3 NÕUANNET KASTMISEKS

3 NÕUANNET KASTMISEKS

Suve üheks suurimaks mureks muruniitmise kõrval aias on kastmine. Mitte ainult peenrad, vaid ka kevadel istutatud iluaia puud-põõsad ning muru janunevad vee järele.

Kasta pigem harvem, aga korraga rohkem!

Kuna taimed saavad vett mullast juurtega, peab kastmisvesi jõudma juurteni. Kastes lühiajaliselt, niisutame ainult pealmist mullakihti ja vesi taime juurteni ei jõuagi. Väga vale on kasta märjaks taimed, aga jätta taimede alune muld kuivaks. Ka lühiajaline vihm ei suuda taimi korralikult kasta, sest juurte sügavusele mulda ei pruugi niiskus jõuda. Pigem aurustub see vähene vesi mullapinnalt üpris kiirelt, eriti kui päike käib kõrgelt.

Üks viis mullaniiskust kontrollida on selline – torka nimetissõrm mulda, kui muld on sõrmesügavuselt veel kuiv, tuleb kastmist jätkata. Üks-kaks korda nädalas vähemalt sõrmesügavuselt läbikastetud pinnas on piisav muru, püsikute ja väiksemate ilupõõsaste jaoks. Suuremad puud vajavad sügavamat läbikastmist. Kastmistarvikute ja kastmisvahendite valik sõltub aia suurusest, taimestikust, aiapidaja soovidest ja võimalustest, aga ka koduaia mulla tüübist jms.

 

Kui kastetavad pinnad ei ole suured, võib kastmistöö ära teha kastekannuga. Siiski on kastmise lihtsustamiseks mitmeid abimehi: voolikud-voolikukärud ning pihustid ja vihmutid. Vesi imbub mulda kõige paremini siis, kui ta voolab väikese survega, aga pidevalt või kui vihmuti töötab nagu päris vihm – eelmised veepiisad peavad jõudma mulda imbuda enne, kui järgmine sahmakas kohale jõuab. Näiteks töötavad sellisel põhimõttel ruutvihmutid, kus vesi liigub poolkaares edasi-tagasi, samuti sektorvihmutid, mis töötavad ringsüsteemis ehk vihmuti on võimeline kastma sektoreid ringjoonest. Tööpiirkond 5–360 kraadi.


Ära kasta keskpäeval, kui päike kõige kuumem!

Parim aeg kastmiseks on varahommik või õhtupoolik, sest siis on õhutemperatuur madalam ja kastmisvesi ei aurustu nii kiiresti. Taimede puhul, mis kipuvad kergelt seenhaigustesse haigestuma, ei ole hilisõhtune kastmine soovitatav. Keskpäevases päikeses aurustub enamjagu katmisveest, samuti muutuvad taimedel olevad veepiisad justkui suurendusklaasideks ning taimedele ja murule võivad tekkida põletusplekid.

Väldi ülekastmist!

Enne kastma asumist proovi kontrollida mulla niiskust. Kui muld on sõrmesügavuselt niiske, pole tarvis kastmisega veel kiirustada. Liiga märg muld võib taimedele olla teinekord ohtlikum kui hetkeline kuivus. Liiga märg pinnas võib põhjustada taimedel haigusi ja isegi taimede lämbumist. Kõige rohkem on kuivaga hädas suurte lehtedega taimed, kõige paremini peavad kuumusele vastu suured puud ja põõsad, milledel on võimas laialiulatuv juurestik, kuid pikema põua püsides vajavad kastmist nemadki. Kastmise tiheduse määrab ka koduaia muld – mida liivasem, seda tihedamalt tuleks kasta, mida savikam seda vähesema kastmisvaevaga pääseme.

Jaga
3 NÕUANNET KASTMISEKS on lisatud ostukorvi