E-poes alates 100€ 0% järelmaksu intress >> 
 
E-poes alates 300€ ostudele TASUTA transport! (va. erivedu)

Tõmbame saed käima!

Tõmbame saed käima!

TÕMBAME SAED KÄIMA

Nii tarbe- kui küttepuud on alati muretsetud talvel. Eelistatud on üldiselt eriti detsembrit ja jaanuarit, mil puu pidi olema surnud ja kuivema puiduga. Küttepuud, mis on muretsetud küünlakuul, pidid aga rahvatarkuste järgi andma rohkem sütt. Tõmbame üheskoos saed käima ja anname mõned praktilised nõuanded, mida metsa minnes meeles pidada ning kuidas ja millist saagi valida.

Ettevalmistus

Metsategemise juures on väga oluline tööriistade töökindlus ja korrasolek ning veenduda, et jalas oleksid soojad saapad või voodriga spetsiaalsed kummikud ning soojad sokid. Seljas ilmastikule vastavad mugavad tööriided. Võta kaasa termoses soe tee või kohv, aga miks mitte ka eine termospotis, haara saag ja tõmba see käima!

Millist saagi valida?

Saed on sarnaselt paljudele teistele tehnikatoodetele viimase paarikümne aasta jooksul läbi teinud tohutu arenguhüppe. Valida on väga erineva suuruse, kümnete eri markide vahel ning töömugavuselt ja kaalult on nad läinud oluliselt kergemaks ning ökonoomsemaks.

  1. Ära otsusta vaid töömahu ja lati pikkuse järgi. Suured saed on kohmakad, nendega ohutult ümberkäimine nõuab palju energiat.
  2. Analüüsi, mida saega tegema hakkad. Kui soovid vaid vahel paari õunapuuoksa lõigata või saunapuid parajamaks saagida, vali väiksem ja kompaktsem saag, mis on reeglina ka hinnalt soodsam.
  3. Vali saag vastavalt enda oskustele ja võimetele. Proovige enne ostu kindlasti saagi käes hoida, kuna saagidel on erinev tasakaalustus, käepideme kuju, kaal jne. Saag peab olema käepärane ja mugav kasutada ka tunde.

Saagide liigitamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi. Nii akukettsaag, kettsaag kui mootorsaag on sisuliselt mootorsaed ning samamoodi on meil müüdavad mootorsaed kettsaed, kuna lõikavaks osaks on kett. Jaotame meil müüdavad saed järgmiselt (mis ei tähenda, et teisiti jaotamine vale või töömõte teine oleks):

Mootorsaag = sisepõlemismootoriga ehk bensiinimootoriga saag – see on kõige universaalsem, sest kui on kanister kütusega kaasas ning saab igal pool tööd teha ehk reaalselt metsa tegemas käiakse ikka just sellisega. Mootorsaagide erinevused tulenevad mootori võimsusest, keti kiirusest, keti/lati pikkusest, õlitusest, kerge-käivituse olemasolust, õhuvõtu jt omadustest.

Kettsaag = elektrimootoriga saag = saag, millel peab olema töötamiseks pikendusjuhe ehk alati „juhe sabas“. Kui just generaatorit selga ei võta, siis sellega ei ole metsas midagi teha. Elektrimootoriga saed on aga vägagi abiks erinevatel ehitustöödel või ka puukuuris „jupitamisel“, sest puuduvad mürgised heitgaasid (erinevalt bensiinimootoriga saagidest). Samuti kasutamiseks maja/suvila ümbruses vms, kus elekter on võtta. Eriti lihtne käsitleda, sisuliselt – vajutad nuppu ja saag töötab. Sealjuures oluliselt vaiksemalt, kui mootorsaag.

Akukettsaag – on eelmise „poolvend“ ehk on sisuliselt kõigi samade eelistega, mis eelmine ja veel omakorda lisaplussiks kuna ei ole „juhet“, siis ei sõltu ka sellest! Suurimaks miinuseks on aga akusaagide tööaeg, kuna laetud aku tööaeg ei ole kuigi pikk. Ehk päevaks „metsa tööle minna“ tuleb päris kena hunnik akusid kaasa tassida… üldistades, on akusaag sama võimekusega bensiini või elektrisaest ka kallim. Samas siseruumides või väikese mahuga aia/haljastustöödel – ideaalne abimees.

Millised on veel olulised näitajad

Vali ketipiduriga saag, mis tagab ohutuse tagasilöögi korral. Mõnedel uuematel saagidel on ketipidur ka automaatne. Saeketi juures tuleb meeles pidada eelkõige seda, et sae ketti tuleb teritada regulaarselt ja suhteliselt tihti, ka töötamise ajal. Eriti mugav on seda teha ketiteritajaga, mis on kerge ning mobiilne ning sobib enamiku tootjate saekettide teritamiseks. Vajadusel saab ketiterituse kettaid juurde osta. Nüri kett koormab saagi ja võib rikkuda juhtplaadi, mistõttu on teritamine üks olulisemaid tegevusi sae pikaealisuse tagamisel.

Keti juures on oluline ka kvaliteetse ketiõli kasutamine. Tavaliselt kulub paagitäie bensiini kohta ka paagitäis õli. Tänapäeva saagidel kasutatakse 2-taktilisi mootoreid. Spetsiaalset 2-takti mootoriõli lisatakse bensiini sisse suhtega 50:1 ehk siis 5 L bensiini kohta 100 ml õli. Kõige kindlam on segu tehes kasutada kvaliteetset 2T mootoriõli. Segu ei tohi kindlasti pikalt seista, seega tuleks seda kokku segada just umbes nii palju, kui ära kasutada plaanite.

Sae mootori puhul tuleks kindlasti jälgida ka võimsust ning seda, et saag ei oleks suure kaalu ent madala võimsusega. Algajal soovitame alustada väiksemast ning vähem võimsamast, et sae valitsemine käppa saada. Olulisem hobujõududest on sae jõumoment nende pöörete juures, kus saag reaalselt tööd teeb, kuna vähe kasu on võimsusest maksimaalsetel pööretel, kui tegelikkuses saagimisel saagi kasutades neid kunagi ei saavutata. Mõningatel saagidel on ka kergkäivitus, mida soovitame, kui saega töötab vanem inimene või naisterahvas.

Kuidas saagi hooldada?

 Igapäevane hooldus

 

Allikas: Stokker

 Mootorsae ohutus

 

Tööriided ja tööohutus

Et töötamine oleks nauditav on lisaks õigetele töövahenditele – saag, saeteritaja, saeviil, saeterituskomplekt jms - olulised ka soojad tööriided. Võimalusel soeta endale spetsiaalse saekaitsega töökindad, metsatööjakk ning –püksid. Olemas on ka spetsiaalsed, tugevdatud tööjalatsid ja kummikud. Kuna töö käigus võib lenduda peenemaid või suuremaid puiduosakesi: ära unusta ka kiivrit ning kaitseprille. Müra summutamiseks on olemas ka spetsiaalsed kõrvaklapid.

Puude lõhkumine

Puude lõhkumisel on abiks nii masinad kui traditsioonilised saed ja kirved. Käsisaega on võimalik töö küll ära teha, kuid mootorsaega läheb see kordades kiiremini. Üks universaalne kirves, mis sobib kõikvõimalikeks töödeks, peab majapidamises ikka olema, kuid kui puudelõhkumist on rohkem, siis võiks soetada ka spetsiaalse lõhkumiskirve või lõhkumiskirve käepideme ning saepuki või sootuks investeerida puulõhkujasse.

Kirveid on kolme põhilist sorti. Esiteks, puulõhkumis kirved: neid iseloomustab peenem tera ning tagant lai kirvepea, et halg või pakk lahti lüüa. Metsakirvel ei ole taga nii laia pead, vaid tera on ühtlaselt laienev. Kolmandaks on palgitöödeks kasutatav kirves, kuid see ei ole Eestis laialt levinud ning on väiksemaks nokitsemiseks mõeldud, iseloomuliku erikujulise kirvepeaga. Üldiselt valitakse kirvest vastavalt oma jõule ning pikkusele. Kirve pea alt kinni hoides peab varre pikkus olema kaenla alla. Kindlasti soovitame pigem komposiidist varrega kirveid. Puidust vars võib möödalöögil lihtsalt puruneda, komposiit on vastupidavam.

Kirves

 

Loe ka meie teisi artikleid Remondiblogist.

Jaga
TõMBAME SAED KäIMA! on lisatud ostukorvi