Püsikute ning õitsvate puude-põõsaste väetamine

Püsikute ning õitsvate puude-põõsaste väetamine

Roosidele mõeldud väetistega võib julgelt toita ka erinevaid õitsvaid põõsaid ja püsikuid. Rooside ja elulõngade esimese kevadise väetamise võiks lükata võimaluse korral aega, kui suuremate öökülmade oht on möödas. Neil taimedel on kevadel kasvama hakkamisega väga kiire, kuid öökülm kipub neile siis liiga tegema.

Kui kasutada väetamiseks sõnnikut, peaks see olema paar aastat laagerdunud, et liigne lämmastik jõuaks lenduda ja leostuda põhjavette. Nii väldime taimede liiglopsakat kasvu – lämmastikuga üleväetatud taime koed on nõrgad ja mahlased, taim ei taha hästi püsti seista, meeldib taimemahlast toituvatele putukatele ja võimaldab haigustekitajatel kergesti tungida kudede vahele. Sõnnik, kompost ja aiaväetised tuleks kevadel hoolikalt mulda kaevata, sest kuumadel ilmadel sealt lenduv lämmastik kipub kõrvetama noorte taimede lehti. Roosid on ahned ja rikkalikuks õitsemiseks vajavad nad ka pidevalt ja rohkesti toiteelemente. Meil on kaks võimalust: kas anda neile paarinädalase vahega midagi näkitseda (kastmisväetised Substral® Miracle-Gro®, Compo®, Kekkilä®, Baltic Agro jt) või kasutada pikatoimelisi väetisi, mis rahuldavad nende esmase nälja 3–6 kuu jooksul. Paraku ei saa tänapäeval aias ilma väetamata hakkama isegi põõsasmaranad, kes kasvavad meil looduses Põhja-Eestis paepealsetel toitainetevaestel muldadel.

Selleks, et rikkalikult õitseda, saavutada sordiomane õite või lehtede värvus, vajavad pea kõik puud-põõsad väetamist. Paljude püsilillede juures saab oluliseks, et väetis sisaldaks piisavalt kaaliumi. Põhjus on tegelikult lihtne: mitmete taimehaiguste ‒ jahukaste, hahkhallitus, lehepõletikud ‒ soodustajaks peetakse kaaliumi puudust mullas. Lisaks taimekaitsevahendite kasutamisele võiks turgutada taimi ka mõne lahustuva kaaliumirikka väetisega. Esmalt tulevad meelde tomativäetised, kuid enne kasutamist tuleb kindlasti kontrollida koostist.
Sibullilled õitsevad eelmisel aastal talletatud varudest. Nii on oluline neid väetada õitsemise ajal, kui taimed hakkavad valmistuma järgmise aasta õitsemiseks. Väetises võiks olla vähe lämmastikku ja rohkem fosforit ja kaaliumi. Tundub uskumatuna, kuid vaadates väetiste koostisi, oleks tomativäetis järjekordselt kõige sobivam paariks kastmiseks. Sibulate mahapanekul võib kasutada aga pikatoimelisi väetisi, siis on toiteelemendid ühtlaselt saadaval ja pole nii suurt ohtu, et madal, 35 cm tulp vajab toestamist.


Autor: Eneli Käger
Substral®-i aianduskonsultant

Jaga
PüSIKUTE NING õITSVATE PUUDE-PõõSASTE VäETAMINE on lisatud ostukorvi