Ilusa aiatee rajamine ei pea olema kontimurdev

Ilusa aiatee rajamine ei pea olema kontimurdev

Planeerimata aias on sageli puudu konkreetsed teerajad, seega ajapikku kujunevad välja sissetallatud rajad murus, mis viivad käidavamatesse aia osadesse. Mururadade suurimaks miinuseks on aga nende poriseks muutumine pärast pikka sajuperioodi (või ka pärast suuremat paduvihma) ning mitte kuigi kena välimus lume alt välja sulades. 

Olukorda saab parandada ettevõtmisega, mis tegelikult ei ole sugugi nii keerukas, kui esmapilgul paista võib. Käidavamate radade asukohale saab ehitada püsiva kattega tee, mis kaunistab aeda ning ühtlasi lubab ka kuiva jalaga näiteks puukuuri või aiamajakese juurde jõuda.

Kui on olemas krundi maastikuarhitektuurne plaan ning vaid rajad on välja ehitamata jäänud, on töö selle võrra lihtsam. Kui joonist pole, tuleb raja asukoht enne labida maasse löömist kindlasti läbi mõelda ja kas ise või lasta maastikukujundajal välja joonistada. Joonise abil saad mõõta ka materjalivajaduse ning teeraja piirjooned maastikusse maha märkida. 

Planeerimisel tasub läbi mõelda tee laius, ääristus (äärekivi, kivi paigaldamine segule või muust materjalist serv), teekatte- ja aluskihi materjalid ning teele antavad kalded, et sajuvesi voolaks teelt ära ja ei koguneks loikudesse. 

Kui on selge, kus on rajatava tee asukoht ja laius, siis tuleb tee trajektoor maha märkida. Maha märkimise töö teevad hõlpsamaks puidust tokid ning nöör. Kahe toki vahele tõmmatud nööri abil saavutatakse ka soovitud kalle. Kui soovida lookleva servaga rada, aitab ilusat kaart paika sättida ka jäme aiavoolik. Seejärel kaevatakse välja huumusrikas kasvumuld, ca 25cm sügavuses. Nii sügava aluse kaevamisega on tagatud, et pind tee all ei hakka külmudes-sulades mängima ja ei riku teepinda. 
Ilusa aiatee rajamine
Teekünasse täidetakse killustikuga, mis tihendatakse plaatvibraatoriga. Kõnniteekivide või –plaatide all paigaldatakse veel tasandusliiv, mille abil saab kivide pealispinna täpselt ja ühtlaselt kummihaamriga paika koputada. Kivide või plaatide vahele jäetakse väike ca 2-5mm vuuk, mille saab hiljem liivaga täita. Selleks et raja äärmised kivid ajapikku ära ei vajuks, tuleb äärmine kivirida paigaldada 10cm paksusele sängitusbetooni padjale või teha tee äärekiviga. Äärekivi puhul on keerulisem saavutada kaarjat tulemust. Loe lisaks teekivi paigaldusest siit

Loomulikult on peale betoon- või looduskivikatte ka teisi võimalusi aiatee rajamiseks, näiteks peenikese sõelmekattega teerada või astekividest/plaatidest /puitliipritest muruvuugiga rada. Iga teekatte tüüp on isemoodi välimusega, sobides erinevates stiilides aedadesse ning erinevatesse keskkonnatingimustesse. 

Millise variandi kasuks otsustada, tulemus on kindlasti nauditav nii praktiliselt kui ka esteetiliselt. Krundi teedevõrgustik täiendab hooneid funktsionaalselt ning on ka omamoodi pilgujuhtija aia erinevatele osadele. 


Autor: Signe Kangur, maastikuarhitekt

Jaga
ILUSA AIATEE RAJAMINE EI PEA OLEMA KONTIMURDEV on lisatud ostukorvi