Rooside haigused ja kahjurid

Rooside haigused ja kahjurid

Uute roosisortide hindamisel peetaksegi üheks olulisemaks faktoriks vastupanuvõimet haigustele ja kahjuritele. Ometigi on neid roosidelgi omajagu ja kahjustavad taime seda rohkem, mida kehvem on suvine ilm. Ilmade parenedes taanduvad ka haigused.

Rooside haigused ja kahjurid
Rooside haigusevastane tõrje

Roosi-jahukaste kahjustab rohkem ülemisi ja nooremaid lehti, kahjustuda võivad ka õievarred ja tuped. Lehed hakkavad lokkima, kipruvad ja kattuvad valkjashalli jahuja kirmega. Tõrjevahendiks on Topas. Looduslikest vahenditest aitab hästi taimede ülekastmine virtsaveega mis on ka lämmastikurikkaks väetiseks. Roosi-tahmlaiksus paneb roosi alumised lehed kolletuma ning lehtedele ilmuvad ümmargused tahma meenutavad täpid. Tõrjeks sobivad kärntõve vastased preparaadid Score ja Effector. Roose võib kimbutada veel roosi-ebajahukaste, roosi-varrepõletik, roosi tõlvrooste, roosi-hahkhallitus. Roosi- lehetäi on kõige sagedasem roosikahjur. Väikesed rohelised, silmaga nähtavad putuka asustavad tihedasti noorte võrsete tippe ja õiepungasid. Allub hästi tõrjumisele Fastaci või Decisega. Toimib ka pritsimine rohelise seebi lahusega. Punane kedriklest on silmale vaevunähtav lehe all elutsev kahjur. Roosi alumised lehed hakkavad ühtlaselt pruunistuma. Pritsida Vertimeciga või NeemAzal T/S-iga. Ka teevad veel roosile liiga roosivaablane, kasvuhoone karilane, ripslased, harilik taramähkur ja külmavaksik.

Taimemürkide kasutamisega tasuks siiski koduaias ettevaatlik olla või kasutada neid profülaktikaks varakevadel või hilissügisel. Häid tulemusi annavad haiguste vastu ka looduslikud vahendid nagu sõnnikuleotis, virtsavesi ja puutuhk. Kahjurite vastu küüslaugu,-sibulakoore,- ja nõgeseleotis. Kõige olulisem on siiski sügisene lehtede ja taimejäänuste koristamine ning hävitamine.

Jaga
ROOSIDE HAIGUSED JA KAHJURID on lisatud ostukorvi