TEE ISE STIILNE LÜKANDUKS!

TEE ISE STIILNE LÜKANDUKS!

 

Lifeisaview pere liige ning Naabrist parema saate 8. hooaja osaleja Eero jagab järgnevas Remondiblogi artiklis meie lugejatele oma kogemusi ja nippe, kuidas tema meisterdas ise stiilse ja kauni disainiga lükandukse.

 

Tsau sõbrad! Mina olen Eero ja kes mind veel ei tunne, siis esindan 1/3 Lifeisaview perest. Mõned teavad meid 8. hooaja Naabrist Parema saatest, aga tõelised toetajad teavad, et meie oleme need hullud, kes koostöös Bauhofiga ehitasid 2018. aastal vanast valgest kaubikust endale kodu ja suundusid Euroopasse. Seda ehitusseeriat saad vaadata siit.

 

Aga kaubikuseiklused on meil tänaseks läbi ja käsil hoopis põnevamad projektid. Üheks nädala ülesandeks Naabrist Parema saates oli valmis saada üks kahest konteinerist. Kuna köök on tõenäoliselt kodu üks suurimaid ja aeganõudvamaid osasid, siis otsustasime kohtunikele presenteerida konteinerit, mis koosnes magamistoast ja elutoast. Kirsiks tordil oli meie arvates ülivinge DIY lükanduks, mille me Youtube’ist leidsime. Aga oi-oi kui palju keerulisemaks see lõpuks osutus.

 

 

Lükandukse meisterdamiseks vajalikud sammud:

 

  • Leia töökoht, mis oleks võimalikult sile. Töölauaks kasutasin mina tervet kipsitahvlit, sest tegemist oli uksest suurema pinnaga, mis on võrdlemisi sile.
  • Kogu kokku vajaminev materjal. Majaehitusest vedeles päris palju vineeri, mis sai peenikesteks lippideks lõigatud (siinkohal tuleb rõhuda, et esialgsest kogusest jäi väga väheks ja pigem läheb neid rohkem vaja kui vähem).

 

  

                                                                             

  • Pane valmis kõik tööriistad.

 

  

 

  • Planeeri lippide kalded ja sektsioonid.


Esmalt mõõda välja kui suurt ust planeerid teha. Lõika pikematest lippidest välja vajaminevad tükid ja aseta töölauale. Kinnitamiseks kasutasin täisnurga klambreid.

 

  

Järgmisena laota sektsioonid paika ja planeeri lippide kalded. Kõige lihtsam oli teha paberi peale mitu erinevat näidist ja valida välja sobivaim kujund.

 

TÄHELEPANU! Ülioluline on planeerida kõik kalded ette ära. Isiklikult kogesin väga suurt errorit, kui hakkasin esimese sektsiooni alumisi lippe lõikama ja avastasin, et nurgasaag ei lähe nii terava nurga alla.

  

 

Konkreetse plaaniga on võimalik seda olukorda vältida. Arvutis sai kiirelt valmis tehtud väike joonis, kus nurgad peal ja edasi läks töö juba palju ladusamalt.

 

 

Nurgamõõtjaga võtan õige nurga ja panen selle nurgasaele. Kergem on saagida kõik selle nurga lipid ühe korraga ära ja siis hiljem võtta nurk teises otsas ja siis hakata neid mõõtu lõikama.

 

  

 

Tunnid mööduvad ja uks hakkabki juba vaikselt valmima.

 

  

  

 

Kolme viimase lipiga eksisin järjekordselt. Üks asi on paberi pealt plaani vaadata ja teine asi on reaalsuses ust näha. Mulle meeldis viimases sektsioonis kasutada teravamat nurka ja õnneks puudutas see ainult kolme viimast lippi, seega otsustasin lõigata need lipid lauasaega.

 

 

Esialgu hirmsana tundunud ülesanne osutus aga võrdlemisi lihtsaks - saag ei pildunud kilde ja peenikesed vineerilipid jäid terveks isegi vaba käega saagides.

 

  

Lipid on nüüd valmis lõigatud ja ukse lõppkuju on teada. Ligemale 3 päeva ja 30 h hiljem osutus see ülesanne oluliselt keerulisemaks kui algselt planeerisime. Sekka asjaolu, et mitte ühtegi lippi ei olnud sellel hetkel veel kinni lastud ja kõik, kes tulid vaatama, millega ma tegelen, said esimese asjana sugeda, et palun hoida distantsi ja lauast suure kaarega mööda käia.

 

  

 

Kui ma sellise ülesande järgmine kord ette võtaks, siis ma ilmselt kinnitaksin iga lipi kohe, mis valmis lõikan. Sest sa niikuinii mõõdad ja saed iga lippi eraldi, siis see peavalu, kui keegi kogemata müksab töölauda ja kogu uks nihkub paigast, ei ole seda väärt. Ainuke asi, mida tuleb lippide kinnitamisel planeerida, on see, et millises järjekorras ning mis sektsioonid milliselt poolelt sa kinni lased, sest vastasel juhul ei pääse sa ligi teiselt poolt lippidele.

 

  

 

Kinnitamiseks kasutasin mina 25 mm naelu naelapüssiga. Pisikesi naelapäid jääb kõige vähem näha ja võrreldes kruvidega on naelapüss oluliselt kiirem.

 

 

JA VALMIS TA SAIGI!

 

 

Kokku võttis selle ukse tegemine umbes 35 h, mille jaotasin 3 päeva peale. Jäin ise lõpptulemusega väga rahule ja ka kohtunikelt ning kaasosalistelt sai see uks palju kiita!

 

 

  

Head meisterdamist!

Jaga
TEE ISE STIILNE LÜKANDUKS! on lisatud ostukorvi