🔥Koodiga KINK5 kingime 5€ al 50€ ostust!
01
P
08
T
44
MIN
58
S

Pika elueaga laminaatparkett

Jagage:

Laminaatparkett on hea valik neile, kes eelistavad pika elueaga hästi säilivat põrandat, mida on lihtne paigaldada ja hooldada. Bauhofi laiast valikust leiab igaüks endale sobiva viimistluse, vajalike mõõtude ja kvaliteediga parketilauad.

Laminaatparketti kasutatakse sageli kohtades, kus kuluvus võib olla eriti suur, näiteks koridorides ja ühiskondlikes ruumides. Kindlasti ei tohi aga laminaatparketti paigaldada niisketesse ruumidesse nagu saun ja vannituba.

Rääkides parketi kvaliteedist, siis kõrgema kvaliteediga toodangut on hõlpsam paigaldada, sest nii ei teki töö käigus ja ka hiljem kasutamise ajal halva kvaliteedi tõttu ebameeldivusi. Viimasel ajal on populaarseks saanud tooted, mis on varustatud lukksulundiga. Sellised parketilauad kinnituvad teineteise külge liimivabalt, mis muudab paigaldamise veelgi kiiremaks ning kergemaks.

Kuna laminaatparkett on enamasti 6–8 mm paks, seab see aluspõrandale teatavad tingimused, et lõpptulemus oleks ühtlane ja jäik. Kuna tootjatel on alati välja töötatud parim paigalduslahendus, siis tuleb järgida tootjapoolset paigaldusjuhendit, mis on kindlasti tootega kaasas.

Töömehe abimehed- õiged vahendid

Laminaatparketi paigaldamine ei vaja palju spetsiaalseid tööriistasid. Paigalduseks piisab kõigest saest, haamrist ja liimist. Kui aga aluspõranda seisukord ei võimalda sellele kohe parketti paigaldada, tuleb see renoveerida või sootuks uus paigaldada, milleks on vaja juba elektritööriistu.

Vaja läheb:

  • Haamrit
  • Mõõdulinti
  • Nurgikut
  • Märkimispliiatsit
  • Käsisaagi
  • Sõrgkangi
  • Akutrelli
  • Erinevaid otsikuid ning avafreesisid trellile

Aluspõranda ettevalmistus

Laminaatparketi aluspind peab olema jäik, kuiv ning ühtlane. Tihti täidavad neid tingimusi vana betoonpõrand, laudpõrand või vinüülkattega põrand. Kindlasti ei tohi laminaatparketti paigaldada vaipkattele või uuele betoonpõrandale. Viimane vajab aega korralikuks kivinemiseks ning niiskusesisalduse ühtlustumiseks. Kui olemasolev põrand on tasane ja ühtlane, võib parketilauad otse sellele paigaldada.

Kui aluspõrand ei ole ühtlane ja sellel esineb nii kõrgemaid kui ka madalamaid kohti, siis tuleb ebatasasused kindlasti kõrvaldada. Tihti võib aluspõranda materjal olla purunenud või muul moel kahjustunud – need kohad tuleb parandada. Enamasti saab põrandas leiduvad konarused ära lihvida või tasandusseguga täis valada. Viimase meetodi puhul peab parketipaigalduse siiski edasi lükkama, et segu jõuaks kivistuda ja saavutada normaalse niiskustaseme. Tasandussegu tuleb valmistada vastavalt tootja juhendile.

Teine võimalus aluspõrandat ühtlustada on katta see ehitusplaatidega nagu puitkiudplaat, vineer või spetsiaalselt põrandatele mõeldud kipsplaadid. Need tuleks võimalusel valida sulunditega ning kinnitamisel tuleks kasutada kindlasti kruvisid, kuna naelad võivad kergesti lahti põruda. Kruvid peab kinnitama nii tugevalt, et nende pind jääks veidi alla plaadi pinda. Kui ehitusplaate paigaldatakse laagidele, tuleb jälgida, et kinnituskohad satuksid laagidega kohakuti. Kui ehitusplaadid paigaldatakse laudisele, tuleb jälgida, et plaatide ühenduskohad ei kattuks laudise vuugivahedega, mis on potentsiaalsed nõrgad kohad ning võivad järele anda. Seinte ning plaatide vahele peab deformatsioonideks jätma 5–10 mm, kuna aluspõranda liikumised võivad hiljem esile kutsuda põranda tursumisi. Hiljem võib põranda tasasuse sirge latiga üle kontrollida ja vajadusel korrigeerida.

Laminaatparketi paigaldamine

Esmalt tuleb laminaatparketi lauad panna ruumi 48 tunniks n-ö aklimatiseeruma. Kindlasti annab tootja kaasa paigaldamiseks vajalikud tarvikud. Juhendist tasub selgeks teha iga tarviku otstarve ja neid vastavalt kasutada. Laminaatparketti ei kinnitata aluspõranda külge, kuna see on n-ö ujuv põrandakate. Kuna niiskusesisalduse muutused ruumis ning põrandas võivad esile kutsuda deformatsioone jäetakse põrandaservade ning seinte vahele kuni 10 mm vahed. Tööde alguseks tuleb ruumist välja viia kogu mööbel ning eemaldada põrandaliistud.

Parketilauad paigutatakse tavaliselt aknasuunaliselt. Kui paigaldatavaks kohaks on piklik koridor, siis valitakse paigaldamise suund piki koridori. Paigaldusrida alustatakse vasakust seinanurgast. Seinte ja parketilaudade vahele tuleb kogu tööprotsessi vältel jätta kiiludega 5–10 mm vahe.

Parketilaudade alla tuleb paigaldada tootja määratud aluskate, mis aitab tasandada aluspõranda väiksemaid ebatasasusi ning loob põrandale paremad heli- ning soojusisolatsiooni omadused. Aluskatet saab parajaks lõigata kääride või noaga. Korraga ei tasu kogu põrandat aluskattega katta, vaid järk-järgult. Aluskate tuleb liitumiskohtadest teibiga kinnitada, et materjali tükid ei nihkuks.

Esimene parketilaud paigaldatakse vasakusse nurka nii, et sulundi sooned jääksid seinte poole. Parketiserva ning seina vahele tuleb panna kiil, et tekiks kuni 10 mm vahe. Esimese laua otsasulundi keelele kanda liimi kogu ulatuses ning jätkata rida. Ühenduskoha tugevdamiseks võib sellele mõõdukalt koputada puitklotsi ning haamriga. Pinnale pressinud liimi ülejäägid tuleb kohe niiske lapiga ära pühkida. Hiljem on tunduvalt raskem liimiplekke eemaldada ja võib olla vaja pahtlilabidaga kraapida, mis võib aga parketipinda kahjustada.

Kui reaga on lõpule jõutud, tuleb viimane parketilaud saagida parajaks nii, et lõpuks jääks parketirea ning seina vahele kuni 10 mm. Saagimiseks võib parketilaua keerata teist pidi, et viimistlus ei saaks kahjustada. Kvaliteetseks tulemuseks on vaja võimalikult terava ja väikese teraga saagi. Rea lõpus asetseva parketilaua kinnitust saab tihendada sõrgkangiga, mille toetuspinna alla tuleb paigutada kindlasti klots, et seina mitte kahjustada. Saagimisest üle jäänud materjali saab kasutada teise rea alustamiseks, kui parketitükk on pikem kui 25 cm, nii hoitakse ka materjali kokku.

Esimese rea parketilaudade sulundikeeled tuleb tööprotsessi edenedes järk-järgult liimiga katta ja nende külge kinnitada teise rea lauad. Kindlasti ei tohi korraga terve parketirea sulundikeeli liimiga katta. Teise parketirea alguse ja seina vahele peab jällegi jääma kuni 10 mm. Et tugevdada esimese ja teise rea laudade kinnitust, võib teise rea laudu koputada õrnalt puitklotsi ning haamriga. Vahedest eralduv liim pühkida kohe lapiga ära.

Jätkata ridade paigaldamist. Unustada ei tohi liimimist ja koputamist.

Viimane parketilaud võib vajada pikuti läbisaagimist. Unustada ei tohi, et seina ja viimase laua vahele peab jääma kuni 10 mm. Viimase ja eelviimase parketirea ühenduskohti saab tugevdada sõrgkangiga, mille toetuspinna alla tuleb panna puidust klots, et seina mitte kahjustada.

Äsjavalminud põrandal tuleks käimist vältida 24 tundi ning pärast seda saab paigaldada põrandaliistud.

Radiaatoritorudele saab parketilaudadesse teha avaused avafreesiga. Selleks mõõta mõõdulindiga välja avause täpne asukoht ning see sisse puurida, seina ja avausevaheline materjal läbi saagida ning hiljem tagasi liimida. Radiaatoritorude ümber paigaldada äärik.

Hooldamisest

Laminaat on väga lihtsasti hooldatav põrandakattematerjal, sest selle pind ei seo endasse mustust ega tolmu. Laminaatpinna saab kergesti puhtaks niiske lapi, leige vee või tolmuimejaga. Liigselt ei tasuks parketilaudu aga niisutada, sest nad kipuvad niiskuse tõttu kergesti tursuma. Laminaatparketi puhastamiseks on olemas ka spetsiaalsed tugevatoimelised puhastusvahendid, mida tuleb kasutada juhendi järgi, et parketilaudu võimalikult vähe kahjustada. Eelmainitud puhastus- ja hooldustooted asetsevad Bauhofi kauplustes ehituskeemia osakonnas hooldusvahendite riiulis. Laminaatparketiga kodudes on matt välisukse juures kohustuslik – nii välditakse parketilaudu kriipivate liivaterade sattumist tuppa.

Jagage: