sa tööriistu.
• Parimad lõikamisvahendid on aia- või oksakäärid ja peenikese otsaga saag. Peene otsaga tööriistad on eriti olulised tihedate põõsaste lõikamisel.
• Kui marjapõõsas on aastaid lõikamata jaga noorenduslõikus mitme aasta peale. Üle 12 aastase musta sõstra põõsa võiks siiski uue vastu välja vahetada.

Väetamine
Marjapõõsaste väetamiseks sobib hästi kompost või kõdusõnnik, mida võib anda ka istutusauku (6-8 kg). Viljakal aiamullal ei ole paaril esimesel aastal kompleksväetistega väetamine eriti oluline, küll aga viljakandeea saabudes. Arvestada tuleb, et sõstrad ei talu eriti kloori. Põhiline väetamine tehakse kevadel, andes põõsastele kasvu ergutavat kevadist kompleksväetist ja teine väetamine sügisel peale saagi koristamist sügisväetistega. Viimased sisaldavad põhiliselt fosforit ja kaaliumit, mis aitavad taimedel puituda, valmistab nad ette järgmise aasta kasvuks, õitsemiseks ja saagi moodustamiseks. Kasutades pikaajalist (näit. 4-kuuline väetis) kompleksväetist pole eraldi sügisväetamine enam vajalik.

Võimalusel kasuta spetsiaalselt viljapuudele ja marjapõõsastele mõeldud kloorivabasid väetisi

Jaga
MARJAPõõSASTE LõIKAMINE JA VäETAMINE on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,