TEE ISE: putukahotell – lõbus aiakujunduselement

TEE ISE: putukahotell – lõbus aiakujunduselement

Putukahotellide meisterdamine on sobiv tegevus, mida koos pere ja lastega ette võtta oma koduaias või ka mujal vabas looduses. EV100 juubelisünnipäeva kingituprojekti „Lapsed koolihoovi liikuma ja õppima!“ raames valmisid putukamajad Vastseliina Gümnaasiumis ja Pühajärve Põhikoolis.

Putukahotellid rajatakse eesmärgiga pakkuda aias ja pargis elavatele putukatele ja mardikatele varjupaika ning mõnusat elukeskkonda. Koduaias võib see koos lastega disainides ja valmistades olla rõõmsaks aiakujunduselemendiks.


1.     
Ettevalmistus

Esmalt mõelge koos lastega, mis kujuga putukahotelle oma aias näha soovite. Aluseks võib siinkohal olla nii tavaline geomeetriline kujund, aga ka hoopis mõne linnu, looma või päris maja kuju. Pühajärve Põhikoolis ehitati näiteks kalakujuline putukate varjualune. 2.      Töö käik

Kui putukahotelli kuju on välja mõeldud, saate paika panna  täpsed proportsioonid ja mõõdud. Seejärel valmistada ette puitmaterjali, saagida ning kokku monteerida. Karkassi üks pool vormige sobiva võrguga ning kinnitage see naeltega laudise külge.

Putukahotelli täiteks sobib kasutada erinevaid looduses leiduvaid materjale nagu puukoor, käbid, samblikud, aga ka erineva läbimõõduga puupakud ja/või tellised. Viimaste materjalide kasutamisel peaks algmaterjali putukate jaoks sobiva suurusega augud puurima, et neil seal mõnusam liikuda ja soovi korral varjuda oleks. Seejärel täitke juba ette valmistatud ja ühelt poolt võrguga kaetud karkass kogutud materjalidega, paigaldage ka teisele poole võrk ning viimistlege hotell meelepäraste peitsitoonide, värvide ja kujunditega. Lastele meeldib kindlasti täidendada valmivat hoonet endapoolsete vahvate joonistustega.

 

3.      Lõpetuseks

Paigutage valminud hotell sobivasse nurka aias, kus see oleks piisavalt mõnus tulevastele elanikele, aga ka koduaiale rõõmsaks täienduseks.

 

Putukahotelli ehitamiseks vajaminevad materjalid:

 - puitmaterjal karkassi valmistamiseks;
 - metallvõrk;
 - kinnitusvahendid;
 - puidupeits või värvid viimistluseks.

 

Artikli autor: Siiri Treufeld

Fotode autor:  Anu Parksepp-Lahe

Jaga
TEE ISE: PUTUKAHOTELL – LõBUS AIAKUJUNDUSELEMENT on lisatud ostukorvi