Spaleerpuud – mis need on?

Spaleerpuud – mis need on?

Väiksesse aeda suured lopsakad puud ei mahu, ka viljapuud nagu õunapuu ja kirss nõuavad palju ruumi. Alternatiiviks võiks olla spaleerpuu, mis „ajatakse vormi“  tugiraamile sidumise teel. Kitsana kujundatud spaleerpuu eeliseks on ka see, et seda võib kasvatada nii maja seina kui ka tara ääres. Hoone lõunapoolsel küljel saab sedaviisi kasvatada ka soojalembeseid liike.

Spaleerpuud nõuavad siiski palju hooldustööd, kuid kena korrapärane struktuur on seda väärt. Neil on vaja ka mingit tuge, mille najal kasvada.

Erinevad lõikuste tüübid, mis sobivad erinevatele liikidele

Verrierpalmett – Spaleerpuu tüüp, mida istutatakse seinte või müüride äärde ja mida kujundatakse kindla vormi järgi. Hea arengu eelduseks on regulaarne kärpimine ja suvine pintseerimine. See vorm sobib hästi luuviljalistele, õuna- ja pirnipuudele. Verrierpalmetil on alati paarisarv oksi, vahekaugus okstel 30cm ja tüvepikenduste vahel 40-50cm. Jälgida tuleb, et viljaoksad oleksid lühikesed.

Verrierpalmett

U-kujuline palmett – kõige lihtsam vorm. Esimese aasta lõikusega lõigatakse istik maapinnast 40cm kõrgusele. Sealt kasvavatest pikkadest võrsetest valitakse kaks. Ülejäänud lõigatakse ära ja allesjäänud võrsed seotakse toe külge kinni.

U-kujuline palmett


Lehvik – luuviljalisi, ploome, kirsse jt tasuks hoopis lehvikukujulise palmetina kujundada. Selles on kombineeritud okste tagasihoidlikum lõikus ja ülessidumine. Puid tuleb tugevamini tagasi lõigata ainult esimesel kevadel ning edasine hooldus seisneb põhiliselt okste ülessidumises. Kuna oksi ei ole vaja palju painutada, siis sobib see spaleerlõikuse tüüb hapra puiduga luuviljalistele (ploom, kirss).

Lehvik

Kordonpuu – kas viltune, horisontaalne või vertikaalne, ühe tüveline. Kordonpuude kasvatamist alustatakse üheaastasest istikutest, mis istutatakse tugivõrestiku äärde ca meetriste vahedega.  Lõigatakse eesmärgiga saada kiiresti terve tüve ulatuses hulganisti viljaoksi. Lõikustüübile sobivad pea kõik õuna- ja pirnipuud.

Kordonpuu

Ilupuudest ja -põõsastest saab spaleerina kujundada mitmeid liike. Tingimuseks on puuliigi kiire kasv ja elastne puit. Eriti hästi võimaldavad kujundamist pöögid, kämmalvahtrad ja pärnad, ka lodjapuu, läikiv tuhkpuu, harilik ebajasmiin.

Autor: Signe Kangur, maastikuarhitekt

Jaga
SPALEERPUUD – MIS NEED ON? on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,