Rooside hooldamine ja talveks katmine

Rooside hooldamine ja talveks katmine

Väetamine. Roose peaks kindlasti väetama. Peale mineraalväetiste vajavad nad ka iga-aastast orgaanilist väetist komposti või multši näol.
Kui istutusala oli korralikult kummutatud s.t. rikastatud komposti, kõdusõnniku või väetatud turbamullaga, jagub sellest roosidele paariks aastaks. Edaspidi tuleks õitsemismeistreid regulaarselt väetada.
• Kevadel, kohe peale peenarde koristust anna mulda lämmastikurikas mikroelementidega täisväetis, võimalusel eelista spetsiaalset roosiväetist või multši kõdusõnniku või kompostiga.
• Õitsemise ajal juunis- juulis mõjuvad roosidele kõige paremini vedelväetised, mida anna mulda koos viimase kastmisega.
• Suve teisel poolel, augusti alguses, anna fosvorit ja kaaliumit sisaldavat sügisväetist, mis valmistab roose ette ka talveks.
Mugav aiapidaja võiks kasutada pikaajalisi granuleeritud täisväetisi, mis antakse mulda kevadel ning kogu suvi on hooleta.
Potirooside väetamiseks sobivad hästi ka toalilledele mõeldud väetisepulgad.

Multšimine hoiab roosipeenra mulla niiskena ja umbrohuvabana ning on ka orgaaniliseks väetiseks. Selleks kaetakse mullapid 3-5 cm paksuse turba- või koorepurukihiga.

Lõikamise eesmärgiks on roosipõõsa uuendamine, mis paneb aluse ka rikkalikule õitsemisele.
Kevadel, aprilli lõpus lõika ära kõik pruunid, kuivanud ja kahjustunud oksad ja kärbi rohelisi talvitunud võrseid. Peenraroosidele jäetakse 5-7 tugevamat võrset ja lõigatakse nad tagasi nii, et võrsele jääks 3-5 kasvupunga. Pargiroosidel ja kõrgetel põõsasroosidel lõigatakse välja vanad oksad ja kärbitakse roheliste võrsete tippe. Roniroosidel lõigatakse välja vanemad, üle 4 aastased oksad.

Rooside hooldamine ja talveks katmine
Äraõitsenud õienuppude lõikamine

Suvel lõika ära kõik äraõitsenud õisikud. Sellega kiirendad roose uuesti õitsema.

Sügisese lõikamisega valmistame roosid talveks ette. Enne talvitumist lõika peenraroosid 20-30 cm kõrguselt tagasi ning lõika täielikult välja peened rohtsed võrsed.

Lõikamine eeldab ka häid tööriistu, milleks on aiakäärid, pargirooside lõikamiseks pikavarrelised oksakäärid ja kitsa teraga aiasaag, ning käte kaitseks tugevast materjalist kindad.

Talveks katmine. Meie talvistes ilmaoludes tuleb roose katta. Vaid looduslikud pargiroosid ei vaja talvekatet. Kõige lihtsam viis selleks on kuhjata oktoobris tagasilõigatud rooside ümber 20-30 cm kõrgused mullakuhilad ja peale maa külmumist novembris asetada roosidele peale kuuseoksad.
Kõige paremini talvituvad roosid siiski talvetunnelis (õhk-kuiv katmisviis) kus neile luuakse stabiilne ja õhuline keskkond. Selleks mullatakse roosid kuiva freesturbaga ja paigaldatakse nende kohale metallist või traadist kaared, sobib ka puitvõrestik. Kaared kaetakse presendi, koormakatte või mõne teise vett pidava materjaliga. Kaetud peenra otstesse jäetakse õhutusavad, et taimedel ei tekiks õhupuudust.
Roniroosid tuleb vabastada tugedelt ja sikutada neid poolviltusesse asendisse. Paari päeva pärast painutatakse nad lõplikult kaarjalt maha. Püsikülmade saabudes kaetakse kuuseokste või tunneliga. Tunnelisse võiks panna ka näriliste mürkhõrgutisi, et hiired võrsete koort ära ei näriks.
Katete eemaldamisega ei tasu kiirustada. Märtsi lõpus võib suurendada tunneli õhutusavasid ning lõplikult eemaldada alles peale maa tahenemist, järk-järgult. Kindlasti peaks seda tegema pilves ilmaga.

Jaga
ROOSIDE HOOLDAMINE JA TALVEKS KATMINE on lisatud ostukorvi