E-poes alates 100€ 0% järelmaksu intress >>

Jaga sotsiaalmeedias pilti ja säästa järgmiselt ostult kuni -30% >>


Maasikate kasvatamine on tänuväärt töö

Maasikate kasvatamine on tänuväärt töö

Aedmaasikas on levinuim marjakultuur maailmas. Ta on varaviljuv ja varavalmiv püsik, mis võib oma esimese saagi anda juba istutusaastal. Enamasti valmivad viljad juuni lõpus-juulis. Suurim saak saadakse siiski teisel ja kolmandal saagiaastal, seejärel taime kasv aeglustub, saagikus ja viljade kvaliteet langeb. Seepärast uuendataksegi maasikataimi kolme-nelja aasta tagant.

Maasikas on üsna külmaõrn, mida põhjustab tema pindmine juurestik. Kahjustada võivad madal temperatuur (-80C kahjustab juuru, -150C hävitab lehed täiesti), külmumine, haudumine. Kõige ohtlikumad on vahelduvad külma- ja sulaperioodid. Parim külmakaitse on üle 20 cm paksune lumekiht.

Kasvukoht ja istutamine
Maasikas armastab õhurikast ja päikesepaistelist kasvukohta. Mullastiku suhtes pole ta küll väga nõudlik, kuid suurema saagi annab ta viljakal keskmise raskusega liivsavi- ja saviliivmuldadel. Sobilik mulla happesus pH 5,5-6. Ta ei talu liigniiskust, eriti seisvat vett ja põuda. Maasikas edeneb kõige paremini kohal kus ta enne kasvanud pole. Samale kohale võiks maasikad uuesti istutada alles 4-6 aasta pärast.
• Valmista maa ette juba eelmise aasta sügisel. Kaeva pinnas läbi, eemalda umbrohud. Eriti mitmeaastaste umbrohtude juured. Võimalusel kaeva maasse kõdusõnnikut või komposti u. 6-10 kg/m2.
• Parim istutusaeg on kevadel mais ja hilissuvel (juulis- augustis). Taimede vahe reas võiks olla 15 – 35 cm ja ridade vahe peenras 80 cm.
• Istuta taim samale sügavusele kui ta enne kasvas. Mulla alla ei tohi jääda risoomi e. maa-aluse varre tipus olev südamikupung. Tee istutusauk piisavalt suur, et taime juured saaks otse ja sirgelt mulda. Kassetis kasvanud taimed, mida tasuks võimalusel eelistada, istuta koos mullapalliga. Peale istutust kasta ohtralt.
Kasvata ka metsmaasika pidevaltviljuvat teisendit – kuumaasikat. Nii saad metsa käimata tunda ka veidi metsikumat maasikamaitset ja korjata maasikaid esimeste külmade tulekuni.

Hooldamine
• Multši maasikapeenart. See säästab rohimistööst ja hoiab marjad puhtad. Selleks sobivad must kile e. maasikakile, peenravaip ja põhk. Millest kaks esimest tuleb peenrale paigaldada enne taimede istutamist ja maa peab olema eelnevalt korralikult kastetud. Ära kasuta multšiks saepuru, see kleepub marjade külge ega heina, mis võib maapinnal hallitama minna.
• Kaitse õitsvaid maasikataimi hiliste öökülmade eest kattelooriga. Õitel olevad emakad taluvad külma vaid -10C.
• Viljade valmimise ajal kaitse saaki lindude ja naabripoiste eest maaskavõrguga.
• Peale saagi koristust kui maasikalehed on nakatunud laiktõbedesse, lõika lehed maha ja hävita. Põuase ilma korral kasta pärast kindlasti peenart. Elujõulisi taimi pole lõigata vaja.
• Kui sa soovid tütartaimi uue peenra jaoks, jäta igale taimele üks kõige elujõulisem kasvama. Soovi puudumisel lõika võsundid kohe alguses ära.
• Väga terve ja tugeva istutusmaterjali saad kui istutad harvalt (2 taime/m2) mõned meristeem- e. mikropaljundatud maasikataime ja lased neil võsundeid kasvatada. Nii võid saada 15-25 tütartaime ühelt taimelt. Õisikuvarred eemalda emataimelt kohe õitsemise alul.
• Pindmise juurestiku tõttu vajab maasikas sagedast kastmist. Tee seda kindlasti põua ajal, viljade kasvamise ajal ja ka augustis kui maasikas moodustab õiealgmeid juba järgmiseks aastaks.
• Kevadel suuremate öökülmade ohu möödudes eemalda kuivanud lehed ja muu praht. Vajuta peenrasse tagasi ka külmakergitatud taimed.
• Viljaka mulla korral ei ole esimesel istutusaastal väetamine oluline. Küll aga esimesel saagiaastal. Erinevalt teistest marjakultuuridest on maasikatele eraldi spetsiaalsed kompleksväetised. Kasuta neid ja eelista kloorivabasid. Toimi vastavalt pakendil antud juhendile koguse ja aja suhtes. Enamasti väetatakse varakevadel ja peale saagikoristust.

Haiguste ja kahjurite tõrje
Suurimad kahjustajad maasikapeenras on haigustest: maasika-hahkhallitus, laikpõletikud, närbumistõbi ja risoomimädanik. Kahjurid: maasika-õielõikaja, maasika-lehemardikas, maasikalest. Ennetamiseks ja tõrjeks:
• Kasvata maasikat talle eelpool kirjeldatud optimaalsetes kasvutingimustes. Niiske kasvukoht ja tihe istutus on ideaalne kasvukoht seenhaigustele (hahkhallitus ja lehelaiktõved)
• Ära istuta maasikat peale kartulit, tomatit, kurki, et hoiduda maasika -närbumistõvest. Eelviljaks sobivad küüslauk, porgand, peet.
• Istuta maasikapeenrasse küüslauku (peletab maaska-õielõkajat) ja peiulille.
• Eemalda kevadel peenralt kuivanud lehed ja peale saagikoristust haigestunud lehed ning hävita. Korja järjepidevalt ära ka haigestunud, mädanenud viljad.
• Pritis taimi noorte lehtede ilmumisel kahjustajate tõrjeks NeemAzal T/S-i või Neko-ga.
• Hästi mõjub ka soolikarohu, koirohu, põldosja, küüslaugu leotistega pritsimne.
• Keemilise tõrje puhul tee esimene pritsimine kevadel noorte lehtede ilmumisel kahjurite (maasika- õielõikaja, maasika-lehemardikas, maaskalest) vastu Mavrik 2F-iga. Haigusi (maasika-hahkhallitus, maasika-punalaiksus, maaska-laikpõletik) tõrju kas Topas 100 EC-ga või Rovral 50 WP-ga. Teine pritsimine tee nädal enne õienuppude avanemist samade vahenditega hahkhallituse ja maaska-õielõikaja tõrjeks.
Kui maasikapeenra rajamiseks võimalus puudub, võib rippmaasikat edukalt kasvatada ka rõdul amplis.

Jaga
MAASIKATE KASVATAMINE ON TäNUVääRT Töö on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,