Suvelillede väetamine

Suvelillede väetamine

Selleks, et suvelilled suudaksid rikkalikult õitseda, vajavad nad korralikku väetamist. Tegelikult on päris suur vahe, kas taim kasvab avamaal või piiratud kasvuruumiga potis. Avamaal on meie eksimise tagajärjed lihtsalt väiksemad, kui potis vähelagunenud kasvuturbas, mis vajab oluliselt rohkem ja ühtlasemalt vett taimede kasvatamisel.

Liigse väetamise ja vähese veesisalduse tõttu läheb toitesoolade sisaldus kasvupinnases tihti

Suvelillede väetamine
Petuunia toitumishäire


liiga suureks ja taim hukkub. Siin ei ole erilist vahet, kas kasutada looduslikku või mineraalset väetist. Seetõttu on enne väetamist alati oluline kontrollida, et muld oleks märg. Pigem on üleväetamise ja ühekülgse väetamise oht suurem loodusliku väetisega, mille koostist me ei tea ja mille toiteelementide sisaldus kõigub väga suures ulatuses.

Väetamisel ja kastmisel tuleb kindlasti arvestada sellega, et päikeses ja varjus kasvavatel taimedel on erinev vajadus nii vee kui ka toiteelementide järele. Päikeselembesed rikkalikult õitsejad on tavaliselt ahnemad. Lisaks võiks petuuniate väetamisel eelistada pisut paremaid väetisi, mis sisaldaksid kergesti omastatavat rauda ja piisavalt kaaliumi, et taim suudaks kuni külmani rikkalikult õitseda ilma haigestumata (kloroos, jahukaste ja hahkhallitus).

Piiratud kasvuruumi ja tiheda istutuse korral pidurdub taimede kasv ja väheneb õitsemine mõne nädala jooksul. Hea oleks juba istutamisel segada mulda pikatoimeline väetis (Osmocote®, Compo®), et tagada taimedele minimaalne toitainete kogus. Hästi mugav on kasutada suvelillede väetamisel Substral® Osmocote® Toa- ja aiataimede väetise tablette: 1 taim = üks tablett või vastavalt poti läbimõõdule/rõdukasti pikkusele. Paraku ei arvesta me suvelillede puhul enam ammu normaalset istutustihedust (25 cm läbimõõduga potti istutame ühe taime asemel kolm, ja lausa ennekuulmatu on jätta rõdukastis kahe taime vaheks 25–30 cm), eelistame, et meil oleks ilus juba kohe, mitte alles sügisel. Kuid alti võib ka juba istutatud lilleanumatesse torgata Osmocote® tablette või kasutada väetise pulkasi. Nii tagavad Substral® Väetisepulgad õitsvatele taimedele normaalse õitsemise 2 kuu jooksul samuti ilma taimede juuri põletamata nagu ka Osmocote®.

Pärast istutamist võib alustada taimede turgutamist umbes nädal pärast istutamist, kui tegu pole just paljasjuursete (ilma mullapallita) taimedega. Neid ei maksa enne 3–4 nädalat väetisega ehmatada. Rikkaliku õitsemise ajal vajavad suvelilled lisaväetamist kastmisväetisega. Võimaluse korral tuleks kasutada spetsiaalseid suvelilleväetisi, et lilled jaksaksid õitseda ja kestaksid öökülmadeni. Kasutada võib ka toalilleväetist, kuid siis on vähemasti Substral® Universaalse toalillede väetise korral kasutusnorm poole suurem. Usun, et see kehtib ka teiste väetiste puhul. Kui olete istutamise ajal kasutanud pikatoimelist väetist, võib vähendada väetise normi1/2–1/3. Väetades altkastmisega potte, lisatakse väetis igakordselt kastmisvette tavaliselt 1/3 väetamisnormist, kui pole muid juhiseid.


Autor: Eneli Käger
Substral®-i aianduskonsultant 

Jaga
SUVELILLEDE VäETAMINE on lisatud ostukorvi