Katusevalik uuele majale: millest lähtuda?

Katusevalik uuele majale: millest lähtuda?

Katusematerjal ja korstnatüüp tuleks valida juba uue maja projekteerimisel, et vältida kulukat ümbertegemist ehituse ajal. Eestimaise kivikatuste tootja Monieri müügijuht Erkki Tepper annab nõu, kuidas otsustamist lihtsamaks teha. 

Katusekalle

Kõige rohkem piirab materjali valikut katuse kaldenurk. Kui katusekalle on vähemalt 15 kraadi, võib mõelda nii plekile, bituumensindlile, eterniidile kui ka kivile. Alates sellest kaldenurgast hakkab katus maja välisilmes kaasa mängima, toimides hoone viienda fassaadina. Viilkatusele pakub kõige paremat hinna ja kvaliteedi suhet katusekivi.

 

Katuse vastupidavus

Kõige pikema elueaga katusematerjal on kivi, mis peab vastu 100 aastat ja kauemgi. See on ainus materjal, mille eeldatavat 100-aastast eluiga tõestatavad veel praegugi kasutuses olevad enam kui sajandivanused korras kivikatused. Eterniidile pakutakse eeldatavaks elueaks 60, plekile 50 ja bituumensindlile 25 aastat.

 

Maja välisilme

Kuna katus maja viienda fassaadina paistab kaugele, on selle väljanägemine oluline igale majaomanikule. Katusekivi üheks plussiks on see, et neid toodetakse kümnetes erinevates profiilides, värvitoonides ning pinnatöötluse variantides, mille seast leiab sobiva lahenduse nii klassikalisele hoonele kui ka modernse arhitektuuriga majale.

Kivikatust peetakse erinevate katusekattematerjalide seas n-ö katusematerjalide kuningaks kuna kivikatus lisab majale elegantsust ja väärikust. Samuti on see materjal eestlaste seas kõige ihaldusväärsem katusekate, mida näitab ilmekalt see, et paljudel majadel on Eestis kiviprofiiliga plekk-katus, mis jätab kivikatuse mulje. Kuna kvaliteetne plekk- ja kivikatus on tegelikult samas hinnaklassis, siis miks eelistada imitatsiooni, kui sama raha eest on võimalik saada oma majale originaal?

 

Hind

Katus ei koosne vaid katusematerjalist, vaid komplekti kuuluvad ka aluskate, tihendid katuseharjale ja räästale, kinnitusvahendid, vettpidavad läbiviigud korstendele ja ventilatsioonile ning katuse turvavarustus (lumetõkked, käigusillad, redelid jne). Hinna võrdlemisel peab kindlasti võtma aluseks täispaketi, mitte pelgalt katusekattematerjali maksumuse.
Lisaks tasub valikul tegemisel uurida ka seda, kas tootjal on kõiki nimetatud katusetarvikuid üldse pakkuda, sest soovitatav on kasutada ühe tootja katusematerjali ja lisatarvikuid. Ainult nii on kindel, et kogu katusesüsteem toimib, katuse erinevad osad sobivad omavahel kokku ning probleemide tekkides ei püüa erinevate komponentide tootjad vastutust üksteisele veeretada.

 

Vältimaks ebameeldivaid hinnaüllatusi, mis katusepaigalduse käigus ette võivad tulla, tasub jälgida ka seda, et hinnapakkumises sisalduks juba algselt kõik katuse ehitamiseks vajalik.

 

Müra

Materjalivalikul tuleks hinnata, kas soovitakse vaikset katust või vihma ja tuule tekitatav müra ei häiri. Kui näiteks katusekivid on täielikult müravabad, siis plekk võib meie põhjamaises kliimas tuulte ja tormide ajal tublisti häält teha.  

 

Paigaldus

Kui eelistada mõnda eksklusiivset lahendust nagu rookatus, murukatus või kiltkivikatus, siis tuleb otsida ka kogenud meistrit, kes suudab ainulaadse materjali korralikult katusele panna. Seevastu katusekivide paigaldamine ettevalmistatud roovitisele ei nõua mingeid erioskusi ega -tööriistu: tänapäeval saab seda teha ilma ühtki naela löömata. See töö on jõukohane igale ehitushuvilisele ning kivikatuse saab paika sama ajaga kui plekk- või eterniitkatuse.

 

Materjalikadu

Mida rohkem on katusest väljaulatuvaid osi nagu vintskapid ja teised kaldpinnad, seda suurem on materjalikadu ja seetõttu ka katuse kogumaksumus. Selle vähendamiseks tasub eelistada mõõtudelt väiksemate detailidega materjale nagu katusekivid. Näiteks katusepleki materjalikadu võib olla katuse pinnast isegi 30% ja enam, kuid katusekivil jääb see maksimaalselt 5% piiridesse. Väiksemate detailide asendamine on soodsam ka tormikahustuste puhul.

 

Kohapealne esindus ja müügijärgne tugi

Materjalitootja valikul tasub uurida ka seda, kas Eestis kohapeal on garantiiküsimuste lahendamiseks olemas ettevõtte filiaal või vähemalt ametlik maaletooja. Samuti on vajalik kohapealne tehniline tugi, mille töötajad oleksid ehitus- või inseneritaustaga. Tehniline tugi aitab vajadusel majaomanikku katusepaigaldaja töökvaliteedi kontrollimisel, sobiliku lisavarustuse leidmisel ja praaktoodete asendamisel. Kui aga katusetootja lähim tehniline tugi asub tuhandete kilomeetrite kaugusel ning ka maaletooja mõnes teises riigis, siis võib see protsess olla keerukas ja aeganõudev.

Jaga
KATUSEVALIK UUELE MAJALE: MILLEST LäHTUDA? on lisatud ostukorvi