Viljapuu istiku valimine ja istutamine

Viljapuu istiku valimine ja istutamine

Viljapuid müüakse nii paljasjuurse kui  potiistikuna. Paljasjuurse istiku puhul jälgi, et tal oleks vähemalt 3-4 jämedat skelettjuurt ja palju narmasjuuri. Juured ei tohi olla läbi kuivanud. Seda saab kontrollida mõnda juure otsa kärpides. Elus juure lõikepind on valge, surnud juure pind on pruun ja koor kuivanud. Potiistiku puhul läbikuivamise ohtu pole, küll aga peaks valvsaks tegema, kui poti all olevatest aukudest vaatavad välja jämedad juured või istikut potist välja võttes on juured teinud mitu head ringi poti põhjas. See näitab ilmselgelt, et selline istik on liiga kauaks väiksesse potti kasvama jäänud.

Varakevadise ja sügisese istutuse korral võib eelistada täiesti paljasjuurset istikut, see on ka odavam. Kui aga istutus jääb suvesse siis peaks kindalasti valima potiistiku.

Korraliku viljapuu tüvi peaks olema vigastusteta ja 40-60 cm kõrge. Istiku võras võiks olla  2-3 eri suundades nüri nurga all väljuvat üheaastast külgoksa ja üks tüve kasvusuunda jätkav ladvaoks. Põõsaspuuna kasvatatavatel ploomidel ja põõsaskirssidel ei pea selgesti eristatavat tüve olema.

Puukoolis kasuta ära asjatundja oskusi ja palu müüjal istikule esimene kujunduslõikus ära teha.

Istutamine 

Viljapuude istiku valimine ja istutaminePaljasjuurseid istikuid istutatakse kevadel  enne pungade puhkemist ja sügisel peale lehtede varisemist. Postiistikut võib istutada kogu hooaja vältel. Siiski tasuks külmaõrnemaid viljapuid nagu maguskirsipuu ja pirnipuu, aga ka ploomipuu, istutada kevadel. Nii jõuavad nad paremini juurduda ja ennast talveks ette valmistada.  Õuna ja pirnipuude vahekaugus üksteisest või teistest puudest peaks olema vähemalt 3,5 m ja ploomi ning kirsipuudel 2,5m.  Istutusauk kaeva mullapallist 2 korda suurem u. 60 x 40 cm, täida augu põhi komposti või toitainete rikka kasvumullaga. Taime auku pannes jälgi,  et juurekael oleks maapinnaga tasa ja et pookekoht jääks mullast välja. Tuulisel kasvukohal pane puule ka tugiteibad. Talla muld taime ümber kinni, moodusta ümber puu kastmisnõgu ja kasta ohtralt. Hiljem kata taime ümbrus multsikihiga, mis hoiab ära pinnase kuivamise ja umbrohtude vohamise.
 

Kui istutuskoht on kõrge põhjaveega või labidasügavuselt vaatab vastu paas, savi või vesiliiv, siis aitab mulla juurde vedamine ja maapinna eelnev tõstmine.  30-50 cm kõrgune kõrgpeenar peaks olukorra päästma.

Jaga
VILJAPUU ISTIKU VALIMINE JA ISTUTAMINE on lisatud ostukorvi
Don't forget to buy these compatible products,