Okaspuude istutamine ja hooldamine

Okaspuude istutamine ja hooldamine

Okaspuid müüakse enamasti konteinertaimena või mullapalliga. Neid võib istutada kogu vegetatsiooniperioodi vältel, kuid parim aeg on selleks augusti keskpaigast septembri keskpaigani või aprilli keskpaigast mai keskpaigani. 

Kasta taime enne istutamist korralikult. Istutusauk kaeva mullapallist 2 korda suurem ja sega väljakaevatud pealmine viljakas mullakiht läbi istutusturbaga. Nii lood juurdumiseks paremad tingimused. Jäta taime juurekael samale kõrgusele kui ta enne oli. Vajuta muld taime ümber korralikult kinni ja moodusta tema ümbes kastmisnõgu. Kasta korralikult.

 • Okaspuude istutamine ja hooldamineIstuta kitsavõralisi, pindakatvaid ja väga väikeseid okaspuuvorme rühmiti. Hulgakesi on nad pilkupüüdvamad. 

  • Kastmise puhul on vaid üks kindel reegel: kasta harva, kuid korralikult!
  • Väetamine. Okaspuude väetamisel lähtu eelkõige kasvukoha mullast ja selle viljakusest. Viljakal mullal piisab kui anda okaspuudele vaid hästilagunenud komposti. Väheviljakal mullal anna mai keskel spetsiaalset okaspuuväetist ja augusti esimesel poolel sügisväetist, et taimed jõuaksid korralikult puituda. Kui okaspuud asuvad murus ja muru on korrapäraselt väetatud, siis okaspuid eraldi väetada pole vaja.
  • Lõikamine. Kuigi okaspuud regulaarset lõikamist ei vaja (v.a. hekid) võiks ka neid nii hea tervise kui välimuse huvides veidi pügada. Hekis pügatakse istikuid külgede pealt regulaarselt igal aastal (nii saab hekk tihedam), latv lõigatakse ära siis kui on saavutatud soovitud kõrgus. Lõikamist taluvad hästi elupuu, jugapuu, kuusk. Roomavad kadakad saavad ühtlasema kuju, kui kärpida kevadel nende noori pikki aastakasve. Ka tuleks okaspuudel (elupuud, kadakad) eemaldada võra sisepiirkonda tekkinud pruunistunud oksad. Enamasti on need lihtsalt vanad või valguse puudusel kolletunud. Korista ära ka puualune varis, see on seenhaigustele heaks pesitsuspaigaks.Sügisel seo nööriga kinni sambakujuliste kadakasortide võra. Nii ei saa talvine sulalumi nende oksi laiali vajutada.
  • Raske sulalumi raputa maha ka teiste okaspuude pealt. Muidu võivad oksad murduda. Maadligi roomavad kadakad võivad paksu märja lume alla lausa ummuksisse e. hapnikuvaegusesse jääda. Lume mahalükkamist toimeta teisel või kolmandal sulapäeval, siis ei ole oksad nii haprad.
  • Varjutamine. Varakevadine päike hakkab tasapisi okastest vett välja aurutama. Külmunud pinnases olevad juured ei saa aga vett veel kätte, okkad pruunistuvad ja surevad. Paaril istutamisjärgsel talvel ja kevadel võiks varjutada kõiki okaspuid, sest siis on nende juurestik alles nõrk. Edaspidi varjuta kanada kuuse vormi `Conica`, harilikku kadakat ja tema sorte, kirju kadaka sorte, ning jugapuu kõrgemaid ja sammasjaid sorte. Varjutada tuleks juba veebruaris ja selleks sobib hästi varjutuskangas. Madalakasvulisi taimi võib katta ka kuuseokstega (v.a. kuuski, haiguste leviku vältimiseks).
  • Et lumi kiiremini okaspuude ümbert ära sulaks ja päike pääseks maad soojendama, puista okaspuude ümber pisut tuhka või kasta maapinda leige veega.

    Okaspuude istutamine ja hooldamine
Jaga
OKASPUUDE ISTUTAMINE JA HOOLDAMINE on lisatud ostukorvi