Millal ja kuidas taimi istutada?

Millal ja kuidas taimi istutada?

Põhiline istutamise aeg on kevadel ja sügisel. Mullapalliga ja potiistikuid võib istutada kogu hooaja vältel, kuid kesksuvise põuaperioodi võiks vahele jätta. Paljasjuurseid istikuid, aga ka enamus lehtpuid ja põõsaid, on targem istutada sügisel. Pärast lehtede langemist, enamasti oktoobris  istutatud taim jõuab parandada oma juure vigastused, veidi juurduda  ja hakata kevadel soojade ilmade saabudes jõudsasti kasvama. Selline taim on kuiva suve korral ka põuakindlam. Sügisese istutuse kasuks räägib ka see, et tänu sügisvihmadele jääb meil ära mure värskelt istutatud taime kastmise pärast. Okaspuid istutatakse varasügisel, sobivaim aeg on augustist kuni septembri keskpaigani.

Kaeva sügisel valmis istutusaugud ja täida need riisutud lehtede, komposti või kõdusõnnikuga. Nii jõuab täitematerjal kenasti taheneda ja kevadel tuleb teha vaid istutamistöö.

Kevadesse peaks jätma kõigi külmaõrnade ja hiliste taimede istutuse. Roosid, elulõngad, ilukirsid, budleiad jt. jõuavad ennast terve suve koguda, juurduda ja on talvele vastuminnes tugevamad. Kevadine istutus sobib hästi ka püsikutele ja väiksematele nõuistikutele (sügisese istutuse korral võivad talvekülmad nad mullast välja lükata). Kui paljasjuursete lehtpuude ja ka okaspuude istutus jäi siiski kevadesse, tuleks nad võimalikult vara ( enne pungade puhkemist) ja okaspuud (enne uute kasvude ilmumist), maha istutada.

Kasuta istutamiseks pilvist ja sompus, vähese tuulega ilma. Nii on muret vähem, et istiku juured võiks tuule ja päikese käes läbi kuivada.

Milline istik valida

Paljasjuurne istik kaevataks puukoolis välja peale lehtede langemist, raputatakse mullast puhtaks ja müüakse kohe sügisel või ületalve hoituna kevadel enne pungade puhkemist. Istikut valides otsusta taime kvaliteedi üle eelkõige juurte järgi. Seda on paljasjuurse istiku puhul eriti lihtne teha. Juurestik peaks olema hargnenud ja narmasjuurte rikas. Selline istik läheb kiiresti kasvama ja temast kasvab tugev puu või põõsas. Paljasjuursus on aga ka suureks miinuseks, sest õrnad narmasjuured on varmad kiiresti tuule ja päikese käes kuivama ja need ei taastu hiljem ka niiskes mullas. Miinuseks on ka lühike istutamise aeg. Sügisel peale lehtede varisemist või kevadel enne pungade puhkemist. Paljasjuursetana müüakse tavaliselt hekitaimi, viljapuid ja marjapõõsaid, pookealuseid. Võrreldes teiste istikutüüpidega on nende hind aga märksa madalam, seega tasub nende ostmist tõsiselt kaaluda.

Juurepalliga istik on istik mida on puukoolis mitu korda ümber istutatud ja ta on endale kasvatanud kena juurestiku ning mis müüki saatmiseks kaevatakse maast välja koos juurte ümber oleva mullaga. Juurepall seotakse kinni spetsiaalse hõreda riide või parajalt tiheda võrguga. Istikut ostes kontrolli kas mullapall on tihe ja kõva ja kas muld juurte ümber on piisavalt niiske. Sellist istikut võib istutada läbi suve kui neid kuival ajal järjekindlalt kastetakse. Ka enne istutamist ära jäta taime juurepalli lahtiselt päikese ja tuule kätte. Enamasti müüakse selliselt suuremid puid ja okaspuude sorte.


Elupuu "Smaragd"
Elupuu 'Smaragd' konteineristik

Konteineristik e. nõuistik on kasvatatud tavalise istiku moel mullas kuni vajaliku suuruseni ja siis potti või spetsiaalsesse kilekotti istutatud või on teda algusest peale potis kasvatatud ja taime kasvades suuremasse potti ümber istutatud. Korraliku potitaime juured on ühtlaselt kogu poti sisu läbi põiminud ja poti eemaldamisel jääb mullapall kokku ega pudene laiali. Kui potist välja tõmmatud taime juured on poti põhjas mitu head ringi teinud on taim liiga kauaks väiksesse potti jäänud. Sellised ringlevad juured tuleks osaliselt läbi lõigata. Kui aga istik tõmmates mullast välja tuleb ei ole ta pisavalt juurdunud ja teda tuleks võtta kui paljasjuurset taime. Kvaliteetset konteineristikut võib istutada igal ajal varakevadest hilissügiseni kuid nad on ka kõige kallimad.

Rohenäpust sõbrale külla minnes on konteinertaim väga hea kingitus. See ei närtsi teepeal ära ja sõbral on mõnusalt aega mõelda, kuhu taim istutada.

Jaga
MILLAL JA KUIDAS TAIMI ISTUTADA? on lisatud ostukorvi