Nõlvaaed - ideid aias oleva reljeefi lahendamiseks

Jagage:

Kui mõne aia puhul on probleem igasuguse reljeefi puudumine, siis on lahenduseks pinnase juurdevedu ja pinnavormide kujundamine. Samas kui hoone on ehitatud künkale või selle külje alla, võib reljeef  hoopis muret tekitada, sest erosioon teeb nõlvadel oma töö. Nii mulla toitained kui ka muruseeme voolab tugeva vihmahooga kõik alla. Nõlvus ja järsud pinnad tuleks aga enda kasuks pöörata, sest erinevad tasapinnad ja suur kõrguste vahe annavad aiale põneva mõõtme.

Juhul kui on võimalus suuremaid maastikuehituslikke töid ette võtta, siis nõlvade kindlustamiseks saab mitmeid võtteid kasutada. Lihtsamalt alustades saab abi suurte kivide ja pinnakattetaimede kasutamisest, mis moodustavad tiheda padjandi ja ei lase sajuveel nõlva minema viia. Kui soovida nõlvale muru, mis ka vastu peaks, on see pigem soovitav rajada siirdmurust, mis lüüakse puitvaiadega paigale.

Väga põnev on avastada aeda, kus trepistikud viivad erinevatesse aia osadesse. Treppidega saabki lahendada järsemate aia osade ühendusteed. Vastavalt aia ja maja üldisele stiilile peaks ansamblisse sobituma ka treppide ja tugimüüride materjal. Looduslikus aias on omal kohal rustikaalsed puitliiprid, mida saab kohaldada nii astmeteks, kui ka palissaadina pinnast kinni hoidma.

Trepistik

Trepistikku saab rajada ka kivi- või betoonmaterjalist. Looduskivist (paas, graniit) tahutud plaadid või plokid sobivad kasvõi üksikute astekividena istutusalasse või murusse.

Nõlva „ohjeldamine“ tugimüüride abil tekitab aeda terrassid, mis võivad lausa amfiteatri efekti anda. Tugimüüride materjaliks sobib hästi sile valubetoon, paekivi, metall. Tekkinud tasasemad pinnad saab juba kergemini haljastada.

Tavaliselt kuhjatakse kiviktaimla-alpiaia rajamiseks aeda kiviküngas. Kui nõlv on juba olemas, jääb see vaev ära ning saab juba loomingulisemalt nõlva kivide ja taimedega kujundama hakata.

Olemasolev reljeef on väärtuslik aia omadus, mida tuleks rõhutada ja nagu öeldud, „enda kasuks tööle panna“. Künkad, nõlvadele rajatud istutusalad ja rajad tekitavad huvitavaid vaateid ning muudavad aia oluliselt mitmekülgsemaks.
 

Autor: Signe Kangur, maastikuarhitekt

 

Jagage: