Praktiline ja vastupidav PVC

Praktiline ja vastupidav PVC

PVC-põrandakate on hea alternatiiv ruumidesse, kuhu ei soovita külma kivipõrandat ega vaipkatet. Kuna vinüülkate on veekindel ja vastupidav materjal, sobib see ideaalselt köökidesse ja vannitubadesse ning muudesse ruumidesse, kus on kohati niiskemad tingimused.

Pinnapehmuse skaalal on vinüülkate kuskil kivipõranda ja vaipkatte vahel, sobides hästi neile, kes soovivad midagi vahepealset. Kuigi võrreldes laudparketist või keraamilistest plaatidest põrandaga, on PVC-põrandakatet üsna hõlpus paigaldada, tuleb seda teha täpselt – nii jääb tulemus ilusam ning kauakestvam. Materjali mõõtmisel tuleb meeles pidada vanasõna: „Üheksa korda mõõda, üks kord lõika“. Hiljem on vigu vähenähtavalt raske parandada. Bauhofi eksperdid õpetavad professionaali abita PVC katte paigaldamist.

 

Püsiv tulemus õigete tööriistadega

Kvaliteetsed tööriistad tagavad korrektse ning püsiva tulemuse. Vinüüli tuleb päris kindlasti lõigata terava noaga. Aeg-ajalt on soovitatav noa teravust kontrollida, sest vinüülkatet lõigates võib tera kiiresti nüriks kuluda. Vannitubades tuleks vältida liitekohtade teket või need hiljem sulatusnööriga täita, selleks aga tuleb kasutada spetsiaalset kuumaõhupuhuri otsikut. Mis puudutab erinevaid disaine, siis Bauhofist leiate laia valiku PVC-katteid, millega on võimalik ruumile isikupärane ning samas praktiliselt vastupidav põrandapind anda.

 

Vaja on:

• Trelli
• Mõõdulinti
• Nurgikut
• Märkimispliiatsit
• Hammastega pahtlilabidat
• Vaibanuga
• Kruvikeeraja otsikuid trellile

 

Näpunäiteid enne tööle asumist

Ebatasast aluspõrandat saab tasandada spetsiaalse seguga või ehitusplaatidega, mis võivad olla tavalised või spetsiaalselt põrandate ehitamiseks mõeldud puitlaastplaadid, põrandakips jms. Bauhofi ehituseksperdid soovitavad kasutada servasulundiga plaate – nii ei hakka plaatide liitekohad hiljem PVC-st läbi kumama.

 
1. PVC-põrandakattepaanid lõigata 10 cm varuga.
2. Enne paigaldamist peaksid paanid lahti rullituna vähemalt 24 h lebama.
3. Paigaldushetkel peab temperatuur olema üle 18 ºC.
4. Aluspõrand peab olema kindlasti kuiv, tugev, tasane ja puhas.
5. Paksem põrandakate talub paremini aluspinna ebatasasusi, kuid on raskemini paigaldatav.
6. Materjali laiust valides vältige ühenduskoha sattumist ruumi keskele.
7. Ärge laske põrandaküttel PVC-katte temperatuuri tõsta üle 30 ºC.

 

Aluspõranda ettevalmistamine

Selleks, et töödega alustada, peab aluspind olema kuiv, tugev, puhas ja tasane.

PVC-põrandakatte paigaldamine ei eelda ilmtingimata vana katte eemaldamist. Kui vana põrand on kõvast kattematerjalist ja tasane, siis võib selle suure tõenäosusega alles jätta. Vana põrandakate võibki olla hea aluspõrand. Vinüülkate on küllaltki õhuke materjal, mistõttu aluspõranda väiksemadki ebatasasused on lõpptulemusel selgesti tajutavad. Tihti tulebki töid alustada aluspõranda tasandamisest või uue ehitamisest.

Aluspõranda praod ja kulumisest tekkinud lohud tuleb tasandusseguga täita, samas kõrgemad kohad lihvida või hööveldada. Kindlasti tuleb tasandussegu kokku segada valmistaja juhendi järgi.

Laudpõranda tasandamiseks võib paigaldada sulundatud vineer- või puitlaastplaadid, mis kinnitatakse ilmtingimata kruvidega ning kaetakse hiljem kruntiva värvikihiga, et vältida liimi liigset imendumist aluspõrandasse. Bauhofi spetsialistid soovitavad vältida naeltega kinnitamist, sest need võivad kergesti lahti põruda. Seina ja aluspõranda plaatide vahele peaks jääma kuni 10 mm vahe, et niiskusesisalduse muutudes ei põhjustaks aluspõranda deformatsioonid põranda tursumist.

Ebatasase betoonpõranda võib tasandada tasandusseguga või lihvides. Tasandussegul tuleb kindlasti lasta kivistuda ja oodata, kuni seguga kaetud pinna niiskusesisaldus ühtlustuks ruumi niiskusesisaldusega. Betoonpõrandate peale on soovitatav paigaldada aurutõkkeks ehituskile, mille leiate Bauhofi üldehitusosakonnast.

Kui soovitakse vana PVC-põrandakattematerjal aga eemaldada, siis on see enamasti väga lihtne. Mõnikord võib vana vinüülkate olla põrandale lahtiselt laotatud ning siis pole seda raske kätte saada. Kui aga vana vinüülkate on liimitud, siis võib sellesse teha enda äranägemise järgi sobiva suurusega sisselõikeid ja katte lihtsalt ära rebida. Pärast tuleb liim kindlasti eemaldada. Liimi eemaldamiseks võib kasutada pahtlilabidat ja kuumaõhupuhurit.

 

Põrandakatte paigaldamine

PVC-põrandakate ei veni, mistõttu on äärmiselt oluline materjal täpselt lõigata. Ebakorrektselt tehtud sisselõikeid on hiljem raske parandada. On otstarbekas teha ka visand ruumist, kuhu hakatakse katet paigaldama ning planeerida paanide jätkukohad sellistesse kohtadesse, kus need on vähemmärgatavad. Tihtipeale tehakse väiksematest ruumidest ajalehtede või paberi ning teibiga šabloon, mille järgi hiljem katet lõigatakse. Šablooni tegemiseks tuleb šabloonitükid korralikult teibiga kinnitada.

• Kui põrandakate hakkab koosnema mitmest paanist, siis tuleb need eelnevalt 10 cm varuga välja lõigata ja nummerdada. Paanid asetatakse valguse ja aknaga seina suunaliselt. Mustriline põrandakate tuleb sobitada eelmiste paanidega. Paanide jätkukohti tuleks lõigata ülekatte meetodil: paanid pannakse 2–3 cm ulatuses teineteise peale ja lõigatakse terava noaga läbi kahe materjali. See tagab ideaalse jätkukoha.
• Puhastage aluspind korralikult tolmuimejaga ja kandke hambulise pahtlilabidaga liim aluspinnale tehes käega kaheksa-kujulisi liigutusi. Suurele põrandale liimitakse vinüülkate paanide kaupa. Paani üks ots keeratakse pikkupidi teise peale ja ülestõstetud osa alla pannakse liimi. Pärast paani ühe otsa paigaldamist silutakse katet paani keskkohast väljapoole, et eemaldada õhumulle ja ühtlustada liimikihti. Samamoodi toimida ka teise poolega. Üleliigne liim tuleb eemaldada enne kivistumist. Spetsiaalselt PVC-katete paigaldamiseks mõeldud põrandaliimi leiate Bauhofi siseviimistluse osakonna ehituskeemia riiulilt.
• Kui kogu põrand on vinüülkattega kaetud, tuleb materjal parajaks lõigata. Varuga jäetud materjal tuleb seinanurka suruda ja lõigata 45 kraadise nurga all, kasutades selleks teravat nuga. Abiks võib võtta ka metallist joonlaua, et lõige tuleks sirge, kuigi hiljem katab selle koha põrandaliist.
• Järgmiseks tuleb lõigata torudele kohad. Need lõigake nii, et sisselõige oleks toru läbimõõdust paar millimeetrit väiksem. Sobitamiseks kasutage kuumaõhupuhurit – see muudab vinüülkatte töödeldavamaks. Seina lähedal olevate radiaatori- ja muude torude jaoks lõigake vinüülkate toru kohalt püstiselt läbi ja suruge materjal sirgeks. Tehke materjalile toru ümber pisikesed sisselõiked, et saada soovitud suurusega avaus. Üleliigne materjal eemaldage terava noaga.
• Ümarate lõigete jaoks võib kasutada meetodit, kus lõike serv lõigatakse lõhedeks, sobitatakse oma kohale ning üles paindunud lõhed lõigatakse ära.
• Äsjavalminud põrandal vältida käimist 24 tundi.

 

Hooldamine

PVC-põrandakatet on lihtne hooldada, kuna see pole poorne ega seo seega mustust. Enamik plekke tuleb maha leige vee ja nõudepesuvahendiga. Kui see puhastusmeetod ei anna tulemusi, siis võib proovida ka lahustiga puhastamist. PVC-st põrandakatet tuleb kaitsta keemiliste ainete eest, mis võivad põrandakatet kahjustada

 

Jaga
PRAKTILINE JA VASTUPIDAV PVC on lisatud ostukorvi