Ürdiaed aknalaual

Ürdiaed aknalaual

Maitsetaimed e. ürdid on meile köögis nii harjumuspäraseks saanud, et nendeta ei kujuta söögitegemist ettegi. Värske petersell, murulauk, münt, rosmariin, koriander  –  ükski korralik toit ei saa valmis ilma nendeta. Tõelise gurmaani aias, rõdul või aknalaual on väike ürdipeenar lausa kohustuslik. Peale meeldiva lõhna ja maitse, mille annavad taimele enamasti aromaatsed eeterlikud õlid, on maitsetaimedel ka märkimisväärsed raviomadused.  Ka on ürdid asendamatud toidu serveerimisel.    

Ürdiaed aknalaual
Harvendamist vajav noor peenar

Varakevadel märtsis, kui aias rohelust napib, aga näpud ihkavad juba mulda ja organism vitamiinidega turgutamist, sobib selleks imehästi ürdipeenra rajamine aknalauale. Selleks võime neid ise seemnest külvata või istutada pottidesse ettekasvatatud taimi. Arvestama peab sellega, et maitsetaimed armastavad valgust, soojust ja õhurikast keskkonda. Kuid tärkavaid või alles juurduvaid taimi tuleb otsese tugeva päikesevalguse eest kaitsta ja akent varjutada.

Külvama hakata juba märtsi teisest poolest. Siis on valgust juba piisavalt. Kui tahad külvata varem, peaks täiendusena kasutama n. päevavalguslampi. Enne külvi loe alati läbi seemnepakil olevad nõuanded, millal, kuhu ja kuidas külvata. Seemned külvatakse külvimullaga täidetud lillepotti, lillekasti või väikesesse minikasvuhoonesse. Vajuta mullapind siledaks, et seemned ei satuks eri sügavusele. Külva võimalikult hõredalt, nii on taimedel ruumi kasvada. Väga väikesed seemned sega liivaga, nii tuleb hõredalt külv paremini välja. Peale külvi vajuta seemned kergelt mulla sisse. Üldiselt maitsetaimede külve mullaga ei kaeta, piisab vaid kinni vajutamisest (näit. Mündi seemned). Kui aga seemnepakendil on juhised teised, siis järgige neid. Aianduskeskustes on saada ka spetsiaalsed seemnematid, kus maitsetamede seemned on juba paberalusele valmis tipitud. Siis pane paber muldatäis potti, kasta ja kata õhukese mullakihiga (6 mm). Külve niisuta veepihustiga. Kastekannuga kastes tekib ülekastmise oht või uhutakse seemned liiga sügavale mulda. Kuna seemned vajavad idanemise ajal ühtlast õhuniiskust ja kõrget temperatuuri (18-25 C°), kata külvinõu klaastüki või kilega. Aknalaua kasvuhoonel on läbipaistev katus kaasas. Kui katusele tekivad veetilgad kuivata need ja aseta katus tagasi. Kui külvid on tärganud ei ole katet vaja tagasi panna. Edasi vajavad nad juba vähem soojust ja palju valgust. Eriti kiired tärkajad on kress-salat, põld-võõrkapsas e. ruccola, lehtsinep jne. Nii võiks kasvatada ka nisuorast, mis ei ole küll maitsetaim, kuid rikkalik vitamiiniandja kevadel. Tema seemneid leota vees enne 8h. Selliseid kiireid tärkajaid võiks juba potist lõigata, kui nad on 6-7 cm pikkused ja 2-3 nädala tagant uuesti külvata. Ka on head kasvajad till, petersell, murulauk, meliss. Kauem läheb aega mitmeaastaste taimede rosmariini ja salveiga. Need taimed võiks hiljem võimaluse korral pikeerida, nii kasvavad neist tugevamad taimed. Taimed pikeeritakse ja istutatakse esimeste pärislehtede faasis, suuremate vahedega toitainerikkamasse mulda.
Väga mugavale potiaednikule on lausa spetsiaalsed komplektid „Rohtaia“ loomiseks, sisaldades kõike vajalikku: potid, muld, seemned (sidrunmeliss, basiilik, hernes).
Teine võimalus on osta aiandusärist juba ettekasvatatud ürte ja istutada nad ümber suuremasse savipotti, piklikusse rõdukasti või kaunisse keraamilisse potti. Toas kasvatamist taluvad: petersell, sidrunmeliss, basiilik, pune, rosmariin, murulauk. Edasikasvatamiseks ära osta võimalikult suurt ja kõrget taime, vali madal ja jässakas, need taluvad ümberistutust paremini ja kasvavad kiiremini laiusesse. Enne istutamist suuremasse nõusse kasta plastpotis olev taim korralikult läbi. Kui puhmas on väga tihe võid seda ka jagada, aga muidu istuta koos mullapalliga. Savipoti põhja pane kergkruusa või potikilde, et üleliigne vesi saaks sinna ära voolata. Siis täida pott eelnevalt niisutatud kasvumullaga (olemas ka spetsiaalselt maitsetaimedele mõeldud kasvumuld) nii, et muld kataks taime sama kõrgelt kui enne. Suuremasse kasti istutades toimi samamoodi, kuid jälgi, et taimepottide vahe oleks 8-10 cm. Nii jätkub taimedele õhku, valgust ja ruumi ilusa puhma väljaarendamiseks. Anna taimedele aega kohanemiseks ja juurdumiseks, isegi paar nädalat ja ära kohe kõiki lehti ära kasuta. Muidu kaob ära nii oluline silmarõõm rohelisest ürdiaiakesest. Kohanemise ajal ära lase taimedele peale paista ka otsesel lõunapäikesel. Kasta mulda alles siis, kui see on vähemalt paari cm ulatuses läbi kuivanud. Kuna kasvusegud on enamasti turbapõhised, võib ülekastmise oht kergelt tekkida. Edaspidi kasta vastavalt vajadusele. Maitsetaimedele meeldib ka igapäevane võra niisutamine pulverisaatori abil. Üldiselt maitsetaimi ei väetata. Parim on orgaanilise väetisega muld. Kui selleks on vajadus, kasuta orgaanilist, köögiviljataimede jaoks mõeldud vedelväetist. Taimelt „saaki koristades“ ära murra üksikut lehte, vaid terve oks või võrse korraga. Nii hakkab taim kasvatama uut võrset mitte ei hoia elus lehtedeta vart.
Suve alguses, kui öökülmade oht on möödas, võib ürdid koos pottidega rõdule või terrassile tõsta. Kui sa elad tiheda liiklusega tänava ääres, jäta taimed tuppa.

Jaga
ÜRDIAED AKNALAUAL on lisatud ostukorvi